حامی جو چه خبر؟

زینب تبریزی در نقد بی اخلاقی می نویسد

18 تیر 1399

دسته بندی : اخبار

داستان به اینجا و به این پلتفرم ختم نمی شود . ماجرایی که قصد دارم از آن بنویسم سال هاست آفت ذهن تک تک ما ایرانی های برند غربی دوست گشته است . مایی که با دیدن لوگو و نشان فارسی یک برند ایرانی آن را اخ و پیف می پنداریم و در مقابلش فقط کافی ست همان محصول با نام و نشانی لاتین به ما عرضه شود تا برایش سر و دست بشکنیم. این آفت در بند بند فعالیت های کاری مان رخنه کرده تا جایی که گاهی فراموش می کنیم خود ما نقش موثری در نادیده گرفتن فعالیت برند و محصولات ایرانی داریم . یادتان هست که پوشاک ایرانی تولید می شد با نشان ساخت ترکیه و قس علی هذا ...؟!

حالا ربط این نوشته ها با حامی جو چیست ؟  

ربطش مستقیم و واضح است . سرراست بگویم بارها و بارها دیده ام که صاحب پروژه های محترم از قید کردن نام و لوگوی حامی جو پس از موفقیت در سایت و تامین سرمایه در ابتدا یا انتهای محصولشان سرباز زده اند . حتا عارشان آمده در صفحات مجازیشان یا خبرگزاری های رسمی و غیر رسمی نامی از این برند ببرند . چرا ؟ چون لوگوی شیکی ندارد؟ شاید چون پلتفرم ایرانی ست و کلاس بالایی ندارد . شاید با خودشان فکر می کنند اعلام این اتفاق وظیفه شان نیست و اصلا چه اهمیتی دارد از سایتی نام ببریم که باعث دیده شدن محصولمان شده . اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید تنها کافی ست صاحب پروژه ها از نمونه های خارجی این مدل سایت ها استفاده کرده باشند ، بیایید و ببینید که واویلا از بزرگ کردن و قید کردن نام لاتین و لوگوی این سایت های خارجی در ابتدای محصولاتشان . آنقدر این موارد را با افتخار اعلام می کنند تو گویی به فتح ماه رسیده اند !

یک بار بیاییم با خودمان فکر کنیم ما برای حمایت از کارآفرینان ایرانی چه کردیم ؟ یک بار با خودمان خلوت کنیم و ببینیم چرا این همه قدر نشناسیم . یک بار روراست با خودمان بیاندیشیم آیا جامعه ای که ساختیم محصول این طرز فکر مسموممان نیست ؟  

یک بار روبروی آینه بایستیم و خود واقعیمان را تماشا کنیم ...

ما وطن پرستان بی ریشه ای شدیم که تنه ی وجودمان را با تبر سیستم و با دستان خویش ذره ذره قطع می کنیم.!

نام اثر : تمثال اخلاق زميني  

اثر تينتورتو  

١٥٨٠