کتاب پنجاه‌ و پنج/01

دسته بندی : کتاب


1
1

تامین سرمایه

شروع : 05 تیر 1400
پایان : 09 مرداد 1400

 

• معرفیِ کوتاه پروژه

«کتاب پنجاه‌ و پنج/01» شامل پنجاه و پنج عکس از «مهرداد اسکویی»، از چهره‌ های فرهنگ و هنر ایران است که «دکتر ناصر فکوهی» بر هر یک خوانشی نوشته‌ است. عکاسی از این چهره ها را «مهرداد اسکویی» در طی سال های بسیارِ فعالیت حرفه ایش به عنوان عکاس و در طی پروژه‌ ی بزرگ و ادامه‌ دارش در حیطه‌ ی عکاسی از چهره های مهم فرهنگی، علمی، دانشگاهی و هنری ایران به انجام رسانده است. انتخاب پنجاه و پنج عکس حاضر در این کتاب از میان بیش از 700 چهره ای که تاکنون «مهرداد اسکویی» به ثبت رسانده، در تعامل ایشان با «دکتر ناصر فکوهی» و به عنوان پروژه ای مشترک و ادامه دارمیان این دو تن شکل یافته‌ است. این تلاقی و همکاری همچنین  از آن حیث اهمیت دارد که «دکتر ناصر فکوهی» نیز به عنوان انسان شناس و جامعه شناس، از مدت ها پیش در کنار تألیفات دیگرشان به چهره‌ نگاریِ اشخاص مهم فرهنگی و علمی ایران، از طریق نوشتن متن مشغول بوده اند و زاویه ی دوربین و جنس عکس‌ های «مهرداد اسکویی» در این همنشینی جذابیت خوانش پذیر دیگری را بازتولید کرده است. «کتاب پنجاه‌ و پنج/01» برای انتشار در اختیار انتشارات «کارگاه اتفاق» قرار داده شده است و به عنوان دومین کتاب از «مجموعه‌ ی میراث تصویری» در این انتشارات منتشر می شود. این کتاب نیز مانند کتاب قبلی این مجموعه یعنی «کتابِ کودکی»، که زمستان گذشته در پلتفرم «حامی جو» شاهد موفقیت کمپین آن و سپس انتشار آن بودیم، در تعامل میان «مرکز میراث تصویری»، زیر نظر «مهرداد اسکویی» و انتشارت «کارگاه اتفاق» شکل یافته است. همچنین «کتاب پنجاه‌ و پنج/01» آن چنان که از نامش پیداست اولین جلد از مجمو‌عه ای است که در «مرکز میراث تصویری» با عنوان«پنجاه و پنج» بازتعریف شده است و به مرور منتشر خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که «کتاب پنجاه و پنج /02» نیز به قلم «دکتر ناصر فکوهی» و عکس های «مهرداد اسکویی»، از چهره‌های علمی، هنری و دانشگاهی ایران تا این لحظه آماده شده است و مراحل آماده سازی را می‌ گذراند. این کمپین با هدف پیش فروش پانصد نسخه از «کتاب پنجاه و پنج/01» برای  تأمین سرمایه ی انتشار چاپ اول آن راه‌ اندازی شده است.

 

• فهرست چهر‌ه‌ های حاضر در کتاب پنجاه‌وپنج/01  

در «کتاب پنجاه‌ و پنج/01»، عکس های این چهره‌ ها را، به ترتیب حروف الفبا، خواهید دید و خوانش «دکتر ناصر فکوهی» را درباره‌ شان خواهید خواند:

