حامی جو در شبکه های اجتماعی

رویای آب

133,300,000 ریال
جذب شده از 375,000,000 ریال
205حامی
تمام شده در
۲۱
مهر
۱۳۹۷
 
داستان یک استارت‌آپ در خراسان جنوبی که سعی دارد برای بحران کم آبی راه حلی پیدا کند.
انتخاب پاداش
100,000 ریال
کارت تشکر الکترونیک + لینک تماشای آنلاین فیلم
300,000 ریال
درج نام شما به عنوان حامی فیلم در وبسایت رسمی + لینک تماشای آنلاین فیلم
500,000 ریال
هدیه بخش 30 هزار تومانی + درج نام به عنوان حامی در تیتراژ پایانی
1,000,000 ریال
هدیه بخش 50 هزار تومانی+ پوستر دیجیتالی فیلم + کد تخفیف 5 هزار تومانی خرید زعفران از کشمون
3,000,000 ریال
هدیه بخش 100 هزار تومانی+ پوستر پرینت شده فیلم به همراه امضای کارگردان + یک بسته هدیه ویژه کشمون با امضای کشاورز
5,000,000 ریال
هدیه بخش 300 هزار تومانی + دی وی دی امضا شده فیلم (پس از اکران و رونمایی) + دعوت از شما برای اکران خصوصی فیلم + یک بسته هدیه ویژه کشمون + یک بسته قصه کشمون با امضای کشاورز
10,000,000 ریال
هدیه بخش 500 هزار تومانی + درج نام یا لوگوی در سایت رسمی و تیتراژ به عنوان اسپانسر پروژه + یک بسته هدیه + یک بسته قصه ویژه کشمون با امضای کشاورزان ( برای 20 نفر)
30,000,000 ریال
هدیه بخش یک میلیون تومانی + اعلام حضور به عنوان اسپانسر در وبسایت و شبکه های اجتماعی به عنوان اسپانسر + ( برای 10 نفر)
50,000,000 ریال
هدیه بخش سه میلیون تومانی + 5 قطعه عکس چاپ شده فیلم به همراه امضای کشاورزان (7 نفر)
100,000,000 ریال
هدیه بخش 5 میلیون تومانی + درج نام یا لوگوی برند شما به عنوان تهیه کننده اجرایی در تیتراژ + سفر دو روزه به قائن در فصل برداشت زعفران برای حضور در میان کشاورزان و حضور در اولین نمایش فیلم در روستای تجن ( 5 نفر )
200,000,000 ریال
هدیه بخش 10 میلیون تومانی + درج نام یا لوگوی برند شما در تمامی اقلام تبلیغاتی فیلم ( تیزر + پوستر + بروشور +دی وی دی (2 نفر)

در باره پروژه

برای حمایت از خارج ایران:  https://cinecrowd.com/en/dream-for-water


درباره فیلم:

بحران کم‌آبی هرروز شدیدتر می‌شود و منابع آبی به علت خشک‌سالی و یا استفاده نادرست به مرز هشدار رسیده‌اند. "رویای آب" یکی فیلم مستند است که داستان یک استارت آپ در "قائن" خراسان جنوبی را روایت می‌کند که سعی دارد برای بحران کم‌آبی راه‌حلی بیاید. زعفران محصول کشاورزی اصلی قائن است و آن را قهرمان سازگاری با بی‌آبی می‌خوانند چون کمترین میزان آب را در بین محصولات کشاورزی مصرف می‌کند. "محمد قائم پناه" با همراهی برادرش حمزه، عمویش و سیامک خرمی یک سایت ایجاد کرده‌اند تا کشاورزان زعفران کار قائن بتوانند محصولشان را به صورت مستقیم به دست مصرف کنندگان خانگی برسانند. این یاعث افزایش درآمد کشاورزان شده و آنها را از کشت غیرضروری محصولات  دیگر که آب بیشتری مصرف می‌کنند منصرف می‌سازد.


Keshmoon-tajen-Mo-rezahajiali


instagram


>> درباره کشمون و قصه‌اش بیشتر بدانید. کلیک کنید. 


