آقای آی (Mr. I)

دسته بندی : فیلم کوتاه


1
1

تامین سرمایه

شروع : 16 دی 1394
پایان : 08 اسفند 1394

- گذشتۀ ایده: 
این یک داستان واقعیه: 
امروز، تو یک انسان معمولی هستی مثل همه. یک روز مثل همیشه، صبح از خواب بیدار میشی. کمی سرت درد میکنه. یادت میفته دیشب هم سردرد داشتی و برای اینکه بتونی بخوابی دوتا قرص ژلوفن رو باهم خوردی و به سختی خوابیدی. صبح که بیدار شدی احساس کرختی می‌کنی. وقتی جلوی آینه میری می‌بینی نصف صورتت انگار درست سر جاش نیست. یه طرفش کج شده. انگار که دندون‌پزشک، آمپول بی‌حسی زده باشه و هنوز اثرش نرفته. اهمیت نمی‌دی و میری روز دیگه‌ای رو شروع کنی. 
دو روز دیگه بی‌حسیِ صورتت رو کاملا حس می‌کنی؛ طوری که چشمِ طرفِ بی‌حسِ صورتت یه‌ریز اشک میریزه و تو نمی‌تونی جلوشو بگیری. بقیه بهت می‌خندن؛ چون الکی بهشون گفتی دندون‌پزشک جای بدی زده و بی‌حسیش هنوز نرفته! یکم نگران میشی و سراغ پزشک متخصص مغز و اعصاب میری. بهش میگی 10 سال پیش هم یه بار اینطوری شده بودی. اون شب دکتر بهت میگه چیز خاصی نیست؛ ولی بهتره برای احتیاط یه عکس MRI بگیری. وقتی تو دستگاه MRI هستی، متوجه فضای جالبش میشی؛ برای اینکه تاحالا فقط تو فیلما دیده بودیش. تو مدت عکس‌برداری با اون صداهای عجیبش داری به کارهات و کارهای فردات فکر میکنی که چطور به موقع برسی بهشون.


چند روز بعد عکستو می‌بری پیش دکتر. سرشو تکون میده و میگه متاسفه؛ چون حالا فکر میکنه تو از خیلی وقت پیش بیماری MS (یک بیماری خودایمنی سیستم عصبی) داشتی و ازت میخواد برای شناسایی دقیقتر، یه عکس MRI دیگه هم بگیری. این بار وقتی میری تو دستگاه به همه‌چی فکر میکنی. به همه خاطراتت از ابتدای کودکی تا همین چند روز پیش که نمیدونستی 10 ساله MS داشتی و حالا دو روزه می‌دونی تو هم یک بیماری نادر داری و یک بیمار خاص هستی. تا امروز حتی نمی‌دونستی بیماران خاص یک روز جهانی هم دارن؛ ولی ازین به بعد 28 فوریه مصادف با 9 اسفند روز توام هست. همون روز انگار دنیا کمی فرق می‌کنه؛ اما تو با خودت فکر می‌کنی ... 
- ایدۀ فیلم: 
همونطور که تو گذشتۀ ایده گفته شد ایدۀ اولیه این فیلم براساس یک رویداد واقعی شکل گرفته که بالاتر روایت شد. اول قرار بود این کار، تنها یک کار تجربی باشه؛ ولی در ادامه، یک داستان مینی‌مال حول اون شکل گرفت که شاید تاثیر کار رو بیشتر کرده باشه. در این داستان، شخصیت اصلی داستان از وجود بیماری نادری در خودش آگاه می‌شه. بعد، ما حین عکس‌برداری از مغزش، نظاره‌گر ذهن او هستیم و در آخر با غافلگیری داستان روبرو می‌شیم. 
این فیلم، نگاه یک انسان عادیه به بیماری خاصش و زندگی‌ای که دیگه نمی‌تونه برای اون عادی بگذره. نمایشی از ظهور یک ناپایداری در زندگی یک انسان عادی و تصمیم اون درباره آیندۀ زندگیش.


- چه خواهد شد؟ 
فیلم کوتاه تجربی (داستانی) Mr. I با زمانی حدود 10 دقیقه در ابتدا به صورت سفارشی برای نمایش در روز جهانی بیماری‌های خاص (28 فوریه, 9 اسفند) کلید خورد. مجری کار انجمن سینمای جوان تهران و فعلا خودم تهیه‌کننده کار هستم. قرار بر این بود که این فیلم بعد از تایید شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل معروف به اکوسوک (ECOSOC) واقع در سوییس، در این روز در سالن همایش‌های کشور و همینطور خارج از ایران نمایش داده بشه و کار نهایی باید تا آخر آذرماه 1394 آماده می‌شد. در اون زمان علاوه بر ایدۀ فیلمنامه، این ضرب‌العجل هم انگیزه‌ای شد تا تصمیم بگیرم با زمانی کمتر از سه هفته هرطور شده این کار را بسازم؛ در حالی که علاوه بر محدودیت زمان با مشکل جدی بودجه هم روبرو بودم. 
بنابراین با قرض مقداری پول، تصویربرداری رو شروع کردم. با توجه به اینکه تعداد زیادی لوکیشن و بازیگر داشتم حدود دو هفته، پیش‌تولد زمان برد؛ ولی در نهایت تونستیم کار ضیط رو در یک هفته تمام و نسخۀ اولیه کار رو به موقع آماده کنیم؛ اما با ارائه نسخۀ اولیۀ کار تازه متوجه شدم که خبری از قول و قرارهای قبلی سفارش دهنده نیست. بماند که قرار بود چه باشد و چه شد. 
حقیقتش با وجود این بدقولی، از انجام دادن کار راضی هستم؛ برای اینکه گاهی چنین ضرب‌العجل‌هایی اون ترس از ساختن فیلم و تنبلی قبلش رو جبران می‌کنه تا تو کاری انجام بدی. به هر حال من هم با همراهی دوستانم فیلم رو به جایی رسوندم که قابل ارائه باشد؛ اما بالاخره باید قرض‌وقوله رو هم به جا آورد! و عوامل فیلم هم گناهی ندارند که خواستند همکاری کنند تا کاری، درست انجام بشه. برای این کار عوامل اصلی کار (فیلمبردار و صدابردار) از افراد حرفه‌ای و سایر عوامل و بازیگران هم از افراد باتجربه انتخاب شدند. 
حالا برای ادامه و تناسب کیفیت کار نیاز به حمایت مالی شما دارم. مجبورم بعضی ایده‌ها رو به دلیل محدودیت بودجه حذف کنم؛ از جمله دو انیمیشن کوتاه که دست‌کم یکی از آنها برای پیکرۀ کار اهمیت داره؛ گرچه همچنان اولویت اصلی، پرداخت هزینه‌های انجام‌شده است تا اگر تهش چیزی موند به انیمیشن هم برسیم.


