حامی جو در شبکه های اجتماعی

آیا او در این مبارزه پیروز می شود؟ – مینا کشاورز

90,850,000 ریال
جذب شده از 90,000,000 ریال
66حامی
تمام شده در
۱۴
مرداد
۱۳۹۴
 
این مستند داستان زندگی رقیه است، زن ۳۸ ساله ای در شهرستان میناب، در جنوب ایران که سال هاست برای اشتغال زایی زنان در استان هرمزگان تلاش می کند ولی با مشکلاتی از طرف شهرداری میناب روبرو است.
انتخاب پاداش

در باره پروژه

بیوگرافی:


متولد 1363 شیراز. فارغ التحصیل مهندسی صنایع از دانشگاه آزاد شیراز. مینا کشاورز از سال ۱۳۸۳ به عنوان نویسنده مقاله های سینمایی فعالیتش را با بخش مستندنگاری ماهنامه فیلم نگار و روزنامه های شرق، اعتماد و کارگزاران شروع کرد. اولین فیلم مستندش را با عنوان «در انتهای یک روز کامل» در سال ۸۶ ساخت. این فیلم در جشنواره سینما حقیقت سال ۱۳۸۷ نامزد دریافت جایزه کارگردانی، بهترین فیلم مستقل و صدا شد. علاوه بر این در چند جشنواره و هفته فیلم خارج از کشور به نمایش در آمد. کشاورز به همراه تعدادی از مستندسازان، در سال ۸۸ وبسایت تخصصی سینمای مستند «و مستند» را راه اندازی کرد. آنها دو بزرگداشت برای دو مستند ساز مطرح سینمای ایران برگزار کردند. این وبسایت در حال حاضر به مدیریت پیروز کلانتری و مینا کشاورز به فعالیتش ادامه می دهد.


photo2-1


مینا کشاورز در سال ۸۹ دومین فیلم مستندش «ناخوانده در تهران» را ساخت که اولین نمایش بین المللی این فیلم در مسابقه جشنواره فیلم مستند تسالونیکی ۲۰۱۲ بود. این فیلم بیش از ۱۰ نمایش در جشنواره های بین المللی داشته و موفق شد در ایران تندیس بهترین کارگردانی را از جشن تصویر سال ۱۳۹۰ از آن خود کند.


او «حرفه: مستندساز» آخرین اثرش را با کارگردانی مشترک ۶ نفر از مستندسازان زن ایران (شیرین برق نورد، فیروزه خسروانی، فرحناز شریفی، سپیده ابطحی، سحر سلحشور و ناهید رضایی) در سال ۹۳ به پایان برد. این فیلم تا کنون در جشنواره های زیادی از جمله ایدفا، شفیلد، قاهره و مومبای نمایش داشته و موفق به دریافت بیش از ۶ جایزه جهانی شده است.


مینا کشاورز علاوه بر فیلمسازی تجربه داوری در جشنواره های داخلی و خارجی را هم داشته است. که از آن جمله می توان به داوری جایزه مستند برتر سال و داوری دو دوره جشنواره فیلم کوتاه شیراز اشاره کرد. او همچنین سال گذشته داور هفتمین دوره جشنواره بین المللی Four River کرواسی بود.


او در حال حاضر مشغول ساختن ششمین فیلم مستند خود «آیا او در این مبارزه پیروز می شود؟» است که تولید آن از سال ۱۳۹۰ آغاز شده است. این فیلم در جشنواره های مختلفی در بخش پیچینگ فروم حضور موفقی داشته است. از جمله زاگرب داکس، داکیج فروم و فستیوال فیلم مسکو. این فیلم قرار است در ژانویه ۲۰۱۷ (زمستان ۱۳۹۵) آماده نمایش شود.


درباره پروژه:


«آیا او در این مبارزه پیروز می شود؟» داستان زندگی رقیه است، زن ۳۸ ساله ای که مادر ۵ بچه است و در شهر میناب زندگی می کند. رقیه ۱۰ سال پیش کارش را در خانه با صنایع دستی شروع کرد و به دلیل تجربه تلخی که از خشونت خانگی داشت تصمیم گرفت سازمان غیر دولتی «زنان ساحل میناب» را راه اندازی کند و به زنانی که در استان هرمزگان کار خانگی می کنند خدماتی مثل بیمه و وام بانکی ارائه دهد.


