حامی جو چه خبر؟

برای زنده یاد خسرو سینایی و آرزویی که می توانست محقق شود

13 مرداد 1399

دسته بندی : اخبار

روز شنبه بود که سینمای ایران چهره مهم و تاثیرگذاری را بدلیل ابتلا به ویروس کرونا از دست داد. خسرو سینایی یکی از چهره های فرهنگی و هنری ایران بود که چه قبل از انقلاب و چه پس از آن ، با ساخت فیلم های مستند و داستانی بعنوان چهره ای تاثیرگذار در سینمای ایران شناخته می شود. از مهمترین آثار ایشان می توان به آوایی که عتیقه شد ،مرثیه گمشده و عروس آتش اشاره کرد.  

خسرو سینایی سال ها در آرزوی ساخت فیلمی به نام "قطار زمستانی" بود که هرگز محقق نشد. ایشان برای تامین هزینه ساخت این فیلم سال های زیادی منتظر سرمایه گذار بودند و این انتظار در نهایت به سرانجامی نرسید .  

یکی از اتفاقاتی که می توانست برای این هنرمند مستقل بیفتد ، تامین سرمایه به شکل کراودفاندینگ بود اگر هنرمندان و مردم ، اهمیت ساخته شدن آثاری که سعی بر مستقل بودن نگاه و عقیده دارند را مهم و ویژه می شمردند. اگر تامین سرمایه جمعی در ایران راه خود را به درستی میان مردم و علی الخصوص هنرمندان باز می کرد ، شاید می شد امیدوار بود ایشان به آرزوی چندین ساله شان برسند .  

مویه کردن و افسوس خوردن به حال هنرمندان بزرگ و مهمی که از دنیا می روند چاره ساز نبوده و نیست بلکم می بایست راهی یافت برای بها دادن به اندیشه چنین افرادی . بسیاری از هنرمندان بزرگ این سرزمین بدلیل عدم وجود سرمایه گذار و یا  بدلیل گریز از دست اندازی به استقلال فکری و اندیشه یشان ، خانه نشین شدند و در نهایت خیلی هایشان در حسرت ساخت اثرشان چشم از جهان فرو بستند.  

آرزوی ما اینست، زمانی برسد تا هنرمندان و مردم نسبت به تولید آثار بزرگانی چون "سینایی" احساس مسئولیت کنند و لزوم حمایت ازین هنرمندان را بر خود واجب بدانند.

 

آقای سینایی یکی از حامیان مالی پروژه کتاب عکس 111 آقای مهرداد اسکویی بودند و برای ما جای بسی افتخار و البته افسوس است زیرا هنرمندی را از دست دادیم که خود حمایت گر تولید اثری بود و دنیا مهلت نداد ایشان خروجی این کتاب و پاداش حمایتشان را در دست بگیرند.

 

آقای سینایی در سال های آخر زندگی اینطور گفته بودند:

نمی‌گذارند فیلمم را بسازم... مهم نیست فیلم چه موضوعی دارد، آنها می‌خواهند عده‌ای را از گود خارج کنند و فقط یک عده خاصی را داشته باشند که زیاد هم حرف نزنند...

به امید حمایت هنرمندان از یکدیگر