بیوگرافی: 
آرش محرمی متولد زمستان 1366، فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد بیوسیستماتیک جانوری (همان جانورشناسی) از دانشگاه تهران. او خود را بیشتر یک زیست‌شناسِ فیلمساز می‌داند تا یک فیلم‌سازِ زیست‌شناس؛ چرا که جهان‌بینی او در دل دنیای پویای زیست‌شناسی شکل گرفته. او از ابتدا در زمینه‌های مختلف هنری مثل طراحی، گرافیک، مجسمه‌سازی و ... در حال آموختن و کنجکاوی، عموما به روش آزمون و خطا بوده تا اینکه از جادۀ همین آزمون و خطاها به فیلم‌سازی رسیده و حالا سعی می‌کند دانش و مهارت را هم به کنجکاوی‌ها و تجربیات خود بیفزاید تا فیلم‌سازی را نه فقط به عنوان یک سرگرمی که به عنوان راهی برای فهم زندگی در کنار زیست‌شناسی و باقی ماجراجویی‌هایش پیش ببرد.


اولین فیلم کوتاهش را یک روز وقتی حوصله‌اش سر رفت با دوربین دو مگاپیکسلی پریمیر که صدا هم نداشت به صورت یک سکانس‌پلان ساخت. فیلمی دربارۀ داستان دوئل او با انگشتش! از طرفی عکاسی و نوشتن همیشه از علاقه‌مندی‌های او بوده و گاه فرصت‌ها و جوایزی هم در این راه او را بیشتر دلگرم کرده. شرکت در دورۀ بلندمدت فیلم‌سازی انجمن سینمای جوان و کارگاههای فیلمسازی اساتیدی چون فریدون فرهودی، فرزاد موتمن، سعید قطبی‌زاده، مسعود فراستی و ... مکمل خوبی برای بهتر دیدن او شد. تجربیات او در تصویربرداری و عکاسی در چند کار مستند حیات وحش به همراه فتح‌الله امیری هم در این راه کمک شایانی به او کرد. اخیرا هم به صورت مستقل دو فیلم کوتاه تجربی بدون هزینه ساخت. "سلول"، یک فیلم تجربی که در سی و دومین جشنواره فیلم کوتاه تهران در بخش مسابقه نمایش داده شد و دیگری "آب، صدا ندارد" که تازه در چند جشنواره شرکت کرده. سه فیلم دیگرش را به دلیل نداشتن بودجه کافی نتوانست بسازد؛ ولی برای این فیلم آخر، "Mr. I" دیگر نخواست کوتاه بیاید. دوستانش هم از او حمایت و با او همکاری کردند تا این کار که به دیدۀ آنها ارزشش را داشته، آغاز شود. این فیلم متعلق به همه آنهاست. شما هم به ما بپیوندید تا بهتر باشیم.


- عوامل کار: 
مجری: انجمن سینمای جوانان ایران، تهران 
تهیه کننده، کارگردان، نویسنده، تدوینگر: آرش محرمی 
دستیار کارگردان، مدیرتولید: مهدی اسبقی 
مدیر فیلمبرداری: رضا دیدار | دستیار اول: اسماعیل واشقانی | دستیاران: افشین خسروآبادی، محمود ذاکری 
صدابردار: سامان واشقانی فراهانی 
عکاس و فیلمبردار پشت صحنه: عباس گلستانی فرد 
بازیگر نقش اصلی و بازیگردان: شهاب حاجی قاسمی 
سایر بازیگران (به ترتیب حروف الفبا): مهدی اسماعیل نیا، دکتر مجید انصاری، حامد حاج حیدری، نازنین درویشی کهن، فرزانه صفوی، مسعود کامیابی، کامیار لطفی، رها معصوم زاده، نگار یوسفی 
بازیگران خردسال : علیرضا حسین پور، کیان رفیعی، آریو محمدی، آدرینا مهدویان صدر، مهبد قربانی، امیرعباس روح انگیز، مانی مزینانی گلستانی 

 


سایر 50,000,000 ریال

2
2

اجرا

شروع : 01 اسفند 1394
پایان : 30 اسفند 1395


3
3

ارائه

شروع : 01 فروردین 1396
پایان : 31 فروردین 1396