vlcsnap-2015-04-15-09h59m32s25-1


رقیه با دیدن وضعیت زنان دستفروش میناب تصمیم گرفت این زنان را در مکان مشخصی ساماندهی کند . طرحش را به شهرداری میناب پیشنهاد داد و با موافقت شهردار روبرو شد. او ۶ سال پیش در زمینی در حاشیه شهر میناب که متعلق به شهرداری است با سرمایه شخصی خودش بازار سنتی را راه اندازی کرد که در حال حاضر بیش از ۸۰۰ دستفروش زن در این بازار هفتگی کار می کنند. بعد از عوض شدن شهردار میناب، نزدیک به ۴ سال است که شهرداری با بالا رفتن ارزش زمین، خواهان خراب کردن بازار و خلع رقیه از سمت مدیریت بازار است. در این ۴ سال رقیه برای نگه داشتن بازار مقاومت کرده. در حال حاضر بر خلاف قراردادی که در دست دارد، شهرداری میناب از او به جرم تصاحب زمین شکایت کرده است و پرونده آن ها در دادگاه در جریان است.


بیشتر از ۳ سال است که ماجراهای رقیه با شهرداری، دستفروشان بازار و سازمان هایی که او برای نگه داشتن این بازار سراغشان رفته را با دوربینم دنبال کرده ام. علاوه بر زندگی کاری، رقیه را در زندگی شخصی اش، رابطه اش با فرزندانش که فکر می کنند مادرشان وقت کمی برایشان می گذارد تا همسرش که در همه این مراحل در کنارش بوده است نیز همراهی نموده ام.


سال گذشته در جریان دعواهای رقیه و شهرداری میناب، رقیه به امید جلب حمایت، برای دیدار با معاونت زنان ریاست جمهوری راهی تهران شد. به همین دلیل بخش هایی از این فیلم در حال ساخت در قالب فیلم کوتاهی تدوین شد و برای حل مشکل پنجشنبه بازار میناب با همکاری معاونت زنان ریاست جمهوری در جلسه هیئت دولت نمایش داده شد.


vlcsnap-2015-04-15-10h19m20s141-1


vlcsnap-2015-04-15-10h04m56s163-1


vlcsnap-2015-04-15-10h15m24s68-1


vlcsnap-2015-04-15-10h18m15s1-1


vlcsnap-2015-04-15-10h16m25s182-1


دوستانی که خارج از ایران هستند و امکان پرداخت ریالی ندارند می توانند برای حمایت ارزی از همین پروژه به این آدرس مراجعه فرمایند:


Cinecrowd


  هیچ عضوی برای اعضای تیم این پروژه ثبت نشده است!

  فیلم مستند در میان امواج به کارگردانی و تهیه کنندگی مینا کشاورز در ابتدا به نام «آیا او در این مبارزه پیروز می شود» بر روی پلتفرم حامی جو قرار گرفته بود توانست بیشتر از صد در صد هزینه مورد نیازش را به دست بیاورد. این نکته را باید یادآور شد که تغییر عنوان اصلی فیلم در روند تولید فیلم امری طبیعی است.

  در میان امواج روایت زندگی رقیه است، زنی جنوبی که بازاری محلی را در میناب راه‌اندازی کرده و خود آن را مدیریت می‌کند. او در تلاش است امنیت شغلی زنان دستفروش میناب را فراهم کند اما شهرداری مانع ادامه کار اوست. مینا کشاورز ۴ سال از زندگی رقیه ذاکری و کشمکش او با شهرداری را دنبال کرده است.
  این فیلم ۹۰ دقیقه‌ای تولید مشترک ایران، نروژ و لبنان می باشد که تدوین فیلم در فرانسه و بقیه مراحل پس تولید در نروژ انجام شد.

  لازم به ذکر است این مستند به هنگام تولید توانست جوایز فاند جشنواره ها و موسسات فیلم از قبیل فاند پست پروداکشن فستیوال فیلم ایدفا، فاند موسسه فیلم بیروت، فاند موسسه فیلم نروژ، فاند frittord، فاند میدنورسک را کسب کند و در ادامه توانست در پیچینگ فروم فستیوال مستند زاگرب، مدیمد، ترایبکا و شبکه مستندسازان اروپا حضور موثر پیدا کند.

  این مستند در استمرار موفقیتهای خود توانست نخستین نمایش خارجی خود در اکتبر ۲۰۱۶ جشنواره بین المللی فیلم مستند فیلم هایی از جنوب Film fra Sor در شهر اسلو داشته باشد و در نوامبر همان سال جشنواره بین المللی فیلم مستند تروندهایم هلند نیز نمایش موفقی داشت. در ادامه جشنواره ها و رخدادهایی که مستند در میان امواج که در آن حضور داشته است را شاهد هستیم:

  mk-02

  • جشنواره بین المللی فیلم مستند One World Film Festival / مارس ٢٠١٧/ اسفند ١٣٩۵/ پراگ
  • جشنواره فیلم های ایرانی اسلو / می ٢٠١٧/ اردی بهشت ١٣٩۶/اسلو
  • جشنواره بین المللی فیلم مستند نوردیک داک / جون ٢٠١٧/ خرداد ١٣٩۶/ نروژ
  • نمایش در کنفرانس بین المللی زنان و فضای شهری / آگوست ٢٠١٧/ مرداد ٢٠١٧/ بروکسل
  • جشنواره بین المللی فیلم های مستند شهری، اکتبر ٢٠١٧/ آبان ١٣٩۶/ استانبول
  • جشنواره بین المللی فیلم مستند Escale Documentaire (مستندهای خلاق) / نوامبر ٢٠١٧/ آبان ١٣٩۶/ لاروشل فرانسه
  • جشنواره بین المللی فیلم مستند لندن LIDF / دسامبر ٢٠١٧/دی ١٣٩۶/ لندن
  • نمایش ویژه در میان امواج در سینما تک وین به مناسبت روز جهانی زن /مارس ٢٠١٨/اسفند ١٣٩۶
  • جشنواره بین المللی فیلم صدای زنان/ مارس ٢٠١٨/ اسفند ١٣٩۶/ لس آنجلس
  • نمایش در مرکز فیلم جیکوب برنز / آوریل ٢٠١٨/ اردی بهشت ١٣٩٧/نیویورک
  • جشنواره بین المللی فیلم مستند شب های حقوق زنان / می ٢٠١٨/ خرداد ١٣٩٧/ مقدونیه
  • جشنواره بین المللی فیلم مستند ملداکس Moldox / سپتامبر ٢٠١٨/ شهریور ١٣٩٧ / ملدوا

  همچنین به موزات نمایش در خارج از ایران در داخل وطن نیز با همان صلابت اکران گردید که نخستین نمایش در آذرماه سال ۱۳۹۵ در جشنواره سینما حقیقت انجام گرفت.

  به گزارش سینماسینما، کیوان کثیریان منتقد، در مطلبی به ارزیابی این مستند می پردازد:

  «در میان امواج» ساخته مینا کشاورز / قهرمان تنها و دادی که ستانده نمی‌شود

  آنچه بیش از هرچیز در “درمیان امواج” کار تازه مینا کشاورز به چشم می آید همراهی نزدیک مستندساز و سوژه اش است؛ اتفاقی که برای پرتره های اینچنینی از لوازم اصلی کار به حساب می آید. کشاورز با جلب اعتماد سوژه و خانواده او اجازه ورود به خصوصی ترین و یا مهم ترین لحظات او را داشته و توانسته تصاویر تعیین کننده ای را نیز به نمایش بگذارد. او توانسته تا حدود زیادی، حساسیت سوژه اصلی و سایر آدم ها را نسبت به دوربین کم ‌کند و آنها را به خودشان نزدیکتر کند.

  به نظر می آید فیلم ابتدا قرار بوده به یک زن فعال، مبتکر و کارآفرین بپردازد که به ناگاه این مقطع از زندگی خانم ذاکری هم دستخوش اتفاقات ناگهانی شده و مستندساز نیز با همراهی کردن او روند وقایع را ثبت کرده و خط داستانی پر تب و تاب فیلمش شکل گرفته است.

  تصویر کردن عریان لحظات بی تابی، طغیان، رجزخوانی و یاس او از نقاط قوت فیلم است.

  دوربین در تمامی طول فیلم همراه خانم ذاکری است و دوربین همواره او را همراهی می کند جز در سکانسی که فیلمسار قصد دارد تاثیر غیبت او در فضای بازار را تصویر کند و از دهان تعدادی از دستفرش ها این خلا را یادآوری کند.

  راوی که خود خانم ذاکری است، با لهجه مینابی شمرده و تا حدودی ادبی و شاعرانه نیشن می گوید که تقریبا به تمامی قابل فهم است. نریشن، بعد از دقایقی جا می افتد و البته اطلاعات وافی هم می دهد و بیننده را زود با قهرمان فیلم همراه می کند.

  تم اصلی “درمیان امواج” حکایت ظلمی است که بر زنی رفته است و مقاومت و پیگیری های او. زنی با پشتکار و محکم با رویاهای بلند که زندگی اش را بر سر مدیریت یک پروژه کارآفرینی گذاشته و حالا با کارشکنی، بی مهری و ستم مسئولان شهری مواجه شده. هم او که که از کودکی اطرافیانش روحیه پسرانه در وی سراغ کرده بودند.