 


چرا این فیلم باید ساخته شود و چه حرفی برای گفتن دارد:

تا چشم به هم زدیم آب هم شد یکی از خاطره های کودکی ما. من کشاورز زاده ام، خاطره من از آب صدای موتورهای دیزلی بود که جای قنات و رودخانه را گرفته بودند و همیشه جایی بودند میان سکوت شهر کوچک ما در زنجان. بزرگتر که شدیم دیگر صدایی نمی آمد. چاهها عمیقتر شده بودند و موتورهای برقی، آب را به جای 15 متر از عمق 100 متری زمین بیرون می کشیدند. آسمان انگار که قهرش گرفته باشد نبارید و نبارید تا عمق چاهها بیشتر شود. این سکوت، مثل سکوت قبل از مرگ است، روزی که دیگر صدای هیچ رودخانه ای نیاید و هیچ چشمه ای نجوشد .این داستان فقط داستان من نیست، همه شما می توانید گوشه ای از خود و خاطراتتان را در آن پیدا کنید، از چشمه های و رودهای خشک شهر و روستایتان تا دریاچه ها.

ایران در گروه کشورهایی است که در سال 2025  با کمبود فیزیکی آب مواجه هستند، این یعنی کمبود آب برای تأمین نیازهای اساسی حتی با بالاترین راندمان و بهره‌وری ممکن در مصرف آب.

برای حفظ وضع موجود تا سال ۲۰۲۵ باید ۱۱۲ درصد به منابع آب قابل استحصال افزوده شود که این مقدار با توجه به امکانات و منابع آب موجود غیرممکن به نظر می‌رسد. (+)


-سطح دریاچه ارومیه در ابتدای مهرماه سال ۹۳ به حدود ۱۰ درصد سطح اولیه آن در سال ۱۳۵۱ شمسی کاهش یافته است

- از ۶۰۰ دشت ایران، ۲۹۷ تای آن خشک شده است.

- در قائن خراسان جنوبی همه ۱۲ قنات موجود خشک شده است و سطح منبع آب زیرزمینی آن هر سال ۵۰ سانتیمتر پایین‌تر می‌رود.


۰۲۱aبا نرخ کنونی مصرف بی‌رویه آب در ایران، ۱۲ استان از ۳۱ استان کشور، ظرف ۵۰ سال آینده ذخایر آبی خود را به پایان خواهند رساند.به طوری که رئیس سابق خانه کشاورز ایران گفته بود «این موضوع به معنای آن است که اگر به همین وضع ادامه دهیم حدود ۷۰ درصد ایرانیان یعنی جمعیتی معادل ۵۰ میلیون نفر برای زنده ماندن ناچار به مهاجرت از کشور هستند.»

در میان آمارهای هراس انگیز و خبرهای بد، باید به دنبال یک راهکار برای این بحران  باشیم.


من طی آشنایی اتفاقی به "محمد قائم پناه" برخوردم. دغدغه و زیست بسیار مشابهی داشتیم و این شروع تولید مستند "رویای آب" بود.

او هم از یک خانواده کشاورز در قائن می آمد، در دانشگاه فیزیک خوانده بود اما رویای دیگری داشت. او پس از تجربه های گوناگون مانند صادرات زعفران، راه اندازی دو رستوران گیاهخواری در مشهد و راه اندازی «کاوی کنج»، اولین مدرسه طبیعت ایران در مشهد؛ پس از تولد دخترش افرا با یک سوال جدی روبرو می شود؛ که ایران آنقدر آب دارد تا او بتواند زندگی راحتی داشته باشد؟


>>  پروماکالچر، سایتی که محمد درباره پروژه‌ها و زندگی‌اش در آن نوشته است. کلیک کنید.

