ماسک خنثی

دسته بندی : مستند


1
1

تامین سرمایه

شروع : 12 اسفند 1397
پایان : 14 فروردین 1398

تئاتر درمانی (یا سایکو درام) امروزه در کشورهای توسعه یافته اروپایی و آمریکایی، به طور گسترده برای درمان بیماری­ها و ناهنجاری­های روانی و رفتاری مورد استفاده قرار می­گیرد.

این کار در ایران سابقه چندانی ندارد، درحالیکه می­توان برای درمان بیماری مانند اوتیسم به خوبی از آن استفاده کرد.

خانواده­ های درگیر با مساله اوتیسم، باید بدانند که هنر درمانی یکی از راه­هایی است که برای درمان فرزندان آنها بسیار مفید می­باشد. در مستند «ماسک خنثی» ما قرار است همین چالش را به نمایش بگذاریم. ضمن اینکه، مخاطب با تماشای این مستند، با زوایای دیگری از این بیماری و شخصیت و روان کودکان اوتیستیک آشنا خواهد شد.

این فیلم، 6 تا 7 شخصیت اصلی دارد که همان کودکان اوتیستیک هستند و هر کدام یک نقش را در غالب یک نمایشنامه­ ایفا می­کنند. «روح الله همتی» کارگردان این تئاتر است و تمام تلاش خود را برای برقراری ارتباط با این کودکان و همچنین، تشویق آنها به رابطه با همدیگر و محیط اطراف به کار می­گیرد.

به جز صحنه­ های تمرین و اجرای نمایشنامه، صحنه­ هایی از زندگی شخصی کودکان در میان خانواده و جامعه نیز نشان داده می­شود. بدین ترتیب، روند تغییر رفتار و زندگی این کودکان در طول 3 الی 4 ماه برگزاری این پروژه به تصویر کشیده می­شود.

مفاهیم اصلی

دو مفهوم اصلی در مستند ماسک خنثی مورد تاکید هستند:

الف. برقراری ارتباط:

به جز ضعف کودکان اوتیستیک در این مساله، وضعیت فعلی جامعه ایران نیز به شدت نشان دهنده خلا ارتباطی میان شهروندان است. بنابراین تلاش برای اصلاح رفتار این کودکان، وجهی نمادین هم از تلاش برای بهبود وضعیت جامعه دارد. هر چند، خود فیلم تلاشی برای برجسته کردن جنبه اجتماعی ­اش ندارد، اما مخاطب فیلم احتمالا این تفسیر را خواهد داشت.

ب. تلاش و جنگیدن برای هدف:

کودکان اوتیستیک، از جایی به بعد، خود نیز مصرانه تلاش برای تغییر را آغاز خواهند کرد. از این نقطه از داستان است که هم جذابیت دراماتیک و هم بعد آموزشی فیلم عمق پیدا می­کند.

روح الله نیز، با توجه به زندگی شخصی ­اش، بسیار به موفقیت در این پروژه دانشگاهی نیاز دارد. تلاش و پشتکار وی برای به سرانجام رساندن تئاتر درمانی، همذات پنداری گیرایی برای مخاطب ایجاد می­نماید.

 

معرفی کارگردان

علی فیضی، کارگردان این مستند است. او دانشجوی ترم آخر کارشناسی ارشد سینما در دانشگاه هنر است.

او مدتها در زمینه مستند مطالعه و پژوهش داشته و  سه سال پیش، مستندی بنام «من نیز فرزند آدمم» پیرامون تعزیه و ظرفیت دراماتیک این نمایش کهن ساخته است.

وی همچنین، چند فیلم کوتاه داستانی از جمله: «خاطره» و «فیلمی از بهترین روز زندگی» را در کارنامه خود دارد.اما مدتی است که تمام زمان خود را صرف تحقیقات و پیش تولید مستند «ماسک خنثی» کرده است.

برای تماس با من و کسب اطلاعات بیشتر در مورد پروژه، می­توانید ایمیل بزنید:

Ali.feizy25@gmail.com

 

بودجه مورد نیاز: 22 میلیون تومان

مدت زمان فیلمبرداری: 3 الی 4 ماه

64 درصد کرایه تجهیزات و عوامل

9 درصد پاداش به حامیان

9درصد کارمزد حامیجو

18درصد مرحله پس تولید

پاداش­هایی که به حامیان هدیه می­شود:

اگر کسی از خانواده ­های درگیر با مساله اوتیسم هر میزان کمک کند، می­تواند سر تمرینات تئاتر درمانی حضور یابد. بودن سر صحنه باعث آشنایی بیشتر با اهداف علمی و پژوهشی پروژه شده و به پدرمادرها در تشویق فرزند اوتیسمی به برقراری ارتباط کمک می­کند.

و همچنین لیست پاداش هایی که در سمت چپ این صفحه قرار گرفته را مشاهده نمایید.

برای مطالعه پروپوزال و پرونده کامل این مستند، بر روی لینک زیر کلیک کنید.

پروپوزال مستند ماسک خنثی


سایر 220,000,000 ریال

2
2

اجرا

شروع : 26 فروردین 1398
پایان : 31 شهریور 1398


3
3

ارائه

شروع : 01 مهر 1398
پایان : 30 مهر 1398