  فیلم در باز کردن ایده مرکزی موفق است و تا جایی که درگیری ها و موانع اولیه پیش می آید هم درست عمل می کند. مشکل از آنجا پیش می آید که وقتی شکل مانع ایجاد شده و صورت مساله تغییر می کند. آنجا که در می یابیم شهرداری دنبال جمع کردن کل بازار نیست بلکه مدیریت آن را از خانم داکری سلب کرده و خود تصدی کار را گرفته، مشکل تقلیل می یابد و از یک مشکل عمومی و جمعی به یک مشکل شخصی و فردی فرومیکاهد.

  همراهی نکردن مردمی که آماده پذیرش شرایط جدیدند از دیگر تم های فیلم است که روی آن مکث شده است. به رغم آنکه خانم ذاکری ان همه سنگ مردم را به سینه زده و روی کمکشان حساب کرده، اما آنها به راحتی تنهایش می گذارند.

  قهرمانی که فیلم معرفی می کند، زنی است که بیش از آنکه دغدغه نقش همسری و مادری داشته باشد، آرزو دارد، داماهی شهر میناب باشد؛ همان قهرمان- ماهی بزرگی که روزی رسان است و دلاورانه به جنگ امواج می رود.

  سپس در داخل نمایش هایی به شرح ذیل برای مستند در برابر امواج رقم خورد:

  • نمایش در کانون فیلم سینما حقیقت
  • نمایش در حلقه مطالعات شهری دانشگاه تهران
  • نمایش در کانون فیلم کتابخانه حسینیه ارشاد
  • نمایش در رخداد تازه مستند

  mk-03

  نمایش در هفته فیلم مستند سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران

  نمایش در همایش زنان کارآفرین به مناسبت روز زن

  در پایان باید یادآور شد که مستند در میان امواج جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره بین المللی فیلم مستند لندن را نصیب خود کرد.

  .کمپانی کت‌اند داکس (CAT&Docs)، پخش‌کننده مطرح فرانسوی، پخش جهانی مستند سینمایی در میان امواج را بر عهده گرفت.

  کت‌اند داکس با مدیریت کاترین لوکلف یکی از ۵ پخش‌کننده مطرح فیلم مستند در دنیاست که پخش فیلم‌های مطرحی چون شهروند شماره ۴ برنده اسکار مستند، پنج دوربین شکسته، یک داستان عاشقانه سوری، عشق من از آن رودخانه مگذر و … را تا کنون انجام داده است.

  علاوه بر خانم مینا کشاورز که خود تهیه کننده و کارگردان اثر بود، باید گفت که یکی از فیلمبردارن و نویسندگان این مستند بود و آقای نیما هاشمیان نیز بعنوان نقاش و طراح پوستر وی را یاری می کرد.

  mk-04

  سایر عوامل فیلم که خانم مینا کشاورز را در خلق این اثر یاری رساندند به قرار زیر است:

  • فیلمبردار : امین بهروززاده
  • تدوینگر: ورونیک لاگوارد سگوت
  • موسیقی: امین بهروززاده
  • صدا : اودون روستاد ، یورگن میر
  • نویسنده متن: رقیه ذاکری
  • تهیه کننده مشترک : کریستین فالک، تورستین پالیوس

  mk-05


  • «آیا او در این مبارزه پیروز می شود؟» به اسپانیا می رود. این فیلم که در مراحل پایانی تولید هست برای معرفی در بازار بین المللی به دعوت بازار فیلم مستند Medimed در مهرماه امسال عازم اسپانیاست. مینا کشاورز کارگردان و تهیه کننده این فیلم به همراه تهیه کننده مشترک نروژی فیلم کریستین فالچ در این فروم شرکت می کند. این پروژه انتخاب ویژه مدیر بازار فیلم مدیمد برای فروم امسال است.
  •  کمپانی فرانسوی CAT&DOCS به نمایندگی خانم کاترین لو کلف که یکی از ۳ پخش کننده مطرح فیلم مستند در جهان است به عنوان پخش کننده فیلم در کنار تیم مستند «آیا او در این مبارزه پیروز می شود؟» قرار گرفت.
  • ورونیک لاگوارد سگوت تدوینگر فرانسوی که تدوین مستند نامزد اسکار « پنج دوربین شکسته » را در کارنامه خود دارد، به عنوان تدوینگر این فیلم وارد پروژه شده است.
  • فیلمبرداری آخرین مرحله « آیا او در این مبارزه پیروز می شود؟ » پایان تابستان امسال در شهرستان میناب و با تصمیم نهایی دادگاه و شهرداری در خصوص وضعیت بازار به اتمام می رسد و اولین مراحل تدوین فیلم در پاییز امسال در فرانسه شروع می شود.
  • گفتگوی مینا کشاورز با WNN (Women News Network) درباره «آیا او در این مبارزه پیروز می شود؟» را اینجا بخوانید.

  نظر دهید

  نکته: فیلدهایی که با ستاره مشخص شده اند ضروری هستند.