فصل آتش و دود

دسته بندی : مستند


1
1

تامین سرمایه

شروع : 27 آبان 1397
پایان : 19 دی 1397

درباره مستند محیط زیستی «فصل آتش و دود»

زیبایی و طبیعت شمال ایران منحصر به فرد است، این خطه را میتوان با سه موهبت توصیف کرد: جنگل البرز، دریای خزر و برنج.

فیلم مستند فصل آتش و دود درباره‌ی این منطقه است، اما به زیبایی آن نمیپردازد بلکه به آلودگی بسیار خطرناکی که محیط زیست و موجودات زنده را تهدید می کند خواهد پرداخت.

یک شهرِ کوچک شمالی را در نظر بگیرید در غروب یکی از روزهای اواخر تابستان - یا اوایل پاییز، مانند تمام شهرهای دنیا در تکاپو . با اینکه هوا صاف است اما کم کم «مه دود» غلیظی بر فضا حاکم می‌شود و بوی سوختن می‌پیچد. در ابتدا مسئله به نظر عادی می رسد اما شرایط به گونه‌ای بغرنج پیش می‌رود و به تدریج با کاهش بینایی و ضعف تنفسی همراه می‌گردد.

 

اما موضوع از چه قرار است؟

بعضی از کشاورزان پس از برداشت محصول خود اقدام به سوزاندن مزارع و متعاقب آن علفزارهای اطراف می‌کنند. پس از برداشت برنج، ساقه ی آن که اصطلاحا کاه و کُلُش نامیده می‌شود در مزرعه باقی می ماند و کشاورزان به دلایلی از جمله کشت مجدد، جمع شدن آفات، جلوگیری از خرابی زمین و همچنین به صرفه نبودن هزینه بسته بندی کاه و کلش توسط نیروی انسانی، آن را آتش می‌زنند این پدیده موجب آلودگی محیط زیست و عوارضی مانند ایجاد و تشدید بیماریهای خطرناک قلبی و تنفسی می‌گردد.

 

ممکن است در نگاه اول بی‌اندیشیم که مزرعه ای کوچک که  بخشی از زمینش در آتش می سوزد چگونه می تواند موجب آلودگی هوا شود؟ اما وقتی دریابیم که در این فصل از سال نه یک مزرعه، که هزاران هکتار زمین هریک بطور جداگانه سوزانده می شود و این دود شاملِ مقادیر قابل توجهی از سمی ترین گازهاست، آنگاه مسئله ابعاد فاجعه آمیزی به خود می‌گیرد.

 

شاید این نکته شگفت آور باشد که تولید و انتشار گازهای خطرناک و سمی ناشی از سوزاندن کاه و کلش یک مزرعه یک هکتاری در یک شب تقریبا معادل یکسال آلایندگی یک کارخانه صنعتی است. آمار نشان می دهد در  این مقطع از سال، در شهری با جمعیتِ تقریبیِ ۷۰۰ هزار نفر، شمارِ مراجعه کنندگان به مراکز درمانی بابت مشکلات تنفسی و قلبی در بعضی از این شب ها، حتی به ۳۰۰۰ نفر می رسد...

«فصل آتش و دود» به بررسی علل و عوامل این موضوع و آگاهی رسانی درباره‌ی این بحران می‌پردازد.

 

من گیلانی ام. آلودگی اقلیمی ناشی از آتش زدن مزارع پدیده‌ای است که با آن درگیرم. مواجهه با مسئله‌ی آلودگی هوای ناشی از آتش زدن مزارع و پیامدهای آن دغدغه‌ی من است و معتقدم که نباید از کنار آن بی‌تفاوت گذشت بلکه باید چاره ای اندیشید زیرا علاوه بر آلودگی‌های زیست محیطی ناشی از این پدیده، هر حمله ی تنفسی و قلبی برای بیمارانی با مشکلات زمینه ای ممکن است به قیمت جان آنها تمام شود.

حین تحقیقات متوجه شدم این معضل نه تنها گریبانگیر جلگه‌ی شمال بلکه مناطق زیادی از کل کشور است (با در نظر گرفتن مزارع گندم، نیشکر و .. در استانهای دیگر).  و نیز  بخشی از کره زمین از تایلند و چین گرفته تا خاورمیانه و شمال آفریقا و نواحی کشاورزی دیگر در جهان با این پدیده روبرو هستند. و تمام این مناطق در فصل برداشت با مقادیر زیادی از گازهای سمی آلوده می شود. این مسئله امری متمایز از آلودگی‌های روزمره شهریست.

 

درباره پروژه:

مدت زمان این فیلم حدودا ۴۰ دقیقه و شامل سه بخش است:

بخش اول آشنایی با معضل و ارائه اطلاعات تصویری، توضیحات شنیداری و مصاحبه با کارشناسان

بخش دوم پرداختن به سویه ی دیگر ماجرا یعنی کشاورزان و پی گیری روایت آنها و دلایلشان

بخش سوم ارائه راهکاری پیشنهادی و کمک به دو طرف ماجرا  

 

سخنی با همراهان

زمانی که تصمیم به ساخت این فیلم گرفتم برای کسب مجوز و جذب سرمایه گذار یا تهیه کننده، طرح را به ارگانهای مختلف ارائه دادم. با توجه به اینکه حوادث و اتفاقات فیلم در مقطع کوتاهی از سال (اواخر شهریور و اوایل مهر) اتفاق می افتد، محدودیتِ زمان فیلمبرداری اجتناب ناپذیر بود و از آنجایی که آتش زدن کاه و کلش خلاف قانون است و مخفیانه انجام میشود، برای ثبت تصاویر، نیاز به تشکیل گروه های سیار گشت فیلمبرداری در نقاط مختلف گیلان و بخشهایی از مازندران بود.

حاصل ۳۴ روز فیلمبرداری اخذ حدود ۸۵ ٪ از تصاویر مورد نیاز بود که جهت آنونس و چیدمان ابتدایی به تدوینگر سپرده شد. اما جهت تکمیل پروژه، به حدود ۶ روز دیگر فیلمبرداری -برای تکمیل تصاویر محیطی و مصاحبه ها-، تدوین، نریشن، موسیقی و ...، نیاز داریم.

 

با وجود تمام تلاشها و پیگیریهایم در دو سال گذشته -در عین شگفتی- هیچ نهاد یا سازمانی (حتی ارگانهای ذیربط) حاضر به سرمایه گذاری - ولو اندک - در این پروژه نشد و به بهانه های مختلف از جمله نبود بودجه کافی و مشکلات اقتصادی و.... تنها به تشویق، ارائه مجوز و انجام مصاحبه بسنده کردند. تمام هزینه های فیلم از ابتدا بر عهده خودم بود و در حال حاضر تنها هدفم به پایان رساندن پروژه و تکمیل فیلم است که در این راه دست یک یک همراهان را به گرمی می فشارم.


سایر 200,000,000 ریال

2
2

اجرا

شروع : 14 آبان 1398
پایان : 14 آبان 1398


3
3

ارائه

شروع : 21 آبان 1398
پایان : 28 آبان 1398