سوالات متداول

سوالات متداول

5 شهریور 98

دسته بندی : سوالات

1.جذب سرمایه جمعی چیست؟

جذب سرمایه جمعی یا کراودفاندینگ (Crowdfunding)، یکی از روش های جذب سرمایه برای حمایت از طرح ها و ایده ها است. کراودفاندینگ جایگزین مناسبی برای شیوه های سنتی جذب سرمایه مانند وام گرفتن و پیدا کردن حامی مالی بزرگ مانند شرکت های تجاری و ... است. در این روش، اصالت اثر و حقوق مادی و معنوی آن حفظ می شود. برای آشنایی بیشتر با این روش می توانید به صفحه درباره حامی جو بروید.

2.حامی جو چطور کار می کند؟

حامی جو یک بستر جذب سرمایه جمعی است که در آن صاحبان ایده، پروژه های خود را برای جذب سرمایه جمعی ثبت می کنند. در حقیقت حامی جو به شما کمک می کند که روند جذب سرمایه به درستی اتفاق بیافتد و حتما اجرا شود. شما احتیاج دارید یک بار ثبت نام کنید و اقدام به ایجاد صفحه معرفی پروژه نمایید. و بواسطه این صفحه افراد می توانند از پروژه شما بازدید کنند و در صورت علاقه با انتخاب مبالغ و پاداش هایی که شما برای آنها تعریف کرده اید ، تامین سرمایه مورد نیاز ساخت اثر شما را ممکن سازند.

اگر ایده ای در ذهن داشتید که اجرای آن را به تاخیر انداخته اید، می توانید آن را روی سایت ثبت نمایید، و پس از تولید محتوای مورد نیاز روند جذب سرمایه خود را آغاز کنید. برای آنکه بدانید چه مراحلی برای انتشار پروژه در سایت حامی جو باید طی کنید به صفحه حامی جو چطور کار می کند؟ بروید.

3.چطور پروژه ثبت کنم ؟

می توانید از طریق دکمه ورود/ ثبت نام بر روی صفحه اصلی، ثبت نام خود را انجام دهید. (برای مشاهده ویدئوی راهنمای ثبت نام، اینجا کلیک کنید). بعد از ثبت نام، یک لینک تایید به ایمیلتان ارسال خواهد شد که از طریق آن، ارتباط شما حامی جو آغاز می گردد. بعد از این که وارد شدید، در بخش پروژه ها می توانید با کلیک کردن روی دکمه ساخت پروژه ، و درج اطلاعات خواسته شده، پروژه خود را ثبت کنید. بعد از 72 ساعت یک ایمیل به شما ارسال می کنیم. و نکات لازم جهت ادامه روند را شرح خواهیم داد.

برای مشاهده راهنمای ثبت پروژه اینجا کلیک کنید.

4. آیا در همه حوزه ها می شود پروژه تعریف کرد؟

حامی جو صرفا پروژه های در حوزه هنر و بازی را می پذیرد.همه دسته بندی های مورد پذیرش در صفحه اصلی درج شده اند.

5.آیا می توان در حامی جو پروژه های خیریه نیز ثبت کرد؟

خیر. کراودفاندینگ در حامی جو به شیوه "پاداش محور" است. به این معنی که پروژه های خیریه در حامی جو ثبت نمی شود. هر پروژه ای در حامی جو قرار می گیرد، پاداشی نیز برای حامیان آن در نظر گرفته می شود.

6. چطور ویدئوی معرفی را بسازیم؟

ویدئوی معرفی، یکی از مهمترین محتوای یک کمپین کراودفاندینگ است و برای هر پروژه ای الزامی است. محتوای ویدیویی، شامل بخش های مختلفی می تواند باشد. شرحی از کارهای قدیمی صاحب ایده، تصویر شخص که در مورد پروژه جدید صحبت می کند و کارهایی که تاکنون برای انجام پروژه اش انجام داده است. و در نهایت دعوت از مردم به پیوستن به کمپین تامین سرمایه پروژه و نحوه حمایت از آن.

