حامی جو چه خبر؟

مارینا آبرامویچ و تجربه کراودفاندینگ

10 آذر 1399

دسته بندی : اخبار

مارینا آبرامویچ زاده یوگسلاوی سابق و یکی از بزرگترین هنرمندان هنر پرفورمنس یا اجرا در جهان می باشد . 

آثار آبرامویچ رابطه میان پرفورمر (اجرا کار) و مخاطب، محدودیت‌های بدن و امکانات مفاهیم ذهنی را مورد کاوش قرار می‌دهد.

آبرامویچ در کتاب خاطرات خود با عنوان "عبور از دیوارها" از تجربه خود درباره کراودفاندینگ در وب سایت کیک استارتر می گوید . آبرامویچ برای تاسیس موسسه ی خود این کمپین را در سال 2013 راه اندازی نمود.

از متن کتاب : 

روش کار به این صورت بود : ابتدا دوره ای خاص، حداکثر 30 روز، به جذب سرمایه اختصاص داشت. مردم می توانستند به مبلغ دلخواه خود از یک تا 10 هزار دلار کمک کنند و در ازای آن از ما پاداش بگیرند. من تصمیم گرفتم بابت حمایت های بزرگتر ، جوایز غیرمادی بدهم. برای مثال ، کسی که 1000دلار یا بیشتر حمایت می کرد، می توانست یک ساعت از طریق اسکایپ در چشم های من نگاه کند. برای کسی که 5000دلار یا بیشتر حمایت می کرد ، با وب کم کارگاه برگزار می کردم. همینطور می توانستیم یک شب در خانه من در نیویورک یکی از فیلم های مورد علاقه ام را ببینیم و بعد ، به صرف قهوه و بستنی ، فیلم را نقد و بررسی کنیم. در صورت اهدای 10 هزار دلار یا بیشتر ، نه جایزه ای داده می شد نه اسمی از طرف برده می شد ، که این خود بزرگترین جایزه بود.

ما می خواستیم 600هزار دلار جمع کنیم. قانون کیک استارتر این بود که اگر در طول کمپین 30 روزه ،کمتر از آن مبلغ جمع شد _حتی 599000_کل پول را باید پس بدهیم. در نهایت 620 هزار دلار جمع شد که بخش بزرگی اش بخاطر ویدئویی بود که لیدی گاگا از کارگاه خود در اینترنت به اشتراک گذاشت .(لیدی گاگا بصورت انفرادی در کارگاه آبراموویچ شرکت کرده است.)

آن ویدئو نظر هر 45 میلیون دنبال کننده اش را در فضای مجازی جلب کرد. مطمئنم بدن برهنه اش اول از همه مورد توجه قرار گرفت . اما زیبایی تمرین عجیبی که داشت انجام می داد هم، نظر مخاطبان را جلب می کرد. با خود فکر کردند هنر اجرا چیست؟ و موسسه ای که این خانم آبرامویچ عجیب دارد درباره اش صحبت می کند چیست؟ این ویدئو هزاران کاربر جوان را به صفحه فیس بوک ما سوق داد و بسیاری از آن ها مدت کوتاهی برای دیدن اجراهای من به موزه آمدند. جوانانی که به هیچ دلیل دیگری به موزه نمی رفتند . من ازین بابت از لیدی گاگا بسیار ممنون بودم.

هر روز از گروه جدیدی از مردم طلب کمک کردیم. در طول کمپین چندین مراسم ، ویدئو و اخبار آنلاین تهیه کردیم. از جمله ویدئوی لیدی گاگا در حال اجرای متد، موسسه ی دیجیتال پیپین بار و شرکت کردن خود من در شبکه اجتماعی "ردیت_هرچه می خواهید بپرسید" . پس از انتشار هر کدام از موارد نام برده با مطبوعات و دیگر گروه های علاقمند تماس گرفتیم و از آن ها خواستیم خبر را پخش کنند. تمام تلاش هایمان را هم در حساب هایمان در شبکه های اجتماعی -فیس بوک، توییتر ، اینستاگرام و تامبلر – به اشتراک گذاشتیم.

از سوی دیگر،تیم من با آشناهایم تماس گرفتند و از آن ها درخواست کمک و پشتیبانی کردند. خواه به صورت حمایت های مالی ، خواه خبررسانی . موارد دل سرد کننده زیاد بودند. بعضی هایی که فکر می کردم خیلی کمک خواهند کرد ، چندان کمکی نکردند.

اما تعداد زیادی آدم های غریبه از لهستان ، نیوزیلند ، یونان ، ترکیه ، چین ، نروژ و خیلی جاهای دیگر کلی به ما کمک کردند و این موضوع مرا به شدت خوشحال کرد. 

به نظر من ، کیک استارتر مانند دماسنجی بود که میزان عشق و علاقه مردم نسبت به تاسیس این موسسه را نشان می داد و در نهایت 4600 نفر در ساخت آن به ما کمک کردند. 

من تصمیم گرفتم جواب محبت تک تکشان را بدهم. برای اعطای جوایز یک سال وقت داشتم و در طول آن مدت خیلی سخت کار کردم. یک روز در گالری سرپنتاین لندن و روزی دیگر در دفتر مرکزی کیک استارتر در بروکلین صدها نفر را بغل کردم.