سوالات متداول

سوالات متداول

5 شهریور 98

دسته بندی : سوالات

1. جذب سرمایه جمعی چیست؟
جذب سرمایه جمعی یا کراود فاندینگ (Crowdfunding)، یکی از روش‌های جذب سرمایه برای حمایت از طرح‌ها و ایده‌ها است. کراود فاندینگ جایگزین مناسبی برای شیوه‌های سنتی جذب سرمایه مانند وام گرفتن و پیدا کردن حامی مالی بزرگ مانند شرکت‌های تجاری و… است. در این روش، اصالت اثر و حقوق مادی و معنوی آن حفظ می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این روش، می‌توانید به صفحه کراود فاندینگ چیست سر بزنید.
2. حامی چه طور کار می‌کند؟
حامی‌جو یک بستر جذب سرمایه جمعی است که در آن صاحبان ایده، پروژه‌های خود را برای جذب سرمایه جمعی ثبت می‌کنند. در حقیقت حامی‌جو به شما کمک می‌کند که روند جذب سرمایه‌ به درستی اتفاق بیافتد و حتماً اجرا شود.
اگر ایده ای در ذهن داشتید که اجرای آن را به تاخیر انداخته اید، می‌توانید آن را روی سایت ثبت نمایید، و پس از تولید محتوای مورد نیاز روند جذب سرمایه خود را آغاز کنید.
3. چه طور پروژه ثبت کنم؟
می توانید از طریق دکمه وارد شوید بر روی صفحه اصلی، ثبت‌نام خود را انجام دهید. بعد از ثبت نام، یک لینک تایید به ای‌میلتان ارسال خواهد شد که از طریق آن، ارتباط شما با حامی‌جو آغاز می‌گردد. بعد از این که وارد شدید، صفحه داشبورد را می‌بینید. در این صفحه، با کلیک کردن روی دکمه “ایجاد پروژه” می‌توانید پروژه خود را ثبت کنید.
4. آیا در همه حوزه‌ها می‌شود پروژه تعریف کرد؟
حامی جو در همه ی دسته های کاری می تواند پروژه های شما را منتشر کنند.
5. آیا می‌توان در حامی‌جو پروژه‌های خیریه نیز ثبت کرد؟
کراودفاندینگ در حامی جو به شیوه “پاداش محور” است. به این معنی که پروژه‌های خیریه در حامی‌جو ثبت نمی شود. هر پروژه ای در حامی‌جو قرار می‌گیرد، پاداشی نیز برای حامیان آن در نظر گرفته می‌شود.
6. چه طوری ویدیوی معرفی را درست کنم؟
ویدیوی معرفی، یکی از مهم‌ترین انواع محتوا است و برای هر پروژه ای الزامی است. محتوای ویدیویی، شامل بخش‌های مختلفی می‌تواند باشد. از کارهای قدیمی صاحب ایده، تصویر شخص که در مورد پروژه اش صحبت می‌کند و کارهایی است که تاکنون برای انجام پروژه اش انجام داده است.
7. چرا داشتن ویدیو برای هر پروژه الزامی است؟
خودتان را جای حامیان قرار دهید. حامیان باید بدانند که به چه کسی و چه پروژه ای کمک می‌کنند. داشتن ویدیو، کمترین حقی است که حامیان از شما دارند و در حقیقت با ساخت ویدیو، به حامیان خود احترام می‌گذارید.
8. صاحب اصلی پروژه کیست؟
صاحب اصلی پروژه، کسی است که اثر به نام او است. تمام مکاتبات حامی جو با او انجام می‌شود و مسئولیت اجرای پروژه نیز به عهده او است.
9. آیا می‌توانم پروژه گروهی ثبت کنم؟
منظور از پروژه گروهی، پروژه‌هایی است که چند نفر قرار است در آن فعالیت کنند. اما با این حال یک نفر، مسئول جمع‌آوری، هماهنگی و اجرا کردن پروژه است.
طبق آماری که از سایت‌های مشابه کراود فاندینگ به دست آمده است، پروژه‌هایی که چند نفر مسئولیت اجرای آن را به عهده دارند، ۴۰ تا ۶۰ درصد بیشتر از پروژه‌های انفرادی موفق بوده اند.
10. عنوان پروژه را چه طور تعریف کنم؟
عنوان پروژه می‌تواند شامل دسته بندی پروژه، تم و ژانر پروژه و نامی است که برای آن در نظر گرفته اید باشد. مانند “فیلم کوتاه کمدی جنایی سه نقطه” یا “گجت خانگی جاروبرقی هوشمند”
11. سقف بودجه قرار گرفته روی سایت چیست؟
هیچ سقفی برای تعریف پروژه روی سایت وجود ندارد. اما اگر پروژه شما به میزان بالایی از سرمایه نیاز دارد، احتمالااز طرف تیم حامی‌جو با شما تماس خواهد گرفته شد تا در مورد به نتیجه رسیدن پروژه به شما مشاوره‌های لازم داده شود.
12. توضیح کوتاه کجا نمایش داده می‌شود؟
وقتی که وارد صفحه پروژه‌ها می‌شوید، برای هر پروژه ای یک متن کوتاه قرار داده شده است. بهتر است اندازه این متن حدود ۳۰۰ کاراکتر (حدود صد کلمه) باشد.
13. تعداد روزهای انتشار پروژه
برای هر پروژه ای، مدت زمان مشخصی تعیین می‌شود. این مدت زمان بین ۳۰ تا ۹۰ روز است. حامی‌جو پیشنهاد می‌کند که مدت زمان پروژه شما بین ۴۰ تا ۵۰ روز باشد تا بتوانید بیشتر اثر را داشته باشید.
