پدر

دسته بندی : فیلم کوتاه


1
1

تامین سرمایه

شروع : 01 اردیبهشت 1399
پایان : 30 خرداد 1399

درباره فیلم:
فیلم کوتاه "پدر"، روایت مردی است به نام مرتضی که در یک شب بارانی، پسر خود را در جنگل گم کرده است. او خود را به یک کافه جنگلی رسانده و از دو مرد محلی به نامهای خشنود و رحمان، می‌خواهد که به او برای برگرداندن پسرش کمک کنند. با پیش رفتن داستان فیلم، مرتضی متوجه می‌شود که پسرش در خطر بزرگتری است. در ادامه رازی مهم آشکار میشود و مرتضی در برابر چالشی سخت قرار میگیرد. چالشی که قرار است تا پایان عمر با او همراه باشد.



چرا ساختن این فیلم مهم است؟

داستان فیلم پدر، یک سوال مهم دارد. اینکه مسئولیت پدر بودن تا چه اندازه میتواند سخت باشد؟ یا اینکه برای پدر بودن، باید تا چه اندازه مسئولیت پذیر بود؟ این سوالی است که مدتهاست برای من به وجود آمده و هنوز نتوانسته‌ام برای آن پاسخی درست پیدا کنم. پدر شدن، از نظر من مسئولیت بسیار بزرگی است. هنوز نتوانسته‌ام با خودم کنار بیایم و مسئولیت داشتن یک فرزند را در دنیای امروز قبول کنم. بر این باورم که افراد بیشتری باید به این سوال فکر کنند. کسانی که میخواهند مسئولیت به دنیا آوردن یک کودک را بپذیرند. چه زنان و چه مردان. کودکان، آسیب پذیرترین افراد زندگی ما هستند و اگر ما میخواهیم کودکی را به زندگی خود در دنیای امروز وارد کنیم، باید آماده پذیرفتن مسئولیت بسیار سنگینی باشیم. چرا که کوچکترین آسیبی در زندگی یک کودک، میتواند نتیایج غیر قابل جبرانی داشته باشد.

 

شرایط ساخت این فیلم چگونه بود؟

وقتی ساختن این فیلم را شروع کردم، آماده مواجه شدن با سختی ها و مشکلات زیادی بودم. این فیلم سختی های زیادی داشت. اما من میخواستم این فیلم سخت را در هر شرایطی بسازم. چون ساختن این فیلم بزرگترین آرزوی کاری من بود و احساس میکردم حرفی که دارم را تنها با ساختن این فیلم میتوانم بزنم. به جز سختی های معمول ساختن فیلم، این فیلم ویژگی های خود را داشت. مثلا تمامی لوکیشنها در منطقه تالش استان گیلان بودند و تعداد آنها هم برای یک فیلم کوتاه، نسبتا زیاد بود. علاوه بر آن، من باید تمامی فیلم را در آب و هوای ابری و بارانی فیلمبرداری میکردم. همه اینها، یعنی سخت تر شدن کار. برای مثال، ممکن است هوایی که شما ابری پیش بینی کرده اید، ناگهان آفتابی شود. اتفاقی که بعد از چهار روز فیلمبرداری برای من پیش آمد و من مجبور شدم فیلمبرداری را کنسل کنم و همراه با گروه به تهران برگردیم. تا اینجای کار، این اتفاقات را جزئی از فرایند کار میدانستم. وقتی برای بار دوم به گیلان بازگشتیم تا ادامه کار را فیلمبرداری کنیم، آب و هوای گیلان برگ دیگری رو کرد. هوایی که همه سایتها آن را ابری پیش بینی کرده بودند، ناگهان تبدیل به یکی از سخت ترین برفهای گیلان شد و نزدیک به یک متر برف در گیلان بارید. وقتی به تهران باز میگشتم، این را هم جزو بد اقبالی های کار میدانستم و آماده بودم تا کار را دوباره ادامه دهم و فیلم را تمام کنم. اما این بار اتفاقی رخ داد که هیچ کس حتی فکرش را هم نمیکرد. ناگهان ویروس کرونا در جهان همه گیر شد و به مرور نیمی از دنیا به قرنطینه رفت. با وجود اینکه برخی از فیلمسازان در این شرایط کار خود را ادامه دادند، اما من نمیتوانستم این ریسک را به جان بخرم. مخصوصا این که لوکیشن ما در استان گیلان بود و این استان یکی از کانونهای ویروس کرونا در ایران بود. من نتوانستم سلامتی عوامل فیلم را به خاطر فیلم خود به خطر بیندازم. سینما هر چقدر ارزشمند باشد، در مقابل سلامتی انسانها بازهم کم ارزش است.

