حامی جو چه خبر؟

21 کمپین کراودفاندینگ سهم فیلم کوتاه در حامی جو

19 بهمن 1399

دسته بندی : اخبار

21 کمپین کراودفاندینگ سهم فیلم کوتاه در حامی جو 

 

یکی از دسته بندی های محبوب کراودفاندینگ در سایت حامی جو ، فیلم کوتاه می باشد . در این گزارش سعی داریم نگاهی به کمپین های فیلم کوتاهی که موفق به تامین سرمایه و سپس ساخته شدند بیاندازیم . 

با توجه به اینکه فیلم سازی ، علی الخصوص گونه فیلم کوتاه برای تولید ، واجد صرف هزینه ی بالاست ، صاحب کمپین می بایست در شیوه ی ارائه پروژه خود به مخاطب حساسیت بیشتری به خرج بدهد. 

از ابتدای فعالیت حامی جو تا به امروز 21 پروژه فیلم کوتاه برای تامین سرمایه ساخت خود از روش کراودفاندینگ استفاده نمودند ، و 10 کمپین موفق به جذب همه یا بخشی از سرمایه مورد نیاز خود شدند.

دو پروژه ی "نمایش" اثر خانم بهناز اسکندرنژاد و "شماره 37" اثر امیربهادر کریمی نخستین فیلم های این کارگردانان بوده که توانستند با جذب سرمایه مردمی از طریق سایت حامی جو ، فیلم خود را تولید نمایند . 

باقی پروژه های موفق حوزه فیلم کوتاه ، آثار دوم یا سوم کارگردانان آنها محسوب می شود . 

با توجه به آمار ، 7 کمپین فیلم کوتاه متعلق به زنان بوده است که 6 پروژه موفق از خود به جا گذاشته اند و سهم آقایان 14 کمپین بوده است . 

تا کنون 822 نفر از کمپین های فیلم کوتاه حمایت مالی کرده اند و مبلغ 148.766.000 تومان جمع سپاری شده است .

فیلم های کوتاهی که از طریق کراودفاندینگ تامین سرمایه نمودند با استقبال جشنواره ها نیز مواجه شده اند ، برای مثال فیلم های "اوریگامی" ساخته خانم مرجان هاشمی ، "نمایش" ساخته خانم اسکندرنژاد و   "زوزه مرد" ساخته آقای رضا گمینی که توانسته اند جوایز مختلفی را از آن خود کنند. 

پروژه های ناموفق نیز خود واجد اصولی هستند که باعث شده الگوی درست تری نسبت به نوع مدیریت کمپین و یا نحوه ارائه محتواها از سوی باقی صاحبین پروژه ها بوجود بیاید. در واقع عدم جذب مخاطب و سرمایه برای یک کمپین می تواند حاوی پیام مناسبی برای خود فیلمساز باشد برای اینکه ویرایش های لازم را روی اثر خود اعمال نماید . 

 

یکی از نکات مشترکی که در کمپین های فیلم های کوتاه موفق در تامین سرمایه حائز اهمیت است و در نگاهی کلی به چشم می آید ، نوع دیدگاه و رویکردی ست که فیلمساز برای ساخت اثرش در پیش گرفته . بدین معنا که فیلم ها عموما دغدغه ی ذهنی فیلمساز بوده که قابلیت تعمیم دادن به جامعه را داشته و مخاطب و حامی را همراه خود کرده است .  برخی از این آثار با طرح دغدغه های اجتماعی سعی در بیان مسائلی دارند که مخاطبان مردمی را همراه و همسو با پروژه ی خود می نمایند.

با نگاهی گذارا به پروژه های فیلم کوتاهی که در دنیا در حال تامین سرمایه جمعی هستند متوجه این نکته مهم می شویم که اصل اساسی حفظ استقلال فکری و تعمیم پذیری موضوع به بخش بزرگی از جامعه و یافتن مخاطب بالقوه برای تماشای اثر پس از ساخت ، از مهمترین دلایل گرایش بسیاری از فیلمسازان در دنیا به سمت این شیوه تامین سرمایه می باشد. 

البته که ما در ایران هنوز در ابتدای راه هستیم و برای رسیدن به آنچه که هدف نهایی مان می دانیم ، می بایست تلاش بسیاری انجام دهیم. 

پروژه های فیلم کوتاه حامی جو از سال 94 تا به امروز :

در اتاق انتظار به کارگردانی سمیرا نوروزناصری 1394

قطعه به کارگردانی سارا مطلق 1394

مستر آی به کارگردانی آرش محرمی 1394

سه نقطه به کارگردانی سوسن بیانی 1395

ناتمام به کارگردانی امیررضا دریانی 1395

به تهران خوش آمدید به کارگردانی علی ریاحی 1395

تداوم به کارگردانی امیر صدیق 1396

زیبا به کارگردانی حمیده معین فر 1396

ذهن زیبا به کارگردانی مرضیه بدر 1396

خزان ، کابوس یک ترنس به کارگردانی بهنام زولاند 1396

نورا به کارگردانی سید علی میرمهدی 1397

گنجینه اندیشگی به تهیه کنندگی رهاد سرامی 1397

اوریگامی به کارگردانی مرجان هاشمی 1397

نمایش به کارگردانی بهناز اسکندرنژاد 1398

رقصی برای تمام پروانه ها به کارگردانی معراج بهرامی 1398

زوزه مرد به تهیه کنندگی پویان صدقی 1398

پدر و پسر به کارگردانی محمود آقازاده 1399

پدر به کارگردانی مهدی سقطچی 1399

در خودمانده به کارگردانی امیرحسین سرمدی 1399

به من دست نزن به کارگردانی یاسر منصوریان 1399

شماره 37 به کارگردانی امیربهادر کریمی 1399