زمان مناسب برای این ویدئو حداکثر 1 دقیقه می باشد. چرا که امکان اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی توسط دیگران را ممکن می کند. و همچنین احتمال دیده شدن ویدئو تا پایان آن را افزایش می دهد.

برای مشاهده راهنمای ساخت ویدئوی یک دقیقه ای ، اینجا کلیک کنید.

7.چرا داشتن ویدو برای هر پروژه الزامی است؟

خودتان را جای حامیان قرار دهید. حامیان باید بدانند که به چه کسی و چه پروژه ای کمک می کنند. وجود ویدئو، و راهی برای شناخت شما و البته فعالیتتان، کمترین حقی است که حامیان از شما دارند و در حقیقت با ساخت ویدئو، به حامیان خود احترام می گذارید.

8.صاحب اصلی پروژه کیست؟

صاحب اصلی پروژخ کسی است که اثر به نام او است. و تمام مکاتبات حامی جو با او انجام می شود و مسئولیت اجرای پروژه نیز به عهده اوست. اگر در یک پروژه بیش از یک نفر مالک ایده یا پروژه باشند یک نفر از بین خودشان را به عنوان نماینده معرفی می نمایند اما مسئولیت ها و تعهدات اجرای پروژه به عهده تمام آنها می باشد.

9. آیا می توانم پروژه گروهی ثبت کنم؟

منظور از پروژه گروهی، پروژه هایی است که چند نفر قرار است در آن فعالیت کنند. اما با این حال یک نفر، مسئول جمع آوری، هماهنگی و اجرا کردن پروژه است.

طبق آماری که از سایت های مشابه کراودفاندینگ به دست آمده است، پروژه هایی که چند نفر مسئولیت اجرای آن را به عهده دارند، 40 تا 60 درصد بیشتر از پروژه های انفرادی موفق بوده اند.

10.عنوان پروژه را چه طور تعریف کنم؟

به زیرگروه هنری پروژه در قسمت نام اشاره ای نکنید و سعی کنید نامی کوتاه و خلاق برای آن انتخاب کنید که بعدها مخاطبان با شنیدن نام آن شما و پروژه تان را به یاد بیاورند.

11.سقف بودجه قرار گرفته روی سایت چیست؟

هیچ سقفی برای تعریف پروژه روی سایت وجود ندارد. اما اگر پروژه شما به میزان بالایی از سرمایه نیاز دارد. احتمالا از طرف تیم حامی جو با شما تماس خواهد گرفته شد تا در مورد به نتیجه رسیدن پروژه به شما مشاوره های لازم داده شود.

12.تعداد روزهای انتشار پروژه

برای هر پروژه ای، مدت زمان مشخصی تعیین می شود. این مدت زمان بین 30 تا 90 روز است. انتخاب این زمان با صاحب پروژه است. حامی جو پیشنهاد می کند که مدت زمان پروژه شما بین 35 تا 45 روز باشد تا بتوانید مدیریت بهتری کنید.

13.منظور از زمان تمدید چیست؟

برای هر پروژه ای، مدت زمان مشخصی تعیین می شود. این مدت زمان بین 30 تا 90 روز است. انتخاب این زمان با صاحب پروژه است. در صورت تمایل به تمدید پروژه باید مدت اولیه انتخاب شده توسط صاحب پروژه کمتر از 90 روز باشد و اختلاف زمان اولیه از مدت 90 روز می تواند طی درخواست کتبی به حامی جو به عنوان زمان تمدید مدت قرارداد درنظر گرفته شود. در این خصوص حامی جو با توجه به فعالیت صاحب پروژه درخصوص موافقت با ادامه کمپین تصمیم می گیرد. در صورت موافقت حامی جو، یک قرارداد الحاقیه به منظور زمان اضافه شده با صاحب پروژه امضا می گردد و ضمیمه قرارداد اول می شود.

14.بعد از انتشار امکان تغییر اطلاعات اولیه را دارم؟

خیر. تا پیش از انتشار پروژه تمامی اطلاعات خود را بررسی نمایید زیرا بعد از انتشار امکان تغییر در هیچ بخشی را ندارید. صرفا می توانید در لیست پاداش ها ، مبