پدر و پسر

دسته بندی : فیلم کوتاه


1
1

تامین سرمایه

شروع : 01 اردیبهشت 1399
پایان : 04 تیر 1399

درباره فیلم:

فیلم کوتاه داستانی پدر و پسر درباره سفر پدر و پسری بوشهری به تهران و فرودگاه امام خمینی است.

پویا نوجوانی 16 ساله و عضو تیم فوتبال نوجوانان استان بوشهر قصد دارد برای دیدار و زندگی با مادرش به خارج از کشور سفر کند. مادربزرگ پویا با سفر او مخالف است. اما مرتضی؛ پدر پویا برای بدرقه پسرش، با خودرو خود او را از شهر بوشهر به تهران و فرودگاه امام خمینی می رساند. در طول این سفر تماشاگر به بخشی از روابط و احساسات میان این پدر و پسر آگاهی می یابد. در انتهای این سفر و در حالی که مرتضی به تنهایی درحال بازگشت به بوشهر است، هواپیمایی را می بیند که در اطراف فرودگاه سقوط می کند.

زمان تقریبی فیلم 15 دقیقه است. این فیلم با یک روایت خطی و شخصیت های محدود، در زمانی کوتاه، سلسله ای از روابط فردی و اجتماعی یک پدر و پسر را به تصویر می کشد. قرار گرفتن فیلمنامه در ژانر جاده ای و عبور داستان از میان شهرهای مختلف(از استان بوشهر تا استان تهران) باعث غنای تصویری آن خواهد بود. به رغم تمامی این نکات، متن فیلمنامه متنی پرگویی نیست و این حجم از روابط و اتفاقات متناسب با قالب های استاندارد یک فیلم کوتاه است.

چرایی نگارش فیلمنامه و ساخت این فیلم

اشتیاق به ساختن یک فیلم برای من از زمانی شروع می شود که طرح یا تصویری جذاب در ذهنم شکل بگیرد. این اشتیاق بلافاصله بی قرارم می کند. شروع به نوشتن می کنم. طرح یا فیلمنامه که تکمیل شد، آن را به دوستان و اطرافیان می دهم تا بخوانند و نظر بدهند و همزمان مقدمات ساختن آن را فراهم می کنم.

در چرایی نگارش فیلمنامه و ساخت فیلم پدر و پسر دلایل بسیاری دخیل بوده اند.

مهمترین دلیل شاید علاقه بی حد من به سفر و ثبت تصاویر و کلمات و دخل و تصرف در آنچه در سفر تجربه کرده ام باشد. تم سفر در هر چهار فیلمی که پیش از این ساخته ام، حضوری پررنگ دارد. سفر برای من از کودکی _ به خاطر شرایط خانواده_ نوعی عادت و البته همیشه الهام بخش بوده است.

 

 

نوروز سال 1397، با آنکه رانندگی ام چندان تعریفی ندارد برای فرار از تکرارهای هرساله عید با سواری شخصی از تهران تا بوشهر را سفر کردم. از شهرهای کوچک و بزرگ زیادی با زیبایی های متفاوت عبور کردم. از یک هوای کاملا سرد در تهران به یک شهر ساحلی گرم در جنوب کشور رسیدم. در میان هر شهر نیز یک شب را داخل ماشینم خوابیدم. در بازگشت از این سفر از تمامی مسیرهای که عبور کرده بودم، دوباره گذشتم و با تمام خستگی، خود را به شهر انزلی و ساحل دریای خزر رساندم. این ماجراجویی جذاب و یگانه ده روز به طول انجامید. حاصل این سفر ایده هایی جسته و گریخته بود که این و آنجا یادداشت کردم. بعد از انفجار هواپیمای 752 اکراین ایده فیلمنامه "پدر و پسر" در ذهنم جان گرفت و بعد از چند بار بازنویسی، نهایی شد. داستان این فیلم می تواند داستان هرکدام از ما باشد.

اما انتخاب شهر و استان بوشهر برای نقطه آغاز و عزیمت فیلمنامه پدر و پسر نیز چند دلیل دارد.

* بوشهر شهری ساحلی، زیبا و اصیل با فرهنگی غنی و تاریخی پربار است. در تاریخ سینمای ایران و با شروع موج نو فیلمسازی در ایران، حداقل دو فیلمساز بزرگ فیلم های خود را در این شهر جلو دوربین برده اند. امیرنادری با فیلم تنگسیر و ناصر تقوایی با مستندهایی چون اربعین و باد جن.

* سفر دریایی و حضور مستشاران نظامی، سفیران و کاشفان نفت و تجار اروپایی و آمریکایی در اواخر قرن نوزده و اوایل قرن بیست در شهر بوشهر باعث شده تا مردمان بوشهر بی واسطه با فرهنگ و تکنولوژی مدرن آن دوران در تماس باشند و همچنین با ثبت سیاحان خارجی، منابع غنیِ تصویری و نوشتاری از تاریخ و فرهنگ بومی این شهربه یادگار بماند.

* پر رنگ بودن سنت موسیقیایی در شادی ها و سوگ ها نیز یکی دیگر از ویژگی های بارز شهر بوشهر است. در این میان شاید جهانبخش کردی زاده ملقب به بخشو یا بخشی یکی از معروف ترین خوانندگان و مداحان بوشهری باشد. مراسم ویژه عزاداری بوشهری در ایام محرم، شروه خوانی که نوعی آواز سوگ محلی ست و حضور رقص و آواز در زندگی روزمره مردم بومی بوشهر و سازهایی چون نی انبان، لیوا ،عود، دهل و سنج و دمام که در شادی و عزا کاربرد دارد تنها بخش کوچکی از میراث موسیقیایی شهر بوشهر است.

* در شهر بوشهر محله ها یا به زبان محلی کوت هایی هست که بافت قدیمی شان حفظ شده و اخیرا در حال بازسازی ست. قدمت این کوتها گاه به دویست سال هم می رسد. این کوتها در همجواری خط ساحلی خلیج فارس قرار دارد و در میان تصویر ، قاب های خوبی را ارائه خواهد داد. (زمین ساحلی بازی پسر در فیلم و لوکیشن خانه مادربزرگ از همین محلات انتخاب خواهد شد.)

 

 

* متاسفانه بعد از انقلاب و با وجود ذخایر فراوان نفتی، اسکله های بزرگ تجاری ساحلی، نیروگاه بزرگ هسته ای بوشهر و امکانات بالقوه و بالفعل فراوان گردشگری و بوم گردی در این شهر و استان، همچنان بوشهر یکی از محرومترین شهرها و استانهای کشور به شمار می رود که هنوز حتی گاز شهری به صورت کامل به آن نرسیده است. کمبود آب شیرین، عدم وجود خط راه آهن، فقر، بیکاری و ده ها مشکل دیگر بوشهر را تبدیل به یکی از استان های محروم دور از پایتخت کرده است. بنابراین می توان گفت هرچه شهرها و استانها از مرکزیت کشور دورتر باشند، فقر و محرومیت در آن بیشتراست. حتی اگر روی بستری از ثروتهای بی شمار مادی و معنوی قرار گرفته باشند. شاید بتوان در شروع و میانه فیلم در سفر پدر و پسر و عبور آنها از شهرهای مختلف بخشی از این فقر و محرومیت را به تصویر کشید.

* بوشهری ها در کنار علاقه وافر به موسیقی، رقص و آواز، پوشش محلی جذاب و غنی، تنوع منوی غذاهای بومی، وسعت نخلستانها، حضور پررنگ خلیج و کشتیرانی و ماهیگیری در زندگی روزمره و خیلی علایق بزرگ و کوچک دیگر یک علاقه مشترک و با قدمت دیگر نیز دارند؛ فوتبال. به جرعت می توان گفت که ورزش فوتبال در زندگی روزمره مردم بوشهر حضوری پررنگ دارد. معروفترترین چهره حال حاضر فوتبال بوشهر و شاید ایران این روزها مهدی طارمی است. یکی از دلایلی که شخصیت پسر در فیلم یک فوتبالیست تعریف شده همین علاقه عامه بوشهری ها به ورزش فوتبال است.

اما چند معضل اجتماعی نیز محرک من در نگارش فیلمنامه پدر و پسر بوده اند.

  1. زندگی های کوتاهِ مشترک، فرزندآوری، طلاق و ازدواج مجدد چرخه پرتکراری ست که این روزها در میان نسل متولد دهه پنجاه و شصت بسیار شاهد آن هستیم. و چه بسیار فرزندانی که حاصل این ازدواج ها بوده اند و به دور از پدر یا مادر و یا هر دوی آنها و در کنار پدربزرگ و یا مادربزرگ زندگی می کنند، بزرگ می شوند و پر از تناقض، سوال و مشکل هستند. در این میان ما با پدران و مادرانی روبرو هستیم که اغلب در زندگی فردی و اجتماعی یک انسان شکست خورده به شمار می آیند و فرزندانشان را همچون آینه ای از تجلی آرزوهای دست نیافته خود می پندارند و انتظار دارند یا تلاش می کنند تا فرزندانشان تبدیل به قهرمانانی شوند که خود نبوده اند.
  2. تمایل باورنکردنی نسلها و طبقات اجتماعی مختلف به مهاجرت و خروج از کشور و یافتن مدینه ی فاضله در جایی به جز ایران، که اغلب ناشی از مشکلات مختلف اجتماعی موجود در کشور است. اما در یکی دوسال گذشته به خاطر شرایط سیاسی و اقتصادی نه تنها نخبگان علمی، فرهنگی و اقتصادی، بلکه بسیار از ورزشکاران معروف و غیرمعروف نیز برای همیشه از کشور خارج شده اند. (یادآوری می کنم که شخصیت پسر در فیلم یک فوتبالیست است که قصد مهاجرت به خارج از ایران را دارد.)
  3. سقوط پی در پی هواپیماهای مسافربری در چند سال اخیر به خاطر تحریم صنعت هوایی ایران و گاه عمدی بودن این سوانح که پرواز 752 اوکراین فاجعه بارترین آنها به شمار می رفت از دلایل دیگر نگارش این فیلمنامه بود.

اما یک مفهوم کلی تر نیز در ذهن من وجود دارد: پسرکشی. مفهومی که ریشه در فرهنگ سیاسی و اجتماعی ایران زمین دارد. در تاریخ حکمرانی ایران چه بسیار شاهانی بوده اند که برای حفظ تاج و تخت حتی فرزندان خویش را نیز قربانی کرده اند. این مفهوم در شاهنامه و کتب ابراهیمی نیز به گونه ای دیگر مشهود است. داستان رستم و سهراب و قربانی کردن اسماعیل به دست ابراهیم دو داستان آشنا برای همه ما ایرانیان است. در فیلم پدر و پسر نیز، پدر بدون آنکه از فاجعه چیزی بداند، پسر را از گهواره و زادگاه(بوشهر) دور کرده و به قرابانگاه (فرودگاه امام) می برد.

اگر هسته اصلی پیام فیلم یا یکی از هسته های اصلی پیام فیلم را این جملات فرض کنیم:

طلاق و ازدواج مجدد و عدم تمرکز کانون خانواده ها، که خود ناشی از معظلات سیاسی و اجتماعی روز کشور است، ازجمله دلایلی است که باعث بروز بحران هویت و میل به مهاجرت در میان نسل نوجوان و جوان (چه نخبه و چه افراد معمولی) می شود. و اقدام به مهاجرت همیشه پایان خوشی ندارد. گاهی به تراژدی ختم می شود. مانند آنچه که در مورد سرنگونی هواپیمای 752 اوکراین رخ داد.

ساده بگویم؛ فیلم درباره سفر پدر و پسری بوشهری به تهران و فرودگاه است، که سرانجام خوشایندی ندارد. حتی اگر هواپیمایی سقوط نکند، پدری از پسرش جدا می شود و پسری نیز از پدرش، و همچنین یکی، دیگری را تنها می گذارد.

من که پیش از این تجربه ساخت دو فیلم نیمه بلند و دو فیلم کوتاه و تعداد زیادی تیزر تبلیغاتی را دارم، با معضلی به نام پیدا کردن سرمایه گذار یا حامی مالی برای تولید فیلم کاملا آشنا هستم. به همین دلیل بعد از مشورت با دوستان در مورد راه حل جذب سرمایه برای تولید این فیلم، تصمیم گرفتم از امکانی که سایت حامی جو فراهم کرده بهره مند شوم تا با مشارکت و یاری شما دوستان عزیز روند تولید فیلم "پدر و پسر" را فراهم و تسهیل نمایم. پروژه پدر و پسر را با دوستانتان و تمامی کسانی که به دغدغه مشترکی با ما و با فیلم "پدر و پسر" دارند، به اشتراک بگذارید تا همه ی ما در ساخت این فیلم سهیم شویم. بدون شک تلاش من و همکارانم در تولید این پروژه، با کمک شما به ثمر خواهد نشست.

عوامل پرژه:

بازیگران:

علی باقری (بازیگر نقش پدر)

بازیگر نقش پسر از میان بازیگران بومی شهر بوشهر انتخاب خواهد شد.

عوامل پشت دوربین:

فیلمبردار: محمد آلادپوش

صدابردار: علی علوی

طراح صحنه و لباس: رضا رزم

تدوین: نازنین مفخم

نویسنده و کارگردان: محمود آقازاده

تهیه کننده: آرش سجادی حسینی

محصول سینمای جوانان ایران

لازم به ذکر است که چون فیلم هنوز در مرحله پیش تولید است، ممکن است به دلایل مختلف از جمله تداخل زمانی این پروژه با پروژه های دیگر برخی از عوامل نام برده در بالا دستخوش تغییر شوند.

هزینه های فیلم

* هزینه های ساخت فیلم پدر و پسر

ایده ابتدایی فیلم پدر و پسر در بهار سال 98 شکل گرفت. سرنگونی هواپیمای 752 اوکراین موتور محرک نگارش فیلمنامه پدر و پسر براساس همان طرح اولیه در بهمن ماه 98 گردید. پس از تکمیل فیلمنامه و مشورت با همکاران نویسنده، نسخه نهایی فیلمنامه در اختیار گروه داوری دفتر سینمای جوانان ایران قرار گرفت تا بعنوان یکی از مشارکت کنندگان از ساخت این فیلم حمایت نمایند.

در مشورت و هم فکری با همکار و دوست عزیز؛ آقای آرش سجادی حسینی (تهیه کننده و برنامه ریز جوان و شناخته شده سینما) که تهیه کنندگی فیلم پدر و پسر را به عهده دارند، برآورد اولیه ساخت این فیلم مبلغی در حدود 90 میلیون تومان برآورد گردید.

لازم به ذکر است که سقف مشارکت دفتر سینمای جوانان ایران در ساخت این فیلم تنها 30 درصد از هزینه ها را در بر خواهد گرفت.

طبق برنامه ریزیها انجام شده، زمان تصویربرداری این فیلم در اواخر بهار یا اوایل تابستان 99 خواهد بود و با توجه به تعدد لوکیشن و مسیر داستانی فیلم که در میان سفری از شهر بوشهر تا فرودگاه بین المللی امام خمینی در تهران و عبور از استانهای کهکیلویه و بویراحمد، فارس، اصفهان، سمنان، قم و تهران خواهد گذشت، فیلمبرداری این فیلم در 5 روز کاری به انجام خواهد رسید. مرحله تدوین، صداگذاری، ساخت موسیقی، تصحیح رنگ ، طراحی پوستر، تبلیغات و پخش فیلم، جمعا در زمانی حدودا دو ماهه پایان خواهد یافت، سازندگان این فیلم در نظر دارند تا این فیلم به یاری خداوند بزرگ و با حمایت شما عزیزان در جشنواره فیلم کوتاه تهران که در آبان ماه سال 99 برگزار خواهد شد، برای اولین بار به نمایش درآید.

هزینه های سنگین تولید و پس از تولید این فیلم، من را بر آن داشت تا برای تامین بخشی از هزینه های فیلم از روش حمایت مردمی استفاده نمایم. امیدوارم شما عزیزان با درک این موضوع و با حمایت بی دریغ خود از من و گروه همکارانم در ساخت فیلم کوتاه پدر و پسر حمایت نمایید.

هزینه های پیش تولید و فیلمبرداری فیلم پدر و پسر برای پنج روز کاری مبلغی در حدود 50 میلیون تومان برآورد گردیده است که چگونگی خرج کرد این هزینه در تصویر زیر برای شما تشریح می شود.

 

لازم به یادآوری است که هزینه های پس تولید فیلم شامل مرحله تدوین، صداگذاری، ساخت موسیقی، تصحیح رنگ، طراحی پوستر، تبلیغات و پخش فیلم، از بودجه ای که دفتر سینمای جوانان ایران در اختیار پروژه قرار خوهد داد، تامین می گردد.

بیوگرافی فیلمساز

در انتها بد نیست کمی در مورد سوابق تحصیلی و کاریم بگویم؛

من محمود آقازاده هستم. متولد 22 فروردین ماه 1365، قزوین.

از 17 سالگی و به صورت متمرکز در زمینه تئاتر و فیلمسازی مشغول به فعالیت هستم. قبل از ورود به دانشگاه دوره فیلمسازی انجمن سینمای جوان را گذرانده ام.

فارغ تحصیل کارشناسی ارشد کارگردانی تئاتر از دانشگاه تربیت مدرس تهران و کارشناسی تئاتر با گرایش ادبیات نمایشی از دانشگاه هنر تهران هستم و سابقه حضور در جشنواره های بین المللی فیلم و تئاتر در کشورهای هلند، گرجستان، اسلواکی، چین را به عنوان فیلمساز و بازیگر تئاتر دارم.

پیش از این دو فیلم مستند داستانی با نام های "من می خوابم، بیدار می شوم و..." که یک مستند جاده ای محسوب می شود و همچنین مستند "آن مرد آمد" با محوریت مشکلات رانندگان تاکسی در شهر تهران و همینطور دو فیلم داستانی با نامهای "آن پایین زیر پنجره" و "دوربرگردان" را جلوی دوربین برده ام.

 

 

*** برای مشاهده آنونس فیلم دوربرگردان اینجا کلیک کنید ***

عکسهایی از پشت صحنه کارهای گذشته من

 

 

با شبکه دو سیما و شبکه مستند به عنوان بازیگر، فیلمساز و فیلمنامه نویس همکاری نموده ام. هم اکنون نیز به عنوان مدیر بخش ایده پردازی و همین طور کارگردان هنریِ شرکت تبلیغاتی مبلغان در شهر تهران مشغول به فعالیت هستم. اما همچنان تلاش می کنم به اهدف ایده آل خود برسم.


گریمور 25,000,000 ریال
دستمزد گروه تولید و تدارکات 40,000,000 ریال
هزینه سفر و اسکان 50,000,000 ریال
دستمزد گروه کارگردانی 40,000,000 ریال
دستمزد گروه بازیگران 50,000,000 ریال
لوکیشن 20,000,000 ریال
طراح صحنه و لباس 40,000,000 ریال
صدابردار 35,000,000 ریال
فیلمبردار 80,000,000 ریال
تجهیزات 120,000,000 ریال

2
2

اجرا

شروع : 20 خرداد 1399
پایان : 20 شهریور 1399


3
3

ارائه

شروع : 01 مهر 1399
پایان : 01 اردیبهشت 1400