احمدرضا احمدی  

عبدالمجید ارفعی  

محمدرضا اصلانی  

فرح اصولی  

ایرج اعتصام  

ایرج افشار  

عزت‌ اللّه انتظامی  

منوچهر انور  

ژاله آموزگار  

محمدابراهیم باستانی پاریزی  

علی بلوکباشی  

بهرام بیضایی  

ع. پاشایی  

ژازه تباتبایی  

پروز تناولی  

محمد تهامی نژاد  

انور خامه ای  

سیمین دانشور  

ایران درّودی  

محمدرضا درویشی  

نجف دریابندری  

رضا دقتی  

رسول بخش زنگشاهی  

پری زنگنه    

محمدعلی سپانلو  

جلال ستاری  

مهدی سحابی  

خسرو سینایی  

احمد شاملو  

داریوش شایگان  

محمدرضا شجریان  

محمدرضا شفیعی کدکنی  

علی اکبر صادقی  

گل محمد صالح زهی  

عباس عطار  

حسین علیزاده  

سودابه فضائلی  

اسکندر فیروز  

نصرت کریمی  

پرویز کلانتری  

عباس کیارستمی  

کاوه گلستان  

هوشنگ گلشیری  

فیروزه مجد  

علیرضا مشایخی  

عباس مشهدی زاده  

فریدون مشیری  

مه لقا ملاح  

مصطفی ملکیان  

مرتضی ممیز  

داریوش مهرجویی  

توران میرهادی  

احسان نراقی  

گیزلا وارگا سینایی  

هارون یشایایی  

 

• یادداشت «دکتر ناصر فکوهی»:

«دکتر ناصر فکوهی» در مقدمه‌ ی این کتاب چنین می نویسد:

چالش ها، ولو چالش های دست نیافتنی، دوستان و دشمنان من بوده‌ اند؛ اما بهترین. و همین بود که وقتی دوست عزیز، مهرداد اسکویی پیشنهاد انتشار چنین کتابی را داد: با پرتره‌ های او از کنش گران فرهنگ و هنر ایران و نوشته هایی کوتاه از من درباره ی هر کدام از آن ها، کمی اندیشیدم و به سرعت پذیرفتم. قدم در راه پرخطری می گذاشتم که پیشتر با «فرهنگ اوهام» آغازش کرده بودم و این جا هم اسکویی با عکس هایش شریک راه من شده بود. و حال با شمار بزرگی از «چهره‌ ها» سر و کار داشتم که هر کدامشان ارزشی پر‌بار برای این سرزمین داشته اند. و این که درباره‌ ی هر کدام، دل نوشته ای در کنار عکس های مهرداد اسکویی بگذارم، کاری پر‌خطر بود و کاری بی شک شایسته ی نقد و حتی یورش‌ بردن. اما کاری که دوست داشتم. چالشی که می‌ خواستم انجام بدهم و تنها شرطم آن بود که کل کار را دوستانی چند، از جوان و پیر، دوستانی که کمترین شکی به دوستی شان نداشته باشیم، ببینند و آن را در‌خور انتشار بدانند. همین. در این دلنوشته ها، نه ادعایی هست، نه خواهشی، نه آرزویی. تنها و تنها شاید قدر‌شناسی از کار و زندگی انسان‌ هایی که هر کدام به شکلی، اغلب به‌ صورت‌ های بسیار متفاوت، با وزن ها و گستره‌ ها و عمق‌ هایی به شدت متفاوت، فرهنگ مدرن ما را ساخته اند و ما را برای همیشه مدیون خود کرده اند. موضوع این کتاب، از این رو به باور من بیشتر عکس های کم‌ نظیر مهرداد اسکویی است از چهره هایی کم‌ نظیر در فرهنگ ایران و این دلنوشته‌ ها اگر مزاحم نباشند، تنها پل هایی زبان شناختی اند برای گذار از عکسی به عکس دیگر. نوشته‌ ها نه یک اندازه اند، نه هم وزن اند، نه کیفیتی یکسان دارند و نه حتی کامل و فراگیر برای همه‌ ی کسانی که می خواستم درباره شان بنویسم؛ چیزهایی ناقص و آکنده از کاستی و خودخواهی و دگر‌دوستی و همیشه در انتظار شاید بهتر شدن. درست مثل خودِ زندگی.    

ناصر فکوهی

پاییز 1399  

 

•  بخشی از یادداشت «مهرداد اسکویی»:

من و نگاتیوهایم همراه با هم نور خورده‌ایم. مانند یک کاغذ عکاسی که در تاریکخانه برای لحظه‌ای نور می‌خورد، خودم را در معرض قرار دادم؛ دربرابر نور دانایی، خلاقیت و توانایی انسان‌های فرهیخته‌ای که خودم را به جان و جهان و آنِ‌ آنان طی ساعاتی از یک روز از زندگی سپردم. قرار شد من و نگاتیوهایم سندی به یادگار بگذاریم؛ بازتابی باشیم آینه‌گون بر نورهای تابیده بر ما.

در این پنجاه‌و‌یک سالی که روی این سیاره زندگی کرده‌ام، یاد گرفتم که به حرکت ادامه بدهم و یاد گرفته‌ام که قدر موقعیت‌‌های ارزشمند پیش‌آمده در مسیر حرکتم را بدانم. آشنایی با ناصر فکوهی طی پانزده سال گذشته، یکی از شانس‌های مهم و تأثیرگذار زندگی‌ام بود، که همراه با نوشته‌ها، مقالات و کتاب‌هایش همواره بر من و انتخاب‌های حرفه‌ای‌ام تأثیرگذار بود. از پیشنهاد همکاری و همراهی در «کتابِ پنجاه‌و‌پنج» با ایشان بسیار خوشحال بودم. یادداشت‌های او کنار عکس‌هایم ترکیبی دلنشین از عکس-متن ایجاد می‌کرد و این هم‌نشینی تصویر و کلمه و قدرت تأثیر آن چیزی است که من همواره به آن باور داشتم و طی سال‌ها تجربیات متفاوتی از این دست را به انتشار رسانده‌ام و تأثیرش را شاهد بوده‌ام. از این لحاظ نمی‌توانم رضایتم را از انتشار این کتاب به‌عنوان نخستین خروجیِ این همراهی و همکاری با استاد ناصر فکوهی پنهان دارم.  

«کتابِ‌پنجاه‌وپنج» نخستین کتاب از مجموعه‌ای هفت‌جلدی با موضوع چهره‌های فرهنگ، هنر، ادب و علم ایرانی است به قلم دکتر ناصر فکوهی و عکس‌های من که توسط نشر «کارگاه اتفاق» منتشر می‌شوند. بسیار امیدواریم که تسلسل انتشار این مجموعه به دلایل خارج از قدرت و تصمیم‌گیری ما دچار نوسان نشود.

 

• درباره ی این کمپین در «حامی جو»:

با توجه به موفقیت کمپین «کتابِ کودکی»، کمپین قبلی «مرکز میراث تصویری» و انتشارات «کارگاه اتفاق» در پلتفرم «حامی جو»، و کسب کل مبلغ پیش بینی شده در کمتر از 72 ساعت و با توجه به استقبال خوب مخاطبان که منجر به به ثمر نشستن پروژه پیش از موعد تعیین شده و تحویل کتاب در اسفند 1399 به مخاطبان شد، تصمیم گرفتیم برای انتشار کتاب های دیگر این مجموعه نیز از طریق پلتفرم «حامی جو» حمایت اهالی و دوستداران فرهنگ را پشتوانه ی خود کنیم.  

 

•  یادداشت ناشر درباره ی کتاب های «پنجاه و پنج»

«کتابِ پنجاه و پنج» در «مجموعه‌ ی میراث تصویری»، شامل چند شماره‌ ی مسلسل پیاپی خواهد بود که به همین سبک و سیاق منتشر می‌ شوند و تا زمان نوشتن این یادداشت، «کتابِ پنجاه و پنجِ / 02» نیز مراحل اولیه ی آماده سازی را از سر می گذارند. این سلسله کتاب‌ ها چنان‌ که  شاهد آن هستید هر یک مجموعه‌ ای از عکس‌ های «مهرداد اسکویی» از 55 چهره ی فرهنگی، هنری، علمی و دانشگاهیِ ایران معاصر است و «دکتر ناصر فکوهی» بر هر یک یادداشتِ کوتاهی نوشته اند که در عین کوتاهی، هم‌ زمان که برشی از واقعیت و خوانشی هرمونتیکی از عکس هاست، بینشی از وجوه شخصیتی و کاری هر یک از چهره‌ ها به دست می دهد. عکس ها و یاداشت های این مجموعه، پروسه‌ ی به اشتراک گذاشتن لحظاتی از زندگی است که در فرآیند یادآوری خود را کامل می کنند.ادراک این بازنمایی ا‌ست که این میراث را هر‌چند رخدادی نزدیک باشد از فراموشی حفظ می کند. «کارگاه اتفاق» از این که توانسته است از زمان شکل‌ گیری ایده ی این کتاب تا پایان در این رخداد نقش ایفا کند و شاهد همکاری و تعامل میان «دکتر ناصر فکوهی» و «مهرداد اسکویی» باشد از هر دوی این بزرگواران ممنون است.

 

•  داستان شکل گیری

ریشه ی شکل گیری این کتاب را پیش از هر چیز باید در دغدغه های مشترک و همکاری های مشترک «دکتر ناصر فکوهی» و «مهرداد اسکویی» جستجو کرد. دغدغه‌ ی مشترک و احساس وظیفه در برابر ثبت و طبقه بندی و تحلیل داده های خرد و کلان فرهنگی و داشتن سویه و  نگاه انسان شناسانه به مقوله‌ ی فرهنگ را باید از جمله موارد مشترکی دانست که همکاری مشترک این دو چهره ی فرهنگی را رقم زده است. همکاری ای که پیش از نیز بارها میان این دو چهره رخ داده است و اکنون نیز به غیر پروژه های «کتاب‌ های پنجاه و پنج»، در پروژه ه ای تحت عنوان چهره های زمان نیز شاهد همکاری‌ شان هستیم که  می توانید در این آدرس  به آن دسترسی پیدا کنید:

Instagram.com/iiac_av_productions

 

• بخشی از یادداشت های این کتاب

سطرهای از یادداشت «دکتر ناصر فکوهی» درباره‌ ی «محمدرضا شجریان» در این کتاب:

شیراز است؛ حافظیه. گرمای تابستان. شب است و بادی آرام. جوان، پیراهن سپیدی بر تن لاغر و ساده و بی آلایش خود پوشیده و روی زمین نشسته است‌. میان آوای نوازندگانی که احاطه اش کرده اند، خجالت‌ زده می‌ نماید. موهای سیاه زیبایی دارد و چهره ای روشن. چشمانش را نمی بینی. چشم بر زمین دوخته است؛ و صدایی، جهان را فرا‌ می‌ گیرد. سیاوش آن‌ جاست و آوایش نیز، که مجلس را در رؤیایی آسمانی فرو می برد. سال ها پیش، وقتی رادیو خراسان قرائت «قرآن» این جوان را پخش می‌ کرد، کسی نمی توانست حدس بزند که روزی در «جشن هنر شیراز» بر صحنه ای چنین بدرخشد و ده ها سال بعد بدل به نمادی از هنر و  آبروی ایرانی شود. تهران است. جایی نامعلوم. خشم سیاوش و آوازی برای زندگان و عشق مردمی که خواننده‌ ی خود را دوست دارند و از چهره ی زشت بی‌ فرهنگی و بی‌ خردی بیزارند. شجریان در حافظه‌ ی تاریخی فرهنگ ما ثبت می‌ شود. در آن سال های پرشورِ آواز، شجریان خود بدل به نام و نشانی می شود برای قدرت فرهنگ در برابر قدرت کور انتقام و خشونت. آوایی دیگر به آسمان رود. رمضان است، در سراسر ایران. آن‌ سال هاست و این سال‌ ها و همه‌ جا سخن از یک «ربّنا»ی تاریخی که شجریان در ذهنیت همه ی ایرانیان برجای گذاشته است. روز است. بستری گشوده. جایی نامعلوم. درد و رنج و صدایی در دور‌دست از دست می‌ رود. چهره‌ هایی همیشه جوان در عکسی که جاودانش می‌ خواهی. محمد‌رضا شجریان از نسلی به نسلی گذار می کند؛ و همچنان راه‌های خود را می گشاید. روز است. امروز. نمی دانیم کجاست. امروز سیاوش در قلب همه است. شب است. تالار فردوسی؛ اپرای مولوی و بهروز غریب‌پور، «آتش سبز»ی به‌پاست و محمد‌رضا اصلانی و آوای همایون، پسر سیاوش، که نام و یاد پدر را زنده نگه داشته. پدر صدایش  را به همایونی سپرده که میراث او را بر دوش بکشد و آرزوهایی بزرگ برای موسیقی را راه هایی تازه برای فرهنگ و زمانه ی خود. شیراز است. شب است؛ حافظیه. جشن هنر. تابستانی گرم. بادی خنک و آرام. جوان نحیف و سر به زیر، کت و شلوار پوشیده و کنار استاد بهاری ایستاده و آواز می‌ خواند و صدایش در قلب شب و حافظه ی موسیقایی ایران ثبت می شود.  

 

• درباره ی «مرکز میراث تصویری»:

«مرکز میراث تصویری» عنوان پژوهشگاه و آرشیو عکس های تاریخی این مرکز است که زیر نظر «مهرداد اسکویی» اداره می شود. «مرکز میراث تصویری» از سال 1388 تاکنون به کار در زمینه ی جمع آوری و پژوهش روی مادیت های بصری از قبیل نامه ها، کارت پستال ها و عکس های تاریخی مشغول است و  تمرکز روی میراث تصویری ایران و جهان را ایده ی خود قرار داده است. ایده‌ ای که هسته ی آن را ایستادگی در برابر فراموشی و خوانش روایتی غیررسمی از تاریخ بر اساس دیتاهای مادی و صداهای خاموش شکل داده است. این پژوهشگاه تا کنون کتاب های «ارماکوف» (نشر ایلییا،1399) ، «گیلان در ورقه‌ های پستی» (نشر ایلیا،1395)، «کارت پستال‌ های حج» (نشر گمان 1395)، «حتماً عکس دیگری هم هست» (حرفه هنرمند،1392) و «کتابِ کودکی» (کارگاه اتفاق،1400) را منتشر کرده است و در آینده نیز کتاب های بسیار دیگری را منتشر خواهد کرد.

 

• درباره ی «مجموعه ی میراث تصویری» در انتشارات «کارگاه‌ اتفاق»

«کتاب پنجاه‌ و پنج/01» دومین کتاب از مجموعه ای موسوم به «مجموعه ی میراث تصویری» است که در تعامل میان «کارگاه اتفاق» و «مرکز میراث تصویری» زیر نظر «مهرداد اسکویی» شکل گرفته است.مجموعه ای که به پشتوانه‌ ی پژوهشی و آرشیو غنی این مرکز از عکس ها و کارت پستال ها و دیگر مادیت های بصری  دور و نزدیک فرهنگ ایران و جهان، شکل یافته است و تمرکز روی حفظ و انتشار میراث تصویری ایران را ایده ی اصلی خود قرار داده است. «مجموعه‌ی میراث تصویری» در برگیرنده‌ی چندین کتاب مستقل از هم است که «مرکز میراث تصویری» در اختیار «کارگاه اتفاق» قرار داده است و از این میان تاکنون یک کتاب با عنوان «کتابِ کودکی» منتشر شده است و چهار کتاب مراحل آماده‌ سازی را طی می کنند  که همگی در قطع و تعداد صفحاتی نزدیک به هم منتشر خواهند شد. متن هر یک از کتاب های این مجموعه را یک یا چند نویسنده و پژوهشگر که که اشراف پژوهشی و میدانی کاملی به زمینه‌ ی مورد نظر دارد نوشته است و همگی به صورت دوزبانه منتشر می شوند. »کتابِ کودکی2» (عکس کودکان دوران پهلوی اول) «کتابِ انسخده» (مجموعه ی کارت پستال های چاپخانه‌ ی سلطنتی انسخده)، «کتابِ پنجاه و پنج/01» و «کتاب پنجاه و پنج/02» (عکس های «مهرداد اسکویی» از چهره های فرهنگی، علمی و دانشگاهی ایران با یادداشت هایی از «دکتر ناصر فکوهی») از دیگر کتاب های این مجموعه هستند که امیدواریم با استقبال خوب مخاطبان ایران و جهان با آهنگی مناسب منتشر شوند.  

تکرار کلمه‌ی «کتاب» در عنوان «کتابِ‌ پنجاه و پنج» و دیگر کتاب های «مجموعه ی میراث تصویری»، پاسداشتی است از ابژه‌ ی تاریخیِ کتاب به عنوان مطلوب ترین شیوه ای که در طی قرن ها و تاکنون، مسئولیت حفظ میراث تصویری و متنی جهان را بر عهده داشته و آن را همگانی کرده است، هر چند آن را فنا ناپذیر نکرده است. بدون شک انتشار این مجموعه ی کم‌ نظیر، علاوه بر این که موفقیتی برای نشر محسوب می شود، نشان دادن راهی تازه است بر علیه فراموشی  و دعوتی برای توجه بیشتر بر حفظ آن چه میراث بران آن هستیم.

