مولتی فرم

دسته بندی : فیلم کوتاه


1
1

تامین سرمایه

شروع : 06 شهریور 1400
پایان : 10 مهر 1400

 

فیلم : مولتی فرم

گونه: کوتاه داستانی

ژانر: فلسفی

مدت زمان: 19 دقیقه

خلاصه داستان:

دکتر هجرتی، قهرمان داستان که به تازگی متوجه تومور مغزی کشنده خود شده است درگیر ماجرای پیرمردی میشود که پسرش قصد کشتن او را دارد این موضوع او را در موقعیت تعیین کننده ای در برخورد با بیمار خود قرار میدهد که بایستی در مقابل وضعیت پیرمرد واکنش نشان دهد در این بین اما مادر بارداری در آستانه زایمان که توسط شوهر معتاد خود مورد ضرب و شتم قرار گرفته با مراجعه به دکتر معادلات ذهنی او را پیچیده تر می کند ....

نمایی از فیلم کوتاه "مولتی فرم"

 

پشت صحنه فیلم کوتاه مولتی فرم به روایت عکس


برای مشاهده بخش های بیشتر از پشت صحنه فیلم کوتاه مولتی فرم بر روی عبارات آبی زیر کلیک کنید :

ویدیو 1 - پشت صحنه 

ویدیو 2 - پشت صحنه

 

نگرش فیلم:

فیلم تفکر و نگرش انسان را در برخورد با فلسفه زندگی به چالش می کشد نگرشی که می تواند گاهی مخرب تر از هر گونه توموری باشد! 

فیلمنامه مولتی فرم در مسیر روایت از سه خرده پیرنگ داستانی به هم سنجاق شده برای بیان نگرش فیلمساز نسبت به زندگی سود می برد در واقع سوژه فیلم مرگ است اما نحوه برخورد با مرگ دالانی ست برای جهان بینی قهرمان داستان به زندگی.

در فرم بیانی فیلمنامه نویس هر چند روایت خطی را در بستر زمان حال و با گرایشی رئالیستی برگزیده است لیکن در فرم فیلمنامه ،ترکیب سه خرده پیرنگ داستانی با قهرمان و ابژه ای واحد ما را با ترکیب روایی آیزنشتاینی این بار در بستر تدوین ذهنی نویسنده و نه تدوین در معنای عام آن در پس تولید روبرو میسازد اتفاقی که برای مواجهه مخاطب با موضوعی فلسفی در بستر کشمکش درونی نوعی سورئالیته را در بستر رئالیسم رقم می زند.

هر چند داستان برای قهرمان در زمان حال میگذرد لیکن برای اینکه او به جمع بندی نگرش خود نسبت به زندگی فائق آید خرده پیرنگ داستان او و پیرمرد در واقع بیانگر زمان گذشته است گذشته ای که در زمان حال روایت می شود لیکن نماد پس زمینه زندگی سپری شده است بازه ای از زمان که گریزی از آن نیست و هر چند در اکنون قهرمان است ولی او توان تغییری در آن را در خود نمی یابد و خرده پیرنگ دکتر و نوزاد بواقع بیانگر زمان آینده است آینده ای که هر چند در زمان حال بر قهرمان میگذرد ولی افق پیشرو می تواند محل کنش قهرمان باشد و در نهایت داستان او و بیماری اش بیانگر زمان حال حال است

تا ما بواقع با سه قهرمان از گذشته، حال و آینده با ابژه ای واحد روبرو باشیم که سعی می کنند مرگ را از موضوعی منفعل و جبر گونه به اتفاقی برای مناقشه اختیار خود بدل کنند در این آشوب اتانازی در یک سر طیف و خودکشی در دیگر سر طیف داستان نگرش قهرمان داستان را محل آزمون و خطای ایدئولوژیک قرار میدهد و مخاطب را نیز به اظهارنظر دعوت می کند.

 

فیلم با موضوعی جهانشمول بین جهان ذهنیت و جهان عینیت و در واقع بین حقیقت و واقعیت زندگی در رفت و آمد است.... چنان که زندگی را به شوخی تلخ تشبیه می کند که در بازی ماز زندگی می تواند ما را تا پرتگاه ها و قله ها به پیش برد و باورهای آدمی را تا آستانه شکستن بکشاند!

در این بین سوژه "اتانازی" یا مرگ راحت موضوعی است که در لایه سطحی روایت داستان حادثه آفرین می شود اتفاقی که علیرغم تمام پیشرفت های بیولوژیک بشری و با  درنظر قرار دادن تمام مکاتب فلسفی زاییده تعقل انسانی هنوز اتفاقی هضم نشده و رازگونه برای ذهن آدمی ست موضوعی نو اما از پرسشی کهن که بی پاسخ مانده است:"آمده ام امدنم بهر چه بود؟!"

اتفاقی که برای همه انسان ها در بزنگاه های زندگی رخ میدهد و اما انتخاب قهرمان داستان در این دوگانه پیچیده چه خواهد بود؟!

صحنه ای از فیلم کوتاه "مولتی فرم"

مراحل تولید:

پیش تولید فیلم شامل بازنویسی فیلمنامه ، لوکیشن یابی، انتخاب و تمرین بازیگران و آماده سازی صحنه 4 ماه به طول انجامید. فیلم پس از 7 روز فیلمبرداری در 3 لوکیشن در شهرهای کرج و قزوین و در 10 سکانس، 22 صحنه و 83 پلان به تولید رسید.

