حامی جو چه خبر؟

حامی جو در نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش

04 اردیبهشت 1398

دسته بندی : اخبار

در چهارمین روز از نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش که در مجتمع فرهنگی سینمایی وارش برگزار شد، شیما صابری، مدیر حامی جو و زینب تبریزی، کارگردان مستند “تمام چیزهایی که جایشان خالیست” حضور داشتند.

شیما صابری، در کارگاه تخصصی تامین سرمایه برای پروژه های هنری با اشاره به اینکه حامی جو، برنامه ای برای تامین سرمایه جمعی است، اظهار داشت که میتوان آن را یک فرهنگ تلقی کرد، فرهنگ برابری فرصت ها و همچنین اضافه کرد: در این تامین بودجه، تعداد زیادی از افراد با سرمایه کم، از هنرمندان حمایت می کنند.

طبق گفته ی مدیر حامی جو تاکنون از ۵۲ پروژه در حامی جو حمایت شده است که ۵۰ پروژه موفق بوده اند و این پروژه ها، موفق به جذب ۳۶۰ میلیون تومان بودجه شده اند و حامی جو در این میان، نقش یک واسطه را دارد و در حامی جو دسته بندی ها مشخص می شوند و افراد می توانند برای همه پروژه ها به دفعات از این پلتفرم استفاده کنند. گاهی برای یک پروژه، کمپینی راه اندازی می شود و به موفقیت نمی رسد، اما پروژه بعدی قرار نیست ناموفق باشد. و اگر نگاهی به پلتفرم های مشابه در کشورهای دیگر بیندازیم، متوجه این موضوع می شویم که آنها موفق به پیاده سازی فرهنگ کراودفاندینگ بوده اند و در این پلتفرم ها می توان حمایت از یک پروژه نقاشی یا تامین سرمایه برای خرید یک دوربین فیلمبرداری را، دید. در کشور ما، مردم باید بپذیرند که وقتی الگویی در دنیا جواب می دهد، می توان به آن اعتماد کرد. در جهان همه به سمت شفافیت می روند و دیگر زیر بار تحقیرهایی که از سوی حمایت کنندگان مالی صورت می گیرد، نمی روند و در واقع افراد قرار است محصولات هنری را ببینند و اثر هنری به فروش و بازدهی مالی می رسد.

برخی فیلمسازان برای نخستین بار در سال ۹۴ پروژه خود را وارد این فضا کردند و پذیرفتند که در زمینه فرهنگ سازی، حاضرند که قدم هایی بردارند. البته کار برای چهره هایی که شناخته شده نیستند، فرازهایی دارد که این افراد باید حس اعتماد را به حامیان منتقل کنند که پروژه ای را به بهترین شکل انجام می دهند و بنابراین موفق به تامین بودجه شوند.

شیما صابری افزود: برخی تصور می کنند این پلتفرم مخصوص جوانان و تازه کارهاست، در حالی که بسیاری از هنرمندان باسابقه هم می توانند از این امکان استفاده کنند و به جذب سرمایه برسند و این روش متداول در تمام دنیا را در کشورمان، جا بیندازند.

در این کارگاه، زینب تبریزی از مستند موفق خود صحبت کرد و داستان موفقیتش در استارت آپ حامی جو را به اشتراک گذاشت.

نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش، ۹ تا ۱۳ اردیبهشت ماه برگزار شد و حامی جو در چهارمین روز این جشنواره، ۱۲ اردیبهشت، کارگاه تخصصی کراودفاندینگ را برگزار کرد.