حامی جو چه خبر؟

اسپایک لی و کراودفاندینگ !

08 دی 1399

دسته بندی : اخبار

 

یکی از مهمترین تجربه های کراودفاندینگ جهان در حوزه سینما ، پروژه ی کارگردان مشهور امریکایی اسپایک لی می باشد . 

اسپایک لی کارگردان برنده اسکار و رییس هییت داوران کن سال 2020 ، برای ساخت فیلمش تحت عنوان “Da Sweet Blood of Jesus” (محصول 2014 امریکا)، به بودجه 1.250.000 دلاری نیاز داشت که با بهره گیری از روش تامین سرمایه جمعی موفق به جذب سرمایه ای بیش از حد مورد نیازش، به مبلغ 1.418.910 دلار شد. 

برای ساخت این فیلم،6421 نفر از اسپایک لی حمایت کردند که هر کدام بنا به میزان حمایت مالی انجام شده‌شان، پاداشی در ازای این حمایت دریافت کردند.

اسپایک لی یکی از مدافعان حقوق سیاه پوستان امریکاست و در یکی مهمترین فیلم هایش یعنیMalcolm X”   به زندگی مالکوم ایکس فعال حقوق سیاه پوستان امریکایی پرداخته است .

آنچه در این ویدئو که بعنوان ویدئو معرفی پروژه در سایت Kickstarter منتشر شده جالب توجه است ، اشاره ی اسپایک لی بر استفاده از این روش در فیلم های سابقش به شکل سنتی می باشد. 

 

نکته قابل تامل این است که کارگردان بزرگی مثل "لی" بدون درنظر گرفتن قضاوت دیگران بر بد یا خوب بودن استفاده از این روش و جذب حمایت مردم ، صرفا برای تولید اثر هنری خود تمام تلاش و هدف خود را معطوف بر آنچه قصد انجام دارد کرده است . 

تماشای ویدئو را از دست ندهید و به امید اینکه هنرمندان بزرگ ایرانی هم از این روش بعنوان آلترناتیو تامین سرمایه برای ساخت آثار خود استفاده نمایند.