تمام چیزهایی که جایشان خالیست

دسته بندی : مستند


1
1

تامین سرمایه

شروع : 04 اردیبهشت 1397
پایان : 05 خرداد 1397

- کمپین تامین سرمایه پروژه پایان یافته است -

***آخرین اخبار مربوط به پروژه: کلیک کنید ***

فیلم مستند_داستانی " تمام چیزهایی که جایشان خالیست " روایتگر زندگی دو زن به نام های مهناز و جمیله است که هردو به سرطان پستان مبتلا بوده اند. یکی با وجود مبارزه ای طولانی از دنیا می رود و دیگری بعد از بهبودی کامل، به فعالیت های خیریه و آگاهی بخش به بیماران مبتلا مشغول می شود. 
روایت این فیلم از زبان مهناز، زن درگذشته ، بیان می شود که در طول فیلم با جمیله ، شخصیت بهبود یافته آشنا می شود. 
 


چرا این فیلم مهم است؟ 
همه ی ما وقتی پا به این جهان می گذاریم همراه شادی ها ،غم ها را هم تا ابد روی دوشمان می گذاریم و با خود حمل می کنیم........... 
بزرگ می شویم ...درس می خوانیم و دنبال اهداف و آرزوهایمان می رویم.........خیلی هایمان ازدواج می کنیم و تشکیل خانواده می دهیم. همیشه امیدواریم و برای ساخت زندگیمان تلاش می کنیم..اما گاهی وقت ها چیزهایی را از دست می دهیم...با رفتن عزیزانمان از دنیا، جایی خالی می شود که با هیچ چیز پر شدنی نیست. 
روحمان به درد می آید و جسممان را درگیر خود میکند...غم ها و دردهای روحی عاملی میشوند برای دردهایی که هرگز تصورش را هم نمی کنیم.... 
به ناگهان در بدن خود حس می کنیم موجودی اضافی رشد کرده بی آنکه از ما پرسیده باشد ....سلول هایی که کارشان را در بدن به درستی انجام می دادند به ناگهان بخاطر غم ها و استرس هایمان فرسوده می شوند....در یک گوشه جمع می شوند و شاید آنها هم عزادار مرده هایند........... 
ناگهان بعد چند آزمایش می فهمی بله ....تو هم به سرطان دچار شدی..........و اولین سوالی که از خودت می پرسی اینست که چرا من ؟ 
روزها برای خودت سوگواری می کنی.............اما بعد از مدتی می فهمی کسی جز خودت این مهمان ناخوانده را نمی تواند از منزل بیرون کند............... 
 


از میان همه ی سرطان ها شاید، سرطان پستان، شایع ترین نوع در میان زنان ایرانی است.سرطانی که گاها با نقص عضو و تخلیه ی پستان تاثیرات روحی عمیقی بر زنان می گذارد.در بسیاری مواقع باعث از دست رفتن بنیان خانواده می شود و برای خانم هایی که هنوز ازدواج نکرده اند ترس از پذیرفته نشدن بوجود می آورد.به نوعی این بیماری مستقیما بر جنسیت زنانه تاثیر می گذارد و بسیاری از زنان بعد از تخلیه ی عضو، حس می کنند زنانگیشان از دست رفته است و سالها در غم از دست دادن عضو تخیله شده سوگوارند که همین سوگواری باعث حمله ی مجدد سرطان به عضوی دیگرمیشود.............. 
بسیاری از دانشمندان علوم روح و روان و پزشکان روانشناسی ، ریشه ی اصلی بسیاری از سرطان ها را مشکلات روحی و روانی قلمداد می کنند که به زعم نگارنده ی این متن نیز مهمترین دلیل ابتلا به سرطان همین موضوع است.


