بازسازی بنای قدیمی دبیرستان البرز

دسته بندی : معماری


1
1

تامین سرمایه

شروع : 09 شهریور 1395
پایان : 08 آذر 1395

تاریخچه دبیرستان البرز

دبیرستان البرز یکی از اولین دبیرستان های مدرن در ایران و آسیا است که در سال 1250 شمسی با کمک یک هیات مذهبی از پنسیلوانیا در مرکز تهران تاسیس شد. در سال 1277 شمسی دکتر سامویل جردن، ریاست مدرسه را به عهده گرفت و در طی 15 سال به تدریج به کلاس های آن اضافه شد و در نهایت در سال 1292 دوره دوازده ساله دبستان و دبیرستان، در زمینی به مساحت 15 هکتار در محله بهجت آباد تکمیل گردید. در سال 1297 اولین ساختمان شبانه روزی در محوطه دبیرستان بنا گردید.

در سال 1303 شخصی بنام رولستون هزینه ساختمان اصلی دبیرستان را پرداخت و مارکوف، معمار مشهور روسی کار ساختمان آن را با الهام از بناهای ایرانی و اسلامی به عهده گرفت و در مدّت سه سال به پایان رساند. کلاس های دبیرستان در سال 1306 شمسی به ساختمان جدید منتقل شد و در سال 1308 این دبیرستان به کالج البرز تبدیل شد و دوره پانزده ساله کالج با 900 دانش آموز در آن تاسیس گردید.

                                                                              دکتر سامویل جردن - 1292

                                                             دکتر جردن و مدرسین دبیرستان البرز - 1307

                                                                 ساختمان مرکزی دبیرستان البرز

پس از دوران مدیریت دکتر جردن، در سال 1319 آقای وحید تنکابنی، ریاست دبیرستان البرز را به عهده گرفت و تا سال 1320 دبیرستان را اداره نمود. پس از ایشان نیز آقایان علی محمد پرتوی و حسن ذوقی و دکتر لطفعلی صورتگر تا سال 1323 ریاست دبیرستان را بعهده گرفتند.

در مردادماه 1323 آقای دکتر محمّد علی مجتهدی، استاد دانشگاه تهران، به ریاست دبیرستان البرز منصوب شدند و تا اواخر سال 1357 در این سمت انجام وظیفه نمودند. دوران مدیریّت دکتر مجتهدی دوران شکوفایی و اعتلای دبیرستان البرز محسوب می شود. در این دوران امکانات آموزشی دبیرستان با کمک های مردمی توسعه یافت - ساختمان های متعدّدی به مجموعه دبیرستان اضافه شد و صد ها دانش آموز برجسته از این دبیرستان فارغ التّحصیل شدند و بانی خدمات موثّر در توسعه کشور شدند. در این دوران ساختمان جدید شبانه روزی و پنج ساختمان جدید آموزشی و آزمایشگاه های مجهّز تخصّصی جهت ایجاد امکانات برای آموزش بیش از 4000 دانش آموز و بیش از 400 فارغ التّحصیل سالیانه دبیرستان ایجاد گردید.

                                                                           دکتر محمد علی مجتهدی- 1388

                                                           دکتر مجتهدی و مدرّسین دبیرستان البرز در سال 1350

طرح بازسازی و مرمت "خانه البرز"

دبیرستان البرز متعلق به همه ماست .  نهالی که با دست اندیشمندانی چون دکتر محمد علی مجتهدی کاشته شد و به دست ما آبیاری شد و حالا درخت تنومندی شده است. این دبیرستان در فراز و نشیب حوادث، آسیب دیده امّا مجدّداً خود را بازیافته است . با پرورش دانش آموختگان برتر در کشور و جهان شناخته شده و سرآمد است.   پس همه در اعتلای آن بکوشیم.

در حال حاضر دبیرستان ماندگار البرز به کمک تک تک ما دانش آموختگان نیاز  دارد. نیازمند مرمّت است و بازسازی. غبار زمان باید از چهره البرز زدوده شود. البرز باید همچون سابق سفیران علم و ادب خود را به جای جای این کره خاکی بفرستد.

از این رو، تعدادی از دانش‌آموختگان دبیرستان البرز بر آن شدند تا موضوع بازسازی و مرمّت دبیرستان را مطرح کنند. موضوع با مدیریّت وقت مدرسه جناب آقای محمّدی مطرح شد و مورد استقبال قرار گرفت و مجوزهای لازم برای اجرای پروژه گرفته شد.

در این طرح که صاحبان آن فارغ‌التّحصیلان دبیرستان البرز هستند، قرار است یکی از بناهای تاریخی و قدیمی دبیرستان، با قدمتی بیش از صد سال، که در حال حاضر بلا استفاده است بازسازی گردد. قرار است که پس از بازسازی و مرمّت، به مرکزی برای حضور و گردهمایی فارغ‌التّحصیلان دبیرستان و محلّی برای جمع آوری آثار تاریخی دبیرستان تبدیل گردد تا این سرمایه‌های ارزشمند البرز به خانه خود یعنی خانه‌ی البرز بازگردند و در علم و دانش، یاری رسان کادر اجرائی مدرسه و دانش‌آموزان با استعداد و علاقمند دبیرستان البرز گردند.

                                جمعی از دانش آموختگان دبیرستان البرز در کنار بنای قدیمی "خانه البرز" -  خرداد 1395

 


سایر 10,000,000,000 ریال

2
2

اجرا

شروع : 20 آذر 1395
پایان : 30 آذر 1397


3
3

ارائه

شروع : 01 دی 1397
پایان : 30 دی 1397