قیچی

دسته بندی : مستند


1
1

تامین سرمایه

شروع : 10 خرداد 1398
پایان : 24 تیر 1398

 

مستند درباره زنی است که همسرش او را بخاطر بیماری اش ترک کرده و بنیان خانواده اش از هم می پاشد. بعد از تحمل 13سال درد و از دست دادن سلامتی اش در سال 96 با عکسبرداری از شکمش متوجه جاماندن جسمی 15 سانتی متری ازعملی که سال 84 متحمل شده بود شدند، دختر او برای پیگیری شکایت به ارگانهای وابسته مراجعه می کند اما...

 

خطای پزشکی چیست؟

 

براساس متون حقوقی، خطای پزشکی این‌طور تعریف شده است: اقدام یا عدم‌اقدام پزشک که موجب تحمیل خسارت جسمی، مالی یا معنوی به بیمار شود، که البته این خطاها بسیار متنوع‌اند و در دسته‌ها و گروه‌های مختلف قرار می‌گیرند. اما در ایران این تقسیم بندی به این‌گونه صورت می‌گیرد که خطاها شامل خطاهای ناشی از بی‌احتیاطی، بی‌مبالاتی، عدم‌­­مهارت و عدم‌رعایت اقدامات مناسب می‌شود.

آمار خطاهای پزشکی:

هیچ جامعه پزشکی در هیچ کجای دنیا وجود ندارد که خالی از خطا و اشتباه باشد. به‌عنوان مثال در آمریکا سالانه ۸ هزار نفر به ‌دنبال خطای پزشکی فوت می‌کنند. در حقیقت پنجمین عامل مرگ در آمریکا خطای پزشکی است. در سال ۲۰۱۳ تعداد بیمارانی که جان خود را در سرتاسر جهان بر اثر خطای پزشکی از دست داده‌اند حدود ۱۴۲ هزار نفر تخمین زده می‌شود، در حالی که این تعداد در سال ۱۹۹۰ برابر ۹۴۰۰۰ نفر بود. با این حال، یک مطالعه که در سال ۲۰۱۶ در آمریکا انجام شد مرگ و میر ناشی از خطای پزشکی در ایالات متحده شد میزان مرگ و میر سالانه در ایالات متحده به تنهایی برابر ۲۵۱٬۴۵۴ نفر اعلام شد که این بیانگر عدم صحت برآورد جهانی تعداد مرگ و میر بر اثر خطای پزشکی در سال ۲۰۱۳ است. سالانه یک میلیون نفر به‌دلیل خطای پزشکی دچار عارضه جسمی می‌شوند. در کشور ما اگر آمار رسمی‌ای وجود نداشته باشد، وضعیت بهتر از این نیست.

پایی که به اشتباه قطع شد!

یک پزشک در یکی از شوکه‌کننده‌ترین  حوادث پزشکی، پای بیمارش را به اشتباه از بدن او جدا کرد! در سال ۲۰۰۵ بیماری به دلیل مشکل جسمی مجبور می‌شود پای چپش را قطع کند اما تیم جراحی در اتاق عمل به اشتباه پای راست او را قطع می‌کنند! بعد از این حادثه به دنبال شکایت بیمار از بیمارستان، پزشکِ جراح برای همیشه از کار برکنار شد و بیمار هم بیشتر از یک میلیون دلار غرامت گرفت!

سوال اینجاست که در ایران در صورت اثبات تخلف پزشک و کادر پزشکی و بیمارستان، چه جریمه ای برای آنها در نظر گرفته می شود؟ و آیا مقدار و نوع جریمه، به کاهش خطای پزشکی کمک می کند؟؟؟

چرا این مستند باید ساخته شود؟

 

خطای پزشکی یکی از مباحث بسیار حیاتی و مهمی است که از جنبه‌های مختلف پزشکی، اخلاقی و حقوقی قابل بحث و بررسی می‌باشد. بسیار ضروری است که به این موضوع که جنبه‌های مختلف و پیچیدگی‌های زیادی دارد، به‌طور خاص توجه کرد.

افزایش قصور پرستاری به دلیل نارسایی مدیران:

قائم مقام سازمان نظام پرستاری محمد شریفی مقدم درباره خطا و قصور پرستاران در کشور می‌گوید:‌ امروزه در کشور پرستاران بیشترین خدمات بهداشتی و درمانی را ارائه می‌دهند. جامعه ۳۰۰ هزار نفری پرستاری بیشترین حضور را در ارائه خدمات به بیماران دارند. برای مثال پزشکان با یک ویزیت پنج دقیقه‌ای مسئولیت رسیدگی به بیمار را بر عهده پرستار می‌گذارند.قائم مقام سازمان نظام پرستاری می‌گوید: در بررسی خطا و قصور پزشکی باید گفت که حضور کمرنگ آنها باعث بروز مشکلات عدیده می‌شود. برای مثال وقتی پزشک باید در هفته ۴۰ ساعت در مرکز درمانی حضور داشته باشد، اما یک ساعت هم نیست، در این شرایط بروز هر گونه کم و کاستی دور از انتظار نیست