به دلیل اهمیت و فراگیر شدن این سرطان در جامعه ی ایران تشویق به ساخت فیلمی با این موضوع شدم. در ابتدا از زیر بار این مسئولیت طفره می رفتم چون از واژه ی سرطان می ترسیدم .اما بعد از مدتی و با آشنایی با زنان بهبود یافته ی سرطان پستان که به طور خودگردان در موسسه ای با همین نام فعالیت می کنند دریافتم این بیماری هم مثل خیلی از بیماری های دیگر قابل شکست دادن است. 
کسی که سرطان را شکست می دهد بعد از بهبودی، معنای واقعی تک تک لحظه های زندگی را درک می کند ، از آن بهره می برد و باقی عمرش را به بهترین شکل زندگی می کند. 
پای صحبت خیلی ازین زن ها که نشستم یک جمله ی مشترک داشتند و آن این بود که سرطان مثل یک عطیه ی الهی ست ...آنقدر تورا قوی می کند که تازه می فهمی دلیل حضورت در جهان چیست. 
اما سرطان روی تلخی هم دارد و آن مرگ است.......بعضی وقت ها هرچقدر هم که مبارزه کنی بخاطر خیلی از دلایل از جمله دیر تشخیص دادن و دیر درمان کردن بیماری ، راهی جز خداحافظی با دنیا نداری و این واقعیت زندگی همه ی ماست که روزی و به طریقی باید هرآنچه داشته ایم را بگذاریم و برویم. 
مرگ همانند زندگی، سایه به سایه با ما حرکت می کند و از آن راه گریزی نیست .مهم اینست زمانی که فهمیدیم چیزی از عمرمان باقی نمانده ،از دقایق باقی مانده ی زندگیمان استفاده کنیم و مرگ را مانند زندگی بپذیریم.

 

فیلم مستند-داستانی " تمام چیزهایی که جایشان خالیست" تلاشیست برای آگاهی بخشی به تمام افراد جامعه مخصوصا زنان ، تا باور کنند تنها خودشان هستند که می توانند به خودشان کمک کنند. 

ما در راهی پا گذاشتیم هرچند بسیار دشوار ، اما توانسته ایم فیلم را تا به مرحله ی تدوین برسانیم، اما از همان ابتدا می دانستیم بدون کمک و داشتن حامی راهی به جایی نخواهیم برد. حالا در این مرحله تنها چشم امیدمان به شما و روح بزرگتان است برای کمک کردن به این پروژه ی مهم . 
پروژه ی ما را با دوستانتان و تمامی کسانی که به نوعی با بیماری سرطان درگیر بوده اند به اشتراک بگذارید تا همه ی ما در ساخت این فیلم سهیم شویم. 
 


هزینه های پروژه 
روند آشنایی و انتخاب سوژه ها و تحقیق روی این موضوع تا نگارش فیلم نامه ی آن و به اجرا رسیدن فیلم یک سال زمان برد ومرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بعنوان تولیدکننده ی این فیلم، طرح را پذیرفت. پس از حدودا هفت ماه تحقیق درباره ی سوژه ها و موضوع این فیلم، در فردوردین 96 شروع به نگارش فیلمنامه ی آن کردم. بالاخره بعد از مشاوره های فراوان، فیلمنامه در مرداد 96 اتمام یافت و در ابتدای ماه شهریور کلید استارت فیلمبرداری فیلم خورده شد. 
پس از 24 جلسه ی فشرده ی فیلمبرداری که در چهاراستان مختلف از جمله نایین/اصفهان ، تهران ، مازندران ، ارومیه/اشنویه/آذربایجان غربی ، اتفاق افتاد و با اتمام 70 درصد از فیلمبرداری فیلم ،آن را به دست فرحناز شریفی سپردم تا تدوین آن را آغاز کند. 
30 درصد باقی مانده ی فیلمبرداری هم که نیازمند اخذ مجوزهای متعدد و سخت بود در حال انجام است و تخمین زده می شود 7 روز دیگر به فیلمبرداری نیازمندیم. 
هزینه های سنگین تولید و پس از تولید این فیلم، من را بر آن داشت تا برای تامین بخشی از هزینه های فیلم از روش حمایت مردمی استفاده نمایم. 
البته لازم به ذکر است هزینه های تولید این فیلم از مبلغی که در حامی جو قرار داده شده بیشتر است و من تنها بخشی از مبلغ کلی مورد نیاز برای تولید را در وب سایت قرار داده ام.(براورد هزینه ی ساخت این مستند حدود 120 میلیون تومان می باشد.همچنین لازم به ذکر است مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تامین کننده ی بخشی از هزینه های این فیلم می باشد.) باید این نکته را یادآوری کنم که در ساخت این فیلم برخوردی داستانی با موضوعی مستند شده است تا روایتی متفاوت را شاهد باشیم. 
بی شک همه ی شما می دانید که هزینه های تولید آثار سینمایی و کلا ساخت فیلم در هر ژانری بسیار سنگین و کمر شکن است و امید دارم با درک این موضوع ، یاری رسانمان در اتمام ساخت این فیلم باشید