 

• در‌باره ی انتشارات «کارگاه اتفاق»  

«کارگاه اتفاق» نشری است که  از حدود دو سال و نیم پیش به اتفاق عده ای از اهالی فرهنگ و با تمرکز روی انتشار کتاب های ترجمه، کتاب های هنری، و کتاب های صوتی به سردبیری «مسعود شهریاری» شکل گرفته است. انتشارات «کارگاه اتفاق» تا کنون بیش از صد کتاب صوتی چاپی و الکترونیکی در زمینه های فرهنگ و هنر ژاپن، هنر مدرن، شعر جهان، داستان جهان ، ادبیات کودک ، شعر معاصر ایران و... منتشر کرده است. «کارگاه اتفاق» سابقه‌ ی همکاری با نویسندگان و مترجمانی همچون «احمدرضا احمدی»، «ع.پاشایی»، «رضا رضایی»، «ناصر فکوهی»، «مهرداد اسکویی»، «پژمان طهرانیان»، «احمد پوری»، «هوشنگ چالنگی»، «رضا قیصریه»، «سینا کمال‌آبادی»، «جواد فرید»، «علی اتحاد»، «علیرضا امیرحاجبی» و... را در کارنامه‌ی کاری خود دارد. «مجموعه ی میراث تصویری» یکی از شاخه های اصلی فعالیت این انتشارات است که در تعامل با «مرکز میراث تصویری» و «مهرداد اسکویی» شکل گرفته است.

• دست اندرکاران پروژه ی کتاب پنجاه‌ و پنج/01:

مهرداد اسکویی: عکاس

ناصر فکوهی: نویسنده  

مسعود شهریاری: سردبیر انتشارات  

موژان محقق:مدیر هنری

سهیلا شمس: مسئول آرشیو

قارن سوادکوهی: مدیر تولید و پخش

پریسا اسکویی: مدیر داخلی

خشایار فهیمی: ویراستار متن

ساسان هراجی: مدیر فنی

حامد کیان: ساخت تیزر

شبنم خاکی: ادیت عکس‌ ها

مهدی اسدی: تبلیغات

• آن چه تاکنون انجام شد:

«کتاب پنجاه و پنج/01» در انتظار مرحله‌ ی پایانی یعنی چاپ به سر می برد و تاکنون مراحل زیر را پشت سر گذاشته:

عکاسی از چهره‌ ها، نوشتن متن‌ ها، صفحه آرایی، ویرایش، طراحی جلد و  کسب مجوز انتشار.

 

• مشخصات فیزیکی کتاب:

تعداد صفحه: 180

چاپ: افست

تیراژ:1000 نسخه

جلد: جلد سخت، سلفون مات

چاپ جلد: افست

کاغذ: 210 گرم، تحریر

قطع:   بیاضی    

قیمت: 150 هزار تومان

• برآورد مالی:

طبق برآورد مالی ما، با پیش فروش پانصد نسخه از این کتاب، بعد از کسر بیست درصد تخفیف حمایتی حامیان این کمپین و دریافت پنجاه میلیون تومان سرمایه، می‌ توانیم این کتاب را  در تیراژ هزار نسخه منتشر کنیم و به دست دوستداران فرهنگ برسانیم. در صورت تأمین هزینه‌ی بالای صدردرصد، بر تیراژ کتاب می افزاییم.

• ما به شما چه می دهیم:

همچنان که در کمپین قبلی، یعنی در کمپین «کتابِ کودکی» در وبسایت حامی جو ، شاهد بودیم در ازای حمایت‌ تان علاوه بر این که کتاب را با قیمتی پایین تر از قیمت کتابفروشی ها دریافت می‌ کنید، در به ثمر رساندن یک پروژه‌ ی مهم و  ثبت این تصاویر بر حافظه ی جمعی خودمان کمک کرده‌ اید.  

• زمان بندی پروژه:

با تأمین حمایت صدرصدی برای پروژه، این کتاب تا انتهای مرداد 1400 چاپ خواهد شد.

 


کاغذ، لیتوگرافی، چاپ، جلدسازی،صحافی،صفحه بندی 500,000,000 ریال

2
2

اجرا

شروع : 16 مرداد 1400
پایان : 31 مرداد 1400


3
3

ارائه

شروع : 01 شهریور 1400
پایان : 31 شهریور 1400