در خود مانده

دسته بندی : فیلم کوتاه


1
1

تامین سرمایه

شروع : 10 اردیبهشت 1399
پایان : 19 خرداد 1399

موضوع داستان:

پدری از شدت فشار ناشی از مشکلات خانوادگی وزندگی اش می خواهد فرزند مبتلا به بیماری اتیسم خود را از رنجی که می کشد، آسوده کند، اما.....

درباره داستان فیلم:

فیلم درباره ی دغدغه ها و چالش های پیچیده ی خانواده های دارای فرزند مبتلا به اختلال اتیسم است. که جهت فرهنگ سازی درباره ی چگونگی استفاده از هنردرمانی وموسیقی درمانی برای بهترکردن وضع زندگی این کودکان طراحی شده است و داستان از روی قصه واقعی پدری نوشته شده است که زیر فشار مشکلات روزمرگی و خانوادگی تصمیم گرفته بود فرزند اتیسم خود را از رنج ناشی از بیماری خلاص کند.

داستان سیر تحول ودرخودماندگی این پدر درجامعه است، پدری که درحال از دست دادن همسر خود و دختر کوچک خوداست، پدری که سالهاست از رابطه سرد خود وهمسرش رنج کشیده، پدری که هرلحظه بادیدن فرزندبیمارمبتلا به اتیسم خود از درون نابود شده، پدری که همیشه نگران آینده دختر کوچکتر خود است. وهمه این مشکلات از این پدر درجامعه یک بیمار ساخته است.

چرا باید این فیلم ساخته شود ؟

ایده ی مرکزی این فیلم همیشه دغدغه ی من بوده است اینکه همه ما به نوعی غیر طبیعی هستیم ولی آنرا نمی پذیریم ، مسئله درمان خانواده ها شاید در جهان امروز از خود بیماران مهمتر است با کمی دقت می بینیم همه ما اسیر فرهنگ های غلط خانواده ایم این یعنی خانواده از  خود بیمار ی مهمتر است و دست کم همانقدر که بیمار نیازمند کمک است اعضا ی خانواده هم نیازمند کمک هستند و این امر نیازمندجهانی شدن است  . هر فرهنگ پیشرویی به واسطه ذهن خلاق هنرمندان ایجاد می شود اما بدون دیده شدن هیچ فرهنگی رشد نمی کند که این نیازمند حمایت همه ما از فرهنگ و هنر است  این مقوله و کانسپت پیچیده که پدرها و مادرهای همه ی مبتلایان به اتیسم و در دیدگاه جهان شمول تر همه ما نیازمند رسیدگی اند ، فرهنگ بزرگی است که امید است بتوانیم آنرا از طریق این رسانه محقق کنیم.

اتيسم "Autism" چيست ؟

اختلال طيف اتيسم یا اصطلاحا "در خود ماندگی" یکی از وخیم ترین و پیچیده ترین اختلال های روانشناختی درکودکان است که با نقص کیفی درتعاملات اجتماعی، روابط بین فردی ضعیف و‌ حرکات کلیشه ای شناخته می‌شود. کودکان طیف اتیسم در زندگی با چالش‌های مهمی رو به ‌رو می‌شوند و به حمایت شدید خانواده، مدرسه و جامعه نیاز دارند. از ديگر سو والدین کودکان درخودمانده تنش و احساس ملامت زیادی را تجربه می‌کنند. متاسفانه جامعه ی کنونی ما دید روشنی نسبت به این کودکان ندارد  و اين فرزندان از كمترين حمايت هاي دولتي برخوردارند.

تاکنون درمان قطعی برای این اختلال وجود نداشته اما استفاده ازخدمات توانبخشی به ویژه کاردرمانی و هنردرمانی می تواند راهگشا بوده و تاحدی بهبودی بدنبال داشته باشد .

ایده اصلی این فیلم همیشه دغدغه من بوده است ، هر فرهنگ پیشرویی به واسطه ذهن خلاق هنر ایجاد می شود و نیازمند حمایت همه ماست ،  چالش های پیچیده پدران و مادران مبتلایان به اتیسم نیازمند رسیدگی فرهنگی است ، امید است بتوانیم این مهم را از طریق این رسانه محقق کنیم .

 چرا از شما دعوت می شود تا از ادامه ي ساخت فيلم «درخودمانده » حمایت کنید؟

 پدران و مادران کودکان طیف اتیسم در تربیت و رشد فرزندانشان تنگناها و استيصال را به معناي واقعي كلمه تجربه می‌کنند .متاسفانه جامعه ی کنونی ما دید روشنی در این زمینه ندارد. جامعه باید در این زمینه آموزش ببیند، اتيسم را بشناسد و با اختلال آن آشنا گردد. ما مربیانی می خواهیم که تخصصا آموزش اتیسم را دیده باشند تا بتوانند به این کودکان کمک کنند. وقتی به فرد مبتلا به اختلال اتیسم آموزش مناسب بدهیم همزمان زندگی خواهر و برادر و والدینش را هم نجات داده ایم  و به عبارت ديگر کانون خانواده ای که می توانست پاشیده شود از نو گرم و منسجم مي گردد. 

حمايت شما گراميان از این حرکت نو باعث می شود خانواده های زیادی که در این زمینه مصائب و مشکلات فراوانی دارند به الطفات توجه شما دلگرم شده و دولت مردان و انجمن های مردم نهاد كمك به اين عزيزان را جدي تر و نهادينه تر دنبال نمايند. 

كمك به هم نوع باعث می شود که جامعه زیباتری داشته و به این فرشته های زمینی نيز کمکی شايان کرده باشیم. تک تک شما همدلان با حمایت مالی و معنوی از این فیلم در ساخت این اثر نقشي پر رنگ و خدا پسندانه خواهید داشت.

حمایت از  فرشتگان اتیسم با ساخت فیلم کوتاه " درخود مانده " و مسئولیت اجتماعی افراد نسبت به این فرشته های آسمانی چیست ؟

پس از مدتها كار پژوهشي دريافتيم بعلت عدم شناخت كافي جامعه ، امكانات درماني و حمايتي بسيار اندكي براي اين كودكان وجود دارد به طوري كه با كمال شگفتي حتي بخش خصوصي و خيريه ها نيز براي ياري به آنان و خانواده هايشان كمترين اطلاعات مكفي را دارند. از صدها مدرسه و درمانگاه كه سالانه ساخته مي شود سهم اين فرشتگان شايد صفر است. دیدن استعداد و توانایی کودکان دارای اختلال اتیسم و درد و رنج خانواده هايشان قلب ما را لرزاند ،  بنا بر رسالت انساني و مسئوليت اجتماعي خود آستين ها را بالا زده، قلم در دست و دوربين ها بر دوش شد. بر آن شدیم تا با استفاده از بهترین عوامل فیلمسازی فیلم کوتاهی بسازیم تا بدین وسیله بتوانیم آیینه ای باشیم برای انتقال مشکلات این قبیل خانواده ها.

 پشتوانه ي ساخت این فیلم چه بوده است ؟

از تجارب و پشتوانه سالها توانبخشی و هنردرمانی "امیرفرزام دهنوی " در گروه خانواده های «آوای مهر »با همکاری "دکتر کاوه مقدم " استفاده کردیم. تمرینات هفتگی و اجرای موفق و با شکوه کنسرت ها و تئاتر های مختلف با اجرا و نقش آفرینی این فرشته های طیف اتیسم ما را در این مسیر بشدت یاری نموده است. جلسات پی در پی با گروهي از دوستان مخلص و داراي تجارب ارزنده در زمینه توانبخشی و هنر درماني، ما را به ساخت این فیلم رهنمون کرد.

تاکنون این پروژه با بودجه شخصی انجام شده و هدف تجاری نسبت به این کار نداشته ایم ،

چرا که تمامی کنسرت ها و نمایش های قبلی این گروه نيز با هنرنمايي کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال طیف اتیسم به صورت رایگان و خداپسندانه و با هدف فرهنگ‌سازی هنردرمانی و توانبخشی انجام شده است.

 روند اجرايي ساخت فيلم و تاثير کمک ها و حمایت های مالی و معنوی شما در اتمام اين پروژه:

فيلم كوتاه داستاني حاضر اولین فیلم کوتاه منحصر به فرد و حرفه ایست که در این زمینه در حال ساخت مي باشد.

مراحل ساخت فیلم :
این فیلم از مرحله ی ایده پردازی تا پس تولید ( در حال طی شدن ) حدود دو سال زمان برده است ، به تفکیک :
حدود یک سال  صرف فیلمنامه شد . از مرحله ی ایده تا تحقیق و نهایتا فیلمنامه . بطور ناپیوسته زمستان 96 تا بهار 98.

در ادامه فعالیت های تهیه کننده در زمینه توانبخشی و هنر درمانی طیف اتیسم این فیلمنانه شکل گرفت و از مرحله ی ایده تا تحقیق و پژوهش فیلمنامه دو سال صرف  شد و توسط مرحوم شادروان «خشایار الوند» از اساتید معتبر فیلمنامه نویسی تایید شد .هدف اصلی این فیلم معرفی کاردرمانی و توانبخشی و هنر درمانی طیف اتیسم است

لوکیشن خانه ای در محله سهروردی تهران بود  که پس از دیدن٣٧ لوکشین در تهران و اطراف انتخاب شد ه است . 

جلسات پی درپی تمرین دیالوگ ها و صحنه های فیلم همراه با دوربین و تست گریم و حضور فیلمبردار انجام شد، نهایتا با بازیگرهای اصلی ماکت ساختیم . این  امور هر هفته از   هر هفته 5 شنبه ها و گاه دوشنبه ها با کل عوامل فیلم ادامه داشته است .

در هر جلسه تمرین  یک فیلم مرتبط از تاریخ سینما هم برای بازیگران تحلیل و بررسی میشد .

۶ روز زمان فیلمبرداری از ٢٨ / ٢ /١٣٩٨ الی ٢/٣١٣٩٨ بوده است .

پس از طی مراحل پایانی تدوینصداگذاری توسط آقای رامین ابوالصدق انجام می شود . 

ساخت موسیقی متن فیلم توسط آقای میلاد موحدی و تدوین آن توسط خانم پویان شعله ور انجام خواهد بود .

طراح پوستر این فیلم خانم مریم برادران هستند .

پس از طی مراحل پایانی تدوین صداگذاری توسط آقای رامین ابوالصدق انجام می شود . 

ساخت موسیقی متن فیلم توسط آقای میلاد موحدی و تدوین آن توسط خانم پویان شعله ور انجام میشود .

طراح پوستر این فیلم خانم مریم برادران هستند .

درباره من : 

من امیر حسین سرمدی، نویسنده کتاب نگاه منجمدت و سازنده فیلم یک برای هیچ‌یک برای هشت که جوایز زیر را در برداشت:

برنده جایزه بین المللی سیمرغ

برنده جایزه جشنواره ملی عترت

برنده جایزه جشنواره فیلم پاسارگاد

کاندید جایزه جشنواره فیلم تصویر سال

برای مشاهده بخشی از فیلم اینجا کلیک کنید

و همچنین سازنده فیلم در خود مانده(تازه تهیه شده) 

برنده جایزه فیلم نامه جشنواره  بین المللی سیمرغ

برای مشاهده اخبار مرتبط با این جایزه اینجا کلیک کنید

معرفی عوامل و عکس هایی از پشت صحنه فیلم کوتاه در خود مانده:

تهیه کننده : امیر فرزام دهنوی

تدوین : پویان شعله ور

گریم: حجت بابایی

فیلمبردار: آریو متوقع

بازیگران: محمد انصاری مانیا علیجانی، هانیه غلامی ، ندا دیبا،  و کودک طیف اتیسم

موسیقی متن: میلاد موجدی

صداگذار: رامین ابوالصدق

 


سایر 2,500,000 ریال
لوکیشن 40,000,000 ریال
تجهیزات 60,000,000 ریال
فیلمبردار 50,000,000 ریال
صداگذار 30,000,000 ریال
موسیقی 50,000,000 ریال
تدوین گر 30,000,000 ریال
بازیگر 40,000,000 ریال

2
2

اجرا

شروع : 01 تیر 1399
پایان : 30 آبان 1399


3
3

ارائه

شروع : 01 آذر 1399
پایان : 30 بهمن 1399