بیوگرافی کارگردان 
زینب تبریزی ، متولد تهران ، فارغ التحصیل رشته ی تدوین در مقطع کارشناسی از دانشکده ی سینما و تئاتر ایران ، فعالیت فیلمسازی خود را از سال 85 با ساخت فیلم های کوتاه و تجربی آغاز کرد. نخستین فیلم تجربی او با نام " هشت دقیقه بیشتر" {1387} که با الهام ازفیلمی کوتاه ساخته شده است موفق به حضور دربیست و هفتمین جشنواره ی فیلم کوتاه تهران شد .همچنین این فیلم موفق به دریافت دیپلم افتخار بهترین فیلم تجربی از چهارمین دوره ی جشنواره ی زنان فیلمساز ( پروین اعتصامی ) شد . 
فیلموگرافی زینب تبریزی 
" هشت دقیقه بیشتر " ........تجربی (10 دقیقه ) 
جشنواره ها و جوایز : 
حضور در بیست و هفتمین جشنواره ی فیلم کوتاه تهران 1387 
حضور در چهارمین جشنواره ی زنان فیلمساز ( پروین اعتصامی ) و کسب دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه تجربی 1387 
کسب مقام اول در جشنواره ی فیلم و عکس ارتش 1388 
"سلاطین خیابان ها ".......مستند (38 دقیقه ) 
جشنواره ها و جوایز : 
حضور در بیست و هشتمین جشنواره ی فیلم کوتاه تهران و کسب جایزه ی ویژه ی انجمن منتقدین و نویسندگان ایران 1389 
حضور در هشتمین جشن تصویر سال و کسب جایزه ی بهترین مستند زیر بیست و پنج سال 
حضور در پنجمین جشنواره ی فیلم شهر و کسب جایزه ی بهترین کارگردانی فیلم نیمه بلند مستند 1390 
حضور در پانزدهمین جشن خانه ی سینما و کاندیدای دریافت 5 جایزه و کسب جایزه ی بهترین مستند نیمه بلند این جشن 1390 
حضور در جشنواره ی فیلم خورشید و کسب جایزه ی بهترین فیلم مستند در این جشنواره 1391 
حضور در بخش شهر نهمین جشن تصویر سال و کسب دیپلم افتخار بهترین مستند شهری 1391 
حضور بین المللی : 
International awards and screening 
• Won “Best Film” Award at Six Weeks of Iranian Art, Canadian Film Festival 2012 
• Earned “Certificate of Achievement” at Canada’s 2nd Iranian Film Festival 2010 
• Film Screening at Online Women Filmmakers (of Iran) Uppsala Film Festival, Sweden 2012 
• Film Screening at DHfest film festival in Mexico city , 2014 
• Film Screening at Cinéma(s) D’Iran 2014 
• Film Screening at UCLA Celebration of Iranian Cinema, U.S.A 2013 
• Participated at Media Wave Film Festival, Hungary 2013 
شورش رنگ ها ............مستند (70 دقیقه ) 
در مراحل پایانی تولید و پس تولید 
والسی برای تهران .....مستند (50 دقیقه ) 
محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی 
جشنواره ها : 
حضور در بخش بین المل و ملی دهمین جشنواره ی سینما حقیقت 1395 
نامزد بهترین کارگردانی مستند نیمه بلند از دهمین جشنواره ی بین امللی سینما حقیقت 
-حضور در پنجمین جشنواره ی بین المللی فیلم شهر 1396 
-حضور در بخش بین الملل چهل و هفتمین جشنواره ی فیلم رشد 1396 
_ این فیلم از 17 مهر 1396 در گروه سینمایی هنر و تجربه به اکران عمومی رسید 
محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی 
صفحه ی فیلم 
 


سایر 300,000,000 ریال

2
2

اجرا

شروع : 10 خرداد 1397
پایان : 31 شهریور 1397


3
3

ارائه

شروع : 01 مهر 1397
پایان : 29 اسفند 1398