14. چه تفاوتی بین باز گذاشتن پروژه و بستن آن وجود دارد؟
این تفاوت برای زمانی است که تعداد روزهای انتشار پروژه روی سایت به اتمام رسیده باشد. در صورتی که پروژه باز باشد، می‌تواند باز هم به جذب سرمایه ادامه بدهد تا به صد در صد برسد. اما معمولاً پروژه‌های موفق در کمتر از زمان اعلام شده، سرمایه خود را جذب کرده اند و در صورتی که در این زمان موفق نشدید، احتمال موفقیت در دراز مدت هم دور از ذهن به نظر می‌رسد.
15. چه طوری برای پروژه ام، عکس و فیلم آپلود کنم؟
در صفحه “تصویر و ویدئوی پروژه” با کلیک کردن روی افزودن پرونده چند رسانه‌ای ، می‌توانید عکس و فیلم‌های مورد نظر خود را در داخل متن اضافه کنید. محل قرار گرفتن این فیلم و عکس‌ها در متن، در اختیار صاحب پروژه است و هر جایی که می‌خواهید، می‌توانید عکس‌ها را بگذارید. 16. پاداش چیست؟
کراود فاندینگ در حامی‌جو، به شکل پاداش محور است و حامیان می‌توانند از مزایای اجرای پروژه در ادامه بهره مند شوند. در انتخاب جایزه‌هایتان دقت لازم را داشته باشید. نه آن قدر زیاد باشد که از پس اجرای آن بر نیایید، نه آن قدر کم که کسی رغبت حمایت از شما نداشته باشد. در هنگام تعیین پاداش، هزینه حمل و نقل آن را نیز در نظر بگیرید.
برای این که بتوانید پاداش‌های مناسبی به دست بیاورید، می‌توانید به یکی از پروژه‌های موفق سر بزنید و شیوه پاداش‌دهی آن را بررسی کنید.
17. پاداش چه قدر اهمیت دارد؟ 18.
اگر پاداش‌های شما خلاقانه و جذاب باشد، می‌توانید حمایت بیشتری به دست بیاورید. پاداش شما انگیزه ای می‌شود که دوستان، آشنایان و حامیان شما، مبلغ حمایت خود را افزایش دهند.
18. آیا انتخاب پاداش سطح بالاتر، به معنای دریافت تمام پاداش‌های سطح پایین تر است؟! 19.
این اتفاق فقط در حالی می‌افتد که شما این موضوع را تعیین کنید. به عنوان مثال در عنوان جایزه ذکر شود: پاداش شماره ۴ + یک پاداش دیگر. شما می‌توانید برای مبالغ بالاتر از پکیج پاداش‌های قبلی به همراه تخفیف استفاده کنید. اما در حالت عادی، این اتفاق نخواهد افتاد.
19. اعضای تیم چه قدر مهم هستند؟ 20.
تحقیقات در مورد پروژه‌های ثبت شده در سایت‌های کراود فاندینگ خارجی، ثابت کرده است که تمایل به حمایت از یک پروژه گروهی بیشتر از یک پروژه انفرادی است. این تمایل چیزی بین ۴۰ تا ۶۰ درصد بیشتر است. بنابراین برای این که نام اعضای گروه خود را ذکر کنید، تنبلی نکنید.
20. روند ثبت پروژه در سایت چه قدر طول می‌کشد؟
زمانی که دکمه پایان ثبت پروژه را کلیک کنید، ای میلی از سمت حامی جو برای شما ارسال می‌شود که به شما می‌گوید یک پروژه در این سایت ثبت کرده اید. حداکثر یک هفته بعد از ثبت پروژه شما در سایت، نواقص محتوایی و… آن بررسی می‌شود و به شما یک ماه فرصت داده می‌شود تا نواقص خود را برطرف کنید.
بعد از پایان یک ماه، اگر محتوای مورد نظر را ارسال نکرده باشید، پروژه شما از روی سایت حذف می‌شود. البته قبل از پایان یک ماه، ممکن است با شما تماس بگیریم و اخطار لازم به شما بدهیم. اما بهتر است که خودتان به فکر ثبت پروژه تان باشید. بنابراین زمان ثبت پروژه حداکثر ۳۷ روز است.
21. آیا ممکن است حامی جو به پروژه‌ها کمک مالی کند؟
حامی جو صرفاً یک بستر ثبت پروژه و دریافت حمایت است. در صورتی که پروژه شما از مرز ۲۵% حمایت مالی بگذرد، حامی‌جو از طریق شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ خود، تلاش می‌کند که پروژه رشد بیشتری داشته باشد. اما حمایت مالی مستقیم از هیچ پروژه ای انجام نخواهد شد.
22. چه فعالیت‌هایی برای دریافت حمایت مالی از پروژه ام انجام دهم؟
بهترین شیوه فعالیت برای موفقیت یک پروژه این است که حداقل ۲۵% از سرمایه مورد نیاز پروژه را از طریق دوستان، آشنایان و حامیان نزدیک خود به دست بیاورید و بعد از آن در شبکه‌های اجتماعی تبلیغات خود را شروع کنید. پروژه‌هایی که این مسیر را طی می‌کنند، به احتمال بسیار بالا می‌توانند ۱۰۰% سرمایه مورد نیاز خود را جذب کنند.
پروژه‌هایی که بدون توجه به این موضوع، فعالیت خود را در شبکه‌های اجتماعی شروع کنند، به دلیل این که شبیه به پروژه‌های ناموفق به نظر می‌رسند، احتمال موفقیت خود را به شدت کاهش می‌دهند.