عکس پشت صحنه فیلم کوتاه "مولتی فرم"

فیلمبرداری در بیمارستان و فضای اتاق عمل بسیار دشوار بود که با کمک تیم 25 نفره و مدیریت فنی خانم دکتر معصومه عمرانی به عنوان مشاور فنی و محمد صابری به عنوان مدیر تولید و همیاری کلیه عوامل خوشبختانه مراحل تولید موفقیت امیز پیش رفت.

عکس مجموعه عوامل فیلم کوتاه "مولتی فرم"

 

مرحله پس از تولید:

فیلم پس از طی مراحل فنی پس تولید در حال آماده سازی برای مرحله تبلیغات و توزیع در جشنواره های بین المللی است که در این مرحله برای عقد قرارداد با پخش کننده بین الملی وتامین هزینه ورودی ثبت نام جشنواره ها که به صورت پرداخت ارزی انجام می پذیرند نیازمند حمایت های مالی شما هستیم.

تمام تلاش تیم مولتی فرم برآنست که ماحصل زحمات خود را به بهترین نحو به عرصه تماشا و توزیع برساند و در این راه رایزنی با معتبرترین پخش کننده های تخصصی فیلم کوتاه در عرصه بین المللی از کشورهای فرانسه و کانادا در حال انجام است.

در گام نخست در سال اول تا ژوِئن 2022 شرکت در فستیوال های بین المللی گرید A جهانی مورد تایید آکادمی اسکار مانند: آپسالا(سوِئد)- برلین (آلمان)- تامپره(فنلاند) – کلرمونت فراند(فرانسه)- ساندنس(امریکا) و .... ؛ در گام بعدی در سال دوم حضور در جشنواره های گرید ب جهانی به عنوان حسن ختام توزیع بین المللی مدنظر می باشد.

شرح هزینه های مورد نیاز در این مرحله به شرح زیر است:

جدول هزینه های پخش بین المللی فیلم کوتاه مولتی فرم

 

چرایی تشکیل کمپین کرودفاندینگ:

تامین سرمایه در مراحل مختلف فیلمسازی همواره موضوع دشواری بوده است به خصوص  برای  فیلمسازان مستقل که همواره بدون هیچ گونه حمایت دولتی و صرفا با جذب سرمایه از بخش خصوصی و یا اکثرا استفاده از پس انداز شخصی خود پای در این مسیر دشوار می نهند و سخت تر هم خواهد شد اگر این اتفاق در کشوری چون ایران با نوسانات شدید ارزی و اقتصاد بدون ثبات روی دهد آن هنگام میزان بودجه مورد نیاز گاهی در ابتدا و انتهای یک فیلم تفاوتی چند برابری خواهد کرد که تامین آن برای فیلمساز مستقل دشوار و یا غیر ممکن است کرودفاندینگ یا حمایت جمعی شاید درست ترین شیوه برای مستقل ماندن هنر و هنرمند باشد چرا که مبنا در آن نه بر سرمایه گذاری و حساب سود و زیان که بر مبنای حمایت معنوی از تولید اثری هنری ست که  اثراتش را در فضای فکری و معنوی ذهن انسان های هم نوع ما در مسیر زندگی خواهد گذاشت بواقع در این پروسه ما از پرورش روح و روان خود حمایت می کنیم این بار به دور از بروکراسی فرمایشی و تشریفات اداری دولت ها و به دور از حساب سود و زیان مالی شرکت ها و بخش خصوصی؛ که بی گمان چنین رویه ای بیش از هر چیز بیانگر نگاه هنر و هنرمند مستقل است.

...و حامی جو به عنوان نخستین سردمدار چنین رویکردی خانه هنرمندان و ایده پردازان مستقل است.

 

معرفی نویسنده و کارگردان:

امیر صدیق متولد 1362؛ فارغ التحصیل انجمن سینمای جوانان ایران

نویسنده و کارگردان فیلم تداوم (برای مشاهده صفحه پروژه در حامی جو اینجا کلیک کنید)

تهیه کننده فیلم کوتاه بریسبال

برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره بین المللی فیلم رشد برای فیلم کوتاه تداوم

برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره بین المللی فیلم های ورزشی برای فیلم کوتاه بریسبال

برنده جایزه بهترین فیلم جشنواره بین المللی فیلم آتلانتیک کلمبیا برای فیلم کوتاه بریسبال

نامزد بهترین تریلر فیلم از جشنواره بین المللی فیلم MFF  برای تریلر فیلم کوتاه تداوم

نامزد نهایی بهترین فیلم جشنواره بین المللی فیلم سن مائوروتوریتیزه ایتالیا برای فیلم کوتاه تداوم

فیلم کوتاه تداوم و مهمترین حضورها در جشنواره های بین المللی

طراح تیزر 10,000,000 ریال
ثبت نام و پخش در رویدادها 250,000,000 ریال
پخش کننده 40,000,000 ریال

2
2

اجرا

شروع : 24 مهر 1400
پایان : 24 آبان 1400


3
3

ارائه

شروع : 24 آذر 1400
پایان : 24 آذر 1402