حامی جو چه خبر؟

فیلمنامه اوریگامی به همراهی یادداشتی از مرجان هاشمی کارگردان این فیلم، در وبسایت 24framenews.com قرار گرفت.

22 مرداد 1399

دسته بندی : اخبار

سرویس آموزش ۲۴ فریم، در هشتاد و دومین عنوان از مجموعه «فیلمنامه‌های منتخب» خود، امروز فیلمنامه‌ی «اوریگامی»، نوشته‌ی «مرجان هاشمی»، را تقدیم مخاطبان می‌کند. این فیلم کوتاه منتخب جشنواره‌های Inside out Toronto، سی و دومین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم پاریس و دهمین دوره‌ی جشن مستقل فیلم کوتاه بوده است.

«مرجان هاشمی»، نویسنده و کارگردان اثر، در یادداشتی درباره‌ی چگونگی ساخت و ایده‌ی فیلم «اوریگامی» و نگرش‌اش به فیلم‌سازی برای ۲۴ فریم چنین نوشته است:

ایده‌ی اولیه‌ی فیلم کوتاه «اوریگامی» دو سال پیش در ذهن‌ام شکل گرفت.
 

فیلمنامه‌ی نهایی را، که تفاوت زیادی با نسخه‌ی اولیه داشت، طی چند دور بازنویسی نوشتم. برای ساخت فیلم سرمایه‌ای نداشتم و اگر چه یک تهیه‌کننده تمایل به همکاری داشت، به دلایلی نپذیرفتم. به پیشنهاد یکی از دوستان‌ام، با پلتفرم حامی جو قرارداد بستم و اگرچه بعضی‌ها امیدی نداشتند که بتوانم سرمایه‌ی فیلم را از راه تأمین جمعی فراهم کنم، ولی خوشبختانه این اتفاق افتاد. مهم‌ترین کاری که کردم این بود که جلوی دوربین موبایل‌ام نشستم و صادقانه از دغدغه‌ام برای ساخت این فیلم با مردم حرف زدم. دغدغه‌ای که شاید سال‌ها با من زندگی می‌کرد. قصه‌ی دخترکی که به خاطر تفاوت‌اش با اکثریت جامعه‌ای که تفاوت‌ها را خیلی برنمی‌تابد مورد آزار و سوء استفاده قرار می‌گیرد. اگرچه پایان فیلم به نوعی باز است، اما سوده، قهرمان داستان، در پایان مجبور به انتخاب بین بد و بدتر است و واقعاً مهم نیست بد را انتخاب کند یا بدتر را؛ سوار ماشین دلیری بشود یا اجازه بدهد که از مدرسه اخراج‌اش کنند. او احتمالاً در آینده خودش تبدیل به دلیری دیگری می‌شود یا دختری می‌شود سرخورده و فراری.

برای خواندن متن کامل اینجا کلیک کنید