حامی جو چه خبر؟

22 کمپین کراودفاندینگ، سهم مستند در حامی جو

12 بهمن 1399

دسته بندی : اخبار

شناخته شده ترین دسته بندی کراودفاندینگ در سایت حامی جو ، شاخه مستند است . تا جایی که بسیاری از مخاطبین گمان می کردند پلتفرم حامی جو تنها مختص فیلم مستند است . در این گزارش سعی کردیم تا با ارائه آماری دقیق به دلائلی که باعث این تصور شده است بپردازیم . 

تا به امروز 22 پروژه مستند به مرحله کراودفاندینگ رسیده است که از این میان 14 پروژه موفق به تامین همه یا بخشی از سرمایه خود شده اند . یعنی 63 درصد کمپین های مستند موفق بوده اند و این خود یکی از دلایل اقبال مستندسازان به استفاده ازین روش تامین سرمایه است .

با توجه به آمار ، سهم زنان 10 کمپین که از این میزان 8 پروژه (یک پروژه کارگردانی مشترک) موفق شدند و سهم آقایان 12 کمپین که از این میزان 7 پروژه ی موفق می باشد .

تا به امروز 1604 نفر از کمپین های مستند حمایت مالی کرده اند و مبلغ 147.016.000میلیون تومان برای تمامی پروژه های مستند جمع سپاری شده است .

نخستین کمپین کراودفاندینگ سایت حامی جو نیز یک فیلم مستند است. با همت مهرداد اسکویی و برای شروع استفاده از این روش تامین سرمایه در ایران، ایشان پروژه مستند خود با عنوان "رویاهای دم صبح" را در سایت حامی جو تعریف نمودند و موفق به جذب بخشی از سرمایه مورد نیاز برای ساخت این اثر موفق گشتند .

پس از ایشان پروژه های مستند متعدد دیگری در سایت حامی جو تعریف گردید که برخی از آنها به موفقیت های داخلی و خارجی دست پیدا کردند. 

از جمله مستند هایی که از طریق کراودفاندینگ موفق به جذب سرمایه شدند و بعدتر در جشنواره ها درخشیدند می توان به "رویاهای دم صبح" اثر مهرداد اسکویی ، "در میان امواج" اثر مینا کشاورز ، "در جستجوی فریده" اثر آزاده موسوی و کوروش عطایی ، "تمام چیزهایی که جایشان خالی ست" اثر زینب تبریزی ، "فریاد روبه باد" اثر عطا مهراد و سیاوش جمالی ، "تارهای ممنوعه" اثر حسن نوری ، "کامی" اثر میترا ابراهیمی و "رویای آب" اثر محمد واعظی اشاره کرد. 

 

یکی از مهمترین شاخصه های موفقیت کمپین های فیلم مستند ، همه گیری و تعمیم پذیری موضوع برای مخاطبان است . 

همچنین اهتمام خود مستندسازان و پیگیری مداوم آن ها برای کسب موفقیت و جذب سرمایه برای تولید اثر ، یکی دیگر از مهمترین فاکتور های موفقیت پروژه های مستند می باشد . 

شاخه ی فیلم مستند در سایت های کراودفاندینگ خارجی هم یکی از پر طرفدارترین بخش ها می باشد و بسیاری از مستندسازان برای تامین سرمایه تولید فیلمشان از این روش استفاده می کنند. 

از مهمترین مستندهایی که سرمایه خود را از طریق روش کراودفاندینگ جذب کرده می توان به مستند "پریود ختم کلام" ساخته خانم رایکا زهتابچی اشاره کرد که توانسته اسکار بهترین مستند کوتاه را در نود و یکمین دوره جوائز آکادمی از آن خود نماید .

اسامی مستند هایی که طی این سالها در سایت حامی جو تامین سرمایه کرده اند عبارتند از :

رویاهای دم صبح اثر مهرداد اسکویی / 1394

فریاد رو به باد اثر سیاوش جمالی و عطا مهراد / 1394

در میان امواج اثر مینا کشاورز / 1394

دود اثر محمد احسانی / 1394

فرخی یزدی اثر هومن ظریف رضاییان / 1394

در جستجوی فریده اثر آزاده موسوی و کوروش عطایی / 1394

من سایه نیستم اثر لیلا رستمی شکوه / 1394

گروه تئاتر لیو اثر محمدرضا برزو و سیاوش برزو / 1394

جابجایی یا نابجایی اثر پریسا گرگین / 1394 

کامی اثر میترا ابراهیمی / 1394

آبی به رنگ دنیای من اثر نگار مسعودی / 1395

عشق ، گمشده اثر رایا نصیری / 1395

شکیبا اثر مونا مهربان / 1395

مرگ نقش اثر فرزاد فره وشی / 1396

تمام چیزهایی که جایشان خالی ست اثر زینب تبریزی / 1397

تارهای ممنوعه اثر حسن نوری / 1397

رویای آب اثر محمد واعظی / 1397

فصل آتش و دود اثر مازیار یوسفی / 1397

ماسک خنثی اثر علی فیضی / 1397

قیچی اثر الناز دیبا / 1398

تهران میزبان دریا اثر عبدالحسین متفقهی / 1398

آقاجان اکتور سینما اثر حسن علیزاده / 1399

 

بدون شک روش کراودفاندینگ یک آلترناتیو مناسب برای می باشد. و مردم می توانند بعنوان مخاطبان بالقوه، با همراهی خود در تولید این فیلم ها شریک شوند.