محمد و همسرش به مهاجرت از ایران فکر می کنند تا اینکه ایده ای تازه، مسیر زندگی شان را عوض می کند. محمد با همراهی برادرش یک کسب و کار جدید را شروع می کنند. ؛ کمک به کشاورزان زعفران قائن برای فروش آنلاین محصول شان.

tajen-masjed-farmers-1


در این کسب و کار که اسمش را «کشمون» گذاشته اند کشاورزان قائنی زعفران شان را در یک وبسایت برای فروش می گذارند و مشتریان می توانند با مراجعه به وبسایت و خواندن پروفایل ویژه هر کشاورز که در آن عکس ها و جزییات زندگی و شیوه کشت و برداشت زعفران ذکر شده، زعفران خود را خریداری کنند. زعفران در مقایسه با سایر محصولات کشاورزی آب بسیار کمتری نیاز دارد و فروش آن با قیمت بیشتر می تواند کشاورزان را از کشت سایر محصولات نظیر یونجه، چغندر و جو منصرف کند. این چیزی است که می تواند محمد را در رسیدن به هدفش کمک کند.


۰۲۱b


farmers


کشمون در مدت کوتاهی مورد توجه زیادی واقع می شود و در دومین گردهمایی کارآفرینان ایرانی موسوم به iBridge  در بارسلون اسپانیا، از میان دهها استارت آپ مقام دوم را کسب می کند.(+) کشمون در سال 1396 در رقابت با 800 استارت آپ دیگر در رویداد کارزار، موفق شد مقام اول این رقابت را از آن خود کند و از سوی هفته نامه شنبه (هفته نامه تخصصی استارت آپ ها) (+) و مجله همشهری جوان به عنوان بهترین استارت‌آپ سال 96 انتخاب شد. کشمون در ابتدای سال 97 نیز مقام دوم رویداد جاده ابریشم (+) که یک رقابت استارت‌آپی با حضور داوران و کارآفرینانی از 30 کشور بود را از آن خود کرد.


۱silk (6)


 


۲۹۰۹۶۰۲۰_۷۵۷۱۲۹۷۳۱۱۵۰۶۸۲_۳۳۲۳۹۳۹۸۷۲۵۸۱۸۷۷۷۶۰_n


 


محمد رویای گسترش کشمون به سایر محصولات را دارد، سامانه ای  که کمک می کند کشاورزها با روش های پایدار  و مصرف کم آب،  بهترین درآمد را داشته باشند.


shanbe-cover-story-20-aban-1396+متن کامل 


کشمون راه حل بحران بی آبی نیست، یک الگو برای مقابله با این بحران در یک شهرستان کوچک است، الگویی که می تواند علاوه بر معرفی فرصتهای کارآفرینی بر اساس امکانات موجود، به ما بگوید که هر کداممان می توانیم چه نقشی در حفظ منابع آبی داشته باشیم. تا آب برای فرزندان و نسل بعدی تبدیل به خاطره نشود.

>> محمد قائم پناه در برنامه موتور جستجو شبکه آموزش درباره کشمون و مسئولیتش می‌گوید. کلیک کنید


چرا کراد فاندینگ می‌کنیم و این پول را صرف چه خواهیم کرد: 

HAZINEH


ما برای تولید این مستند یکسال تلاش کرده ایم. سفرهای متعدد به قائن، پژوهش و گفتگو با کشاورزها تا رسیدن به یک خط روایی درست و شکل گیری فیلمنامه مستند. مشورت با کارشناسان حوزه آب و کشاورزی و محیط زیست و فعالان فضای کارآفرینی و اکوسیستم استارت آپی ایران.  تا به امروز نیمی از فیلمبرداری این پروژه در 20 جلسه و در قائن و کیش و تهران انجام شده است.

از شروع پروژه برای جذب حامی تلاش کردیم تا بتوانیم هزینه های سنگین تولید رو پوشش بدهیم.  پس از کاغذبازی‌ها و هماهنگیها، جلسات متعدد و کارشناسی زیادی با سازمانها برگزار کردیم و نتیجه: هیچ!

بحران اقتصادی و وضعیت بی ثبات دلار همه را محتاط کرده و بسیاری حتی در نزدیکی حمایت از پروژه کنار کشیدند.


      ما اما عقب ننشستیم، امید داریم و این حرف اصلی این مستند است.


