آبی به رنگ دنیای من

دسته بندی : مستند


1
1

تامین سرمایه

شروع : 26 فروردین 1395
پایان : 19 خرداد 1395

- کمپین تامین سرمایه پروژه پایان یافته است -

***آخرین اخبار مربوط به پروژه: کلیک کنید ***

لطفا روزي را تجسم كنيد كه مثل ديگرروزها از خواب بيدار مي شويد ،اما ناگهان متوجه مي شويد كه توانايي صحبت كردن را از دست داده ايد.ديگر قادر نيستيد توضيح دهيد كه گرسنه يا خسته هستيد ، يا در جايي از بدن احساس درد مي كنيد.اكنون ذهن شما مانند اتاقي است كه در آن بيست دستگاه راديو،روي بيست موج مختلف تنظيم شده و همه آن ها به توليد امواج،صداها و موسيقي مي پردازند .راديوها دكمه كنترل كم و زياد ندارند و خاموش هم نمي شوند . در آن اتاق در يا پنجره اي براي فرار وجود ندارد و آسودگي شما تنها زماني است كه از شدت خستگي به خواب مي رويد. 
رنگ ها و طرح ها مغشوش مي شوند ،پارچه نرم لباس راحتي،زبرو غير قابل لمس مي شود.شلوار جين راحتي كه هر روز مي پوشيد مانند پشم ضخيم و زبر مي شود.مي توانيد صفحه جمجمه و همچنين ماهيچه هاي صورت و فك خود را حس كنيد.انگار صفحاتي در سرتان كار گذاشته اند كه باعث مي شود صداي هواكش مانند دستگاه دريل به گوشتان برسد،اما صداي پدرتان كه روبرويتان ايستاده و با شما صحبت مي كند، طوري به گوشتان مي رسد كه گويي او از داخل قطاري كه از يك تونل مي گذرد با تلفن همراه با شما صحبت مي كند. 
قابليت هاي ژنتيكي كه انسان هاي عادي با آن متولد مي شوند،از بدو تولد در اختيارشان گذاشته شده است اما كودكان مبتلا به اتيسم اين توانايي ها را ندارند و براي بدست آوردن آن ها بايد تمام عمر در تلاش باشند و زندگي آن ها صرف يادگيري و تقليد رفتارهاي معمول مي شود .اين تلاش قهرمانانه اي را مي طلبد و اگر اشخاص مبتلا به اتيسم كه در اين راه گام برمي دارند را قهرمان نناميم نمي دانم واژه قهرماني به چه امري بايد اطلاق شود. 
ديويد ميچل-برگرفته از كتاب(چرا پريدم)


سالها پيش با ديدن فيلم «مرد باراني» با اين اختلال آشنا شدم ،راستش اولش برام خيلي عجيب وغريب بود، حس مي كردم كه بعضي از عادتهام مثلا وسواسهاي فكري ،مشكلات خواب،توجه به جزئيات و... بي شباهت به افراد اتيستيك نيست به اين دليل، خيلي خوب مي تونستم با افراد اتيستيك همذات پنداري كنم. بعد از اون شروع كردم به خوندن ،تحقيق و ديدن فيلمهاي مستندي كه در دنيا راجع به اين اختلال ساخته شده بودند ...تصميم گرفتم يك مجموعه عكس با عنوان «اتيسم» جمع آوري كنم. ولي يك مجموعه عكس براي معرفي اين اختلال به جامعه و به تصوير كشيدن دردها و رنج هاي والدين وحضورشون در اجتماع و برخورد اجتماع با اونها الكن بود. پس تصميم گرفتم فيلم مستندي با همين عنوان بسازم و اين اختلال رو همونطوري كه هست با تمام تفاوتهاش بي پرده و مستقيم به تصوير بكشم. 
در اين مستند با طيف هاي مختلف افراد اوتيستيك همراه مي شم ،با والدين اونها و همينطور با رفتاردرمانگري كه خودش هم از والدين اتيسم هست و سالهاست كه با افراد اتيسم كار مي كنه.


مشكلات والدين اتيسم كم نيست؛ از هزينه هاي بالاي داروها گرفته تا هزينه كلاسهاي مختلف رفتار و گفتار و كاردرماني. از همه اينها سنگين تر؛ هزينه اي هست كه والدين و افراد اوتيستيك بابت تفاوت هاشون به اجتماع پرداخت مي كنند .


به اميد اينكه اين فيلم بتونه اين اختلال رو با تمام سختيها و تفاوتهاش روشن و صادقانه به تصوير بكشه .


سایر 100,000,000 ریال

2
2

اجرا

شروع : 20 خرداد 1395
پایان : 30 مهر 1395


3
3

ارائه

شروع : 01 آبان 1395
پایان : 30 آبان 1398