حامی جو چه خبر؟

حسن نوری: کراودفاندینگ آن چیزی که در درون آدمهاست را خیلی برهنه و واقع گرایانه ، بیرون می آورد.

18 دی 1398

دسته بندی : اخبار

حسن نوری کارگردان مستند تارهای ممنوعه در یک گفتگوی ویژه در سیزدهمین جشنواره سینما حقیقت از تجربه خود در استفاده از روش کراودفاندینگ جهت تامین سرمایه ساخت اثرش که در این جشنواره حضور داشت می گوید: 

ما می دانستیم که کراودفاندینگ کار سختی است. در خارج از ایران سایتهایی را می شناختیم و بعد با حامی جو آشنا شدیم. من در کمپین کراودفاندینگ تارهای ممنوعه سوپرایز شدم. بیشترین حمایت توسط ایرانی ها چه در داخل و چه در خارج از ایران اتفاق افتاد. 

کراودفاندینگ را نمی توان صرفا به مسائل مالی تقلیل داد. در دنیایی زندگی می کنیم که متاسفانه پول تبدیل به دین آدمها شده و خیلی مناسبات انسانی به پول تقلیل یافته ، هرچند انسانهایی هستند که اینطور نیستند و دقیقا همونها هستند که از کراودفاندینگ حمایت می کنند. در این بین دوستان و آشنایانی داری که نمی دانی پول برای آنها دین شده و اینجا مشخص می شود و از طرفی دوستان جدیدی پیدا می کنی. این یک بده و بستان است. 

اما مسئله این است که 10 سال رفاقت را بعد از این باید بکنی و بندازی دور و این خودش یک درد در درون آدم ایجاد می کند. 

کراودفاندینگ  آن چیزی که در درون آدمهاست را خیلی برهنه و واقع گرایانه ، بیرون می آورد. کراودفادینگ هم شهامت زیاد می خواهد و هم مسئولیت زیاد. یعنی بعد از آن بپذیری نسبت های جدیدی با آدمها برقرار کنی و آدمهای جدید که بدست آوردی را سخت بچسبی . و این دقیقا همون تجربه واقع گرایانه ای هست که با کراودفاندینگ بدست می آوری.

زمانی که کراودفاندینگ را برای پروژه ام انتخاب کردم، دچار یک ناامیدی برای تولید فیلمم بودم و تنهایی زیادی را برای این پروژه تحمل کردم. و در این زمان وقتی یک گروه که اصلا نمیشناسی در کنارت قرار می گیرد ، ولو با یک راهنمایی، جلسه، پیام و ... . فقط اینکه حس می کنی تنها نیستی، آدمهایی که کمک می کنند، پیامهایی می گذارند برای کسی که در مخمصه قرار گرفته ، یک دلگرمی می شود. 

مهم این است که در یک برهوت هیچ چیزی مثل یک همراه و دوست برای آدم اهمیت ندارد و از این منظر حامی جو برای من دلگرم کننده بود. 

مستند تارهای ممنوعه به طور همزمان در سایت حامی جو و سایت خارجی cinecrowd برای تامین سرمایه تعریف گردید. برای مشاهده صفحه  پروژه در سایت حامی جو اینجا کلیک کنید