حامی جو چه خبر؟

برنده جایزه پولیتزر و کمپین کراودفاندینگ!

27 دی 1399

دسته بندی : اخبار

شاید جالب باشد بدانید برنده جایزه ژورنالیستی پولیتزر (یکی از معتبرترین جوائز ادبی جهان) نیز برای ساخت اثرش از حمایت مردم بهره برده است . 

آقای کریس هجز ، خبرنگار و نویسنده امریکایی که در سال 2002 جایزه پولیتزر را برای مجموعه خبرهایش درباره ی ترورسیم جهانی دریافت کرده است ، در سال 2018 تصمیم به راه اندازی کمپین کراودفاندینگی در سایت کیک استاتر می نماید . اما اینبار نه در فضای کتاب یا مقاله ، بلکه اجرای تئاتری با قصه های زندانیان !

آقای هجز پس ازینکه در یکی از زندان های ایالتی امریکا شروع به خواندن نمایشنامه برای زندانیان می نماید از زندانیان یا بقول خودش دانش آموزانش می خواهد تا داستان زندگیشان را بنویسند . 

زندانیان هم به او اطمینان کرده و قصه هایشان را در اختیار وی می گذارند. بعد از مدتی آقای هجز به این نتیجه می رسد که می بایست صدای زندانیانی باشد که سالهاست زیر فشار سیستم زندان های امریکا نابود و فراموش شده اند. انسان هایی که با وجود داشتن حق زندگی شرافتمندانه ، ازین مزایا بی بهره شده اند . 

آقای هجز تصمیم می گیرد با همراهی چند نفر از زندانیان آزاد شده به نوشتن نمایشنامه بپردازد و این اثر را که از دل قصه ی این افراد بیرون آمده تکمیل و سپس با جمع کردن سرمایه مالی ، این نمایشنامه را به اجرا در بیاورد. 

طی صحبت های آقای هجز در ویدئو ، گفته می شود که این سبک آثار انتقادی که قصد دارد به حقائق تلخی درباره ی جامعه و زندانیان بپردازد ، با استقبال سرمایه گذار مواجه نمی شود و کمپانی ها به حمایت ازین دست آثار نمی پردازند. به همین دلیل و برای حفظ استقلال اثر، ایشان هم از روش جذب سرمایه مردمی برای اجرای تئاترش استفاده کرده است . 

اصولا پروژه هایی که بیان انتقادی و اجتماعی دارند و بنوعی حرف دل بسیاری از انسان های نادیده را بیان می کنند ، با اقبال بیشتری در میان مردم مواجه خواهند شد . این اتفاق در کراودفاندینگ هم رخ می دهد .

اینکه خبرنگار و نویسنده مهمی مثل آقای هجز هم برای بیان دغدغه و دل مشغولی های خود ، بدون هیچ سانسوری جلوی دوربین حاضر شده و از مردم تقاضای حمایت می نماید ، نکته بسیار قابل تاملی ست . 

دسته بندی تئاتر در حوزه کراودفاندینگ نیز یکی از طبقه بندی های محبوب هنرمندان است چرا که با مخاطب بالقوه ای مواجه هستند که بعد از جمع سپاری سرمایه می توانند مخاطب بالفعل اثر باشند . 

پروژه ی تئاتر" قفس" یکی از کمپین های موفق کراودفاندینگ کیک استاتر بوده که در سال 2018 توانست با 684 حامی مبلغ 51.945 هزار دلار جمع سپاری نماید . 

 

 

یکی ازپروژه های موفق حامی جو نیز در دسته بندی تئاترمی باشد. پروژه "خداحافظ باغ آلبابوی من" به نویسندگی و کارگردانی خانم سارا مخاوات که در سال 96 توانست با حمایت 117 نفر مبلغ 15میلیون 420هزارتومان جمع سپاری نماید و سپس این اثر در مجموعه تئاتر شهر اجرا گردید . 

برای مشاهده صفحه پروژه اینجا کلیک کنید

بدون شک هنر تئاتر به واسطه ارتباط بی پرده تر با مخاطب و بیان دغدغه های اجتماعی ، می تواند جایگاه مناسب و پر نفوذتری میان مخاطبان در روش کراودفاندینگ داشته باشد. به امید اینکه شاهد حضور بیشتر هنرمندان عرصه تئاتر در سایت حامی جو باشیم .