 

چرا از شما دعوت میکنم تا از من در ادامه ساختن این فیلم حمایت کنید؟

هربار که فیلمبرداری یک فیلم لغو میشود، آن فیلم از نظر مالی ضربه زیادی متحمل میشود. به خصوص وقتی لوکیشن فیلم خارج از محل اقامت عوامل فیلم باشد. هزینه های سرسام آور رفت و آمد، اسکان، غذا، اجاره تجهزیات و ... که هر روز چند برابر میشوند، با لغو شدن فیلمبرداری سر به فلک می زنند. به همین خاطر هم بود که تمام بودجه ای که من برای این فیلم فراهم کرده بودم، به خاطر ضرر و زیانهای فراوان به اتمام رسید و ادامه پروژه در صورت رفع مشکل ویروس کرونا، از نظر مالی برایم غیر ممکن است.
در بحرانهایی مانند ویروس کرونا، اولین موردی که ضربه میبند هنر است. سینماگران، به افرادی تبدیل میشوند که فعالیتشان بی مورد است. اما نباید فراموش کنیم که این هنر است که ادامه زندگی را برایمان لذت بخش میکند. تصور کنید در همین روزهای قرنطینه، هیچ فیلم و سریالی در اختیار نداشتید.

به خاطر همه اینهاست که از شما دعوت میکنم تا با حمایت از پروژه فیلم من، علاوه بر کمک به من در تامین هزینه های فیلم، به من کمک کنید تا بتوانم گوشه خیلی خیلی کوچکی از آسمان پهناور هنر را رنگ آمیزی کنم.

هزینه های پروژه

هزینه ساخت فیلم در کشور ما هر سال بیشتر میشود. تامین بودجه برای یک فیلم مستقل، کار سختی است. تا کنون برای پروژه فیلم کوتاه پدر، هزینه های ذیل انجام شده است:

هزینه دستمزد عوامل: تا به حال چیزی بیشتر از 22 میلیون تومان به گروه 20 نفره عوامل فیلم به عنوان دستمزد پرداخت شده است. این مبلغ شامل دستمزد تمامی عوامل از جمله بازیگران، گروه صدا، گروه طراحی صخنه و لباس، گروه کارگردانی، گروه تولید و گروه فیلمبرداری را شامل میشود. تقریبا تمامی دستمزدهای پروژه پرداخت شده و تنها بخش اندکی باقی مانده است. 
هزینه تجهیزات: تا به حال رقمی نزدیک به 16 میلیون تومان برای اجار تجهیزات هزینه شده است. بخشی از هزینه اجاره تجهیزات هنوز پرداخت نشده است.
هزینه تولید: تا به جال نزدیک به 14 میلیون تومان برای هزینه تولید هزینه شده است. این هزینه شامل اسکان، غذا، رفت و آمد، خرید لوازم صحنه، اجاره لوکیشن و ... شده است.

 



این فیلم برای تمام شدن، به چه میزان سرمایه نیاز دارد؟
ما برای اتمام این پروژه، به خاطر تغییر فصل مجبوریم که تمامی صحنه های خارجی فیلم را دوباره تکرار کنیم. چون تمامی صحنه های خارجی در فصل زمستان و در جنگلهای تالش و اطراف شهر رشت فیلمبرداری شده اند. این به معنی اضافه شدن 2 روز تصویربرداری است. از طرفی، قبل از همه گیر شدن ویروس کرونا، دو روز دیر نیز ادامه فیلمبرداری پروژه باقی مانده بود. در مجموع چهار روز تصویربرداری برای اتمام فیلم مورد نیاز است.
برآورد هزینه ما برای این چها روز به همراه هزینه پس تولید فیلم به این شرح است:

هزینه تجهیزات فیلمبرداری: 10 میلیون تومان
هزینه دستمزد عوامل: 8 میلیون تومان
هزینه تولید: (شامل رفت و آمد، اسکان، غذا و ...): بالغ بر 6 میلیون تومان
بحشی از هزینه های پس تولید (شامل تدوین، صداگذاری، اصلاح رنگ و نور): 6 میلیون تومان


تدوین گر 10,000,000 ریال
صدابردار 30,000,000 ریال
اصلاح کننده رنگ و نور 10,000,000 ریال
هزینه سفر و اسکان 50,000,000 ریال
تجهیزات 120,000,000 ریال
مدیر تولید 20,000,000 ریال
صداگذار 30,000,000 ریال
گریمور 30,000,000 ریال

2
2

اجرا

شروع : 01 مهر 1399
پایان : 30 مهر 1399


3
3

ارائه

شروع : 01 آذر 1399
پایان : 28 بهمن 1400