منبع سلامت نیوز

 

اما چرا انتقاد از جامعه پزشکی تا این اندازه غیرقابل تحمل است؟ چرا انتقاد از این قشر تابویی شده است غیرقابل شکستن؟ البته همه به‌خوبی به حساس‌بودن این شغل و لزوم اعتماد جامعه به پزشکان واقفیم اما سرپوش‌گذاشتن روی اشتباه‌ها، این اعتماد را بیشتر می‌کند؟

 

پس از فوت عباس کیارستمی انتشار خطاهای پزشکی بویژه در شبکه‌های اجتماعی بالا گرفت و تقریبا روزی نیست که رسانه‌های مختلف در گیر و دار تایید یا تکذیب خطایی درمانی و مطالبه‌گری برای گرفتن حق بیماران نباشند؛ خطاهایی که بیشتر به سازمان نظام پزشکی کشور ارجاع داده می‌شوند.

 

سوال اینجاست که چه مقدار از قانون در رابطه با پزشکان و بیمارستان ها رعایت و در چه مدت زمانی رسیدگی می شود؟

من 14سال است که شاهد تمام فروپاشی های و درد و رنج مادرم بودم، شکایت را در سال96 تنظیم کردیم و حدود2سال است که با توجه به اینکه حتی یک جلسه دادگاه تشکیل نشده است و علیرغم برخوردهای غیرعادلانه اکثر مسئولین مربوطه، همچنان پیگیر هستیم و همچنان رسیدگی به پرونده ادامه دارد. نتیجه برخوردهای غیرانسانی آنها نه تنها من را وادار به سکوت نکرد بلکه انگیزه ساخت مستندی بدون سانسور در طول رفت و آمدهایم در این ارگان ها را در ذهنم نشاند. این مستند صراحتا می تواند پاسخ این سوال که  چه مقدار از قانون در رابطه با پزشکان و بیمارستان ها رعایت و در چه مدت زمانی رسیدگی می شود را بدهد!!!

حدود70% مستند فیلمبرداری شده است اما به دلیل فیلمبرداری با دوربین های مختلف (دوربین گوشی و...) در شرایط خاص، و به منظور تصحیح رنگ و صدا و کرایه تجهیزات برای اتمام فیلمبرداری و همچنین هزینه های جانبی باقی مانده از شما عزیزان دعوت می­کنم که در پروژه مستند و کمپین قیچی همکاری کنید، امیدوارم با اتمام ساخت مستند قیچی و شرکت دادن آن در جشنواره های خارجی و داخلی، بتوان قدم مثبتی به خاطر انسان هایی که قربانی سهل انگاری بعضی افراد می­شوند، برداریم.

برآورد هزینه ها به منظور اتمام مستند:

 

هزینه های تولید

۱)  (شامل فیلمبرداری های باقی مانده): 15%

۲)تدوین: 20%

۳)صداگذاری:15%

۴)تصحیح رنگ و نور: 20%

۵)آهنگسازی: 10%

۶)گرافیک: 5%

۷)ترجمه و زیرنویس: 5%

۸)تبلیغات: 10%

درباره کارگردان:

من الناز دیبا هستم. در یکم اسفند ماه سال70 در همدان به دنیا آمدم. به دلیل مشکلات پیش آمده( داستان در مستند نشان داده می شود ) از خانواده جدا شدم... از سال 90 در حالی که دانشجوی مهندسی نقشه کشی معماری در همدان بودم فعالیتم را در زمینه بازیگری در تئاتر شروع کردم. بعد از فارغ التحصیلی فکر ادامه فعالیت در حوضه نمایش از ذهنم بیرون نرفت و تصمیم گرفتم فعالیت هایم را جدی تر دنبال کنم در بهمن93 با کسب رتبه57کنکور سراسری و پذیرش در امتحان عملی در رشته بازیگری-کارگردانی وارد پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران شدم. از همان سال تا الان که در آستانه فارغ التحصیلی هستم در زمینه بازیگری تئاتر، گویندگی، مجری گری، دستیار کارگردان در2فیلم کوتاه فعالیت داشتم. آخرین اجرای تئاتر من"سرمیزشام" به کارگردانی سیامک صفری در اسفند97در عمارت نوفل لوشاتو بر روی صحنه رفت. اینروزها در حال آماده سازی پایان نامه ام با عنوان"آه ای روزهای خوش" در مقام بازیگر افتخار همکاری با پروفسور احمد کامیابی مسک را دارم.

درباره احمد کامیابی مسک اینجا بخوانید

درباره سیامک صفری اینجا بخوانید

 


سایر 300,000,000 ریال

2
2

اجرا

شروع : 01 مرداد 1398
پایان : 29 اسفند 1398


3
3

ارائه

شروع : 01 اردیبهشت 1399
پایان : 31 اردیبهشت 1399