تا به امروز چند بخش مهم از فیلمبرداری در قائن و تهران انجام شده است و ما برای ادامه در مشهد و قائن و آغاز پروسه بعد از فیلمبرداری ( تدوین، صداگذاری، اصلاح رنگ، موسیقی، تبلیغات) نیازمند حمایت شما هستیم. تا به امروز سعی کرده ام با کم کردن هزینه و تولید به شیوه تولید کم هزینه پروژه را پیش ببرم اما در ادامه و برای نهایی کردن این مستند و هزینه های سنگین مراحل نهایی، این شیوه دیگر پاسخگو نیست.

یکی از هدایایی که برای تقدیر از مشارکت شما در این کار در نظر گرفته ایم، زعفران است. زعفران اصلی که حاصل دسترنج کشاورزان باتجربه قائن و روستاهای اطرافش است. شما با حمایت از ساخت این مستند از در واقع کشاورزان قائنی نیز حمایت می کنید.


gift


bottom


link


من کی هستم:

من محمد واعظی هستم، در یک شهر کوچک در استان زنجان به دنیا آمده و بزرگ شده ام. 15 سالم بود که با دوستانم یک NGO تاسیس کردیم، برای افزایش آگاهی زیست محیطی مردم، بعدها این کار را در شبکه سازمانهای غیردولتی زیست محیطی و مجمع ملی جوانان ادامه دادم.  در دانشگاه کامپیوتر خواندم اما همیشه علاقه و دغدغه‌ام فعالیت های اجتماعی بود. از همان اوایل وبلاگستان فارسی وبلاگ نویسی می کردم و همین من را به روزنامه نگاری علاقمند کرد. سالها روزنامه نگاری اجتماعی کردم و علاقه ام به دیدن بیشتر مردم مرا به سمت سینما کشاند. اولین فیلم مستندم را در سال 1390 ساختم و همان سال این فیلم یکی از برگزیدگان جشنواره فیلم 100 شد. تا حالا نزدیک به 10 فیلم مستند کوتاه و بلند ساخته‌ام، بر روی دو پروژه مستند بلند دیگر در حال تحقیقم و به ساخت اولین فیلم بلند سینمایی ام بر مبنای یک سلف پرتره فکر می کنم.


backs


ext


 


 


اگر خارج از ایران هستید و دوست دارید از این پروژه حمایت کنید به لینک زیر بروید:


https://cinecrowd.com/en/dream-for-water


  پژوهشگر و کارگردان: محمد واعظی

  در سال 1363 در یکی از شهرهای کوچک استان زنجان به دنیا آمدم ، در دانشگاه کامپیوتر خواندم ولی همزمان به علاقه اصلی خودم یعنی رسانه پرداختم. پس از سالها روزنامه نگاری، ساختن فیلم مستند را با دغدغه های اجتماعی تجربه کردم. این روزها علاوه بر پیگیری ساخت فیلم مستند در قالب حرفهای و سینمایی، طراحی استراتژی محتوایی را نیز بر مبنای تجربیات گذشته ام دنبال میکنم.

   

   

  این عکس رو پارسال گرفتم، موقع فیلمبرداری مستند #رویای_آب.

  امروز به این فکر می کردم که آیا چند سال دیگه هم میشه چنین تصویری رو ثبت کرد؟ یا همین عکس و عکسهای دیگه ارزش تاریخی پیدا می کنن و زیرش می نویسن : <روزگاری در قائن هم زعفران کشت می شد> زعفران سالی فقط ۴ بار به آب احتیاج داره، اما آب شیرین. هر میزانی که آب رو از دل زمین بیشتر بیرون بکشن و برای محصولات دیگه پرآب استفاده کنن، سطح آب پایین تر میره و شورتر میشه. زعفران قهرمان مبارزه با کم آبیه اما می تونه جزو اولین قربانیانش هم باشه. و وقتی از بین بره فقط یک محصول کشاورزی نیست که دیگه رشد نمی کنه، یک نظام اجتماعی هم باهاش تغییر می کنه. همین الان زمین های زیادی هستند در اطراف قائن که روزگاری محل کشت زعفران بودن و الان فقط یه خاک شورن.

  اما .... آینده رو میشه تغییر داد .... پ.ن:

  فقط ۵ روز دیگه صفحه حمایت از مستند رویای آب بازه و ما تا الان ۱۷ درصد از عدد پیش بینی شده رو که اونهم ۳۰ درصد کل هزینه های ساخت مستنده را تامین کردیم. انتظار معجزه نداریم و توی شرایط امروز واقعا توقعی هم نمی تونیم داشته باشیم. اما دست از مبارزه نمی کشیم و امیدواریم.

  محمد_واعظی

  ۷ نظر

  1. اشكان خسروپور
   1 سال قبل

   صاحبش آدم‌حسابیه، سختی کشیده‌است و رک،‌در عین حال انعطاف‌پدیر و شاد. حتی اگر محمد قائم‌پناه، موسس استارتاپ کشمون را نشناسیم، باز هم پروژه‌ای که توانسته از نابودی یک روستا جلوگیری کند،‌ جلوی خشکسالی را بگیرد و زغفران ایران را در جهان معروف کند، ارزش حمایت را دارد.

   • admin
    1 سال قبل

    سلام دوست گرامی
    خیلی خوشحالیم و البته سپاسگذاریم از شما برای اشتراک گذاشتن نظرتون
    در صورت تمایل پروژه را به دوستانتان معرفی کنید .
    پایدار باشید

  2. محمد قائم پناه
   1 سال قبل

   من محمد قائم پناه هستم. اولین بار محمدواعظی رو تو یه برنامه ای دیدم که اصلا واسه کار دیگه ای رفته بودم و این آدم هم آخرش اومد و گفت من از این کار شما، کشمون خیلی خوشم اومده و می خوام درباره اش یک مستند بسازم. منم با خودم گفتم خوب این هم یکی مثل این همه آدم دیگه. ولی خوب اشتباه کردم. محمد واعظی یکی مثل این همه آدم دیگه نبود. اومد دنبال ما و قدم به قدم مسیر ما رو برای همیشه تاریخ ثبت کرد. کشمون هر کار بشه می شه؛ ما یا موفق می شیم و راه حلی برای نجات خودمون در خراسان جنوبی می سازیم یا شکست می خوریم. ولی در تاریخ ثبت خواهد شد که ما از جا مون بلند شدیم، فکر کردیم، در تراز اول دنیا تلاش کردیم و یک راه حل ساختیم که اگر مردم این سرزمین می خواستن، می تونستن انتخابش کنن و سرنوشت بخشی از خودشون رو تغییر بدن.
   به نظر من باید این در حافظه تاریخ بمونه. باید بمونه که ما چی انتخاب کردیم و نباید مسئولیت کارهامون رو به شونه دیگران و شونه آسمان و زمین بندازیم. باید بپذیریم که این ما بودیم که این آینده رو ساختیم؛ خوب یا بد.
   ممنون محمد جان که این راه رو با ما اومدی و من در اندازه توان مالی خودم یکی از بسته های حمایتی رو انتخاب کردم و پرداخت رو انجام دادم.

  3. A
   1 سال قبل

   با سلام.
   کارتان بسیار ارزشمند است.
   یک میلیون در حد توانم بود که کمک کردم. پیشنهاد میکنم یک بار دیگر در فضای مجازی تبلیغ کنید. من از فیسبوک با کار شما آشنا شدم.
   به امید موفقیت در کارتون.

   • admin
    1 سال قبل

    سلام دوست گرامی
    برای کار ارزشمندتون از شما متشکریم .
    و خیلی خوشحالیم که همراه شدید .
    بله حتما یکبار دیگر در فیسبوک اطلاع رسانی می کنیم .
    پایدار باشید
    تیم حامی جو

  4. ناصر نوربخش
   1 سال قبل

   از فیلم رویای اب به خاطر رویاهای خوبی که پشتش هست حمایت می کنم و امیدوارم در این شرایط سختی اقتصادی این حمایت ها خیلی کم نشود!

   • admin
    1 سال قبل

    خیلی ممنون که با ما و مستند رویای آب همراه شدید.
    #تعهد_اجتماعی

  نظر دهید

  نکته: فیلدهایی که با ستاره مشخص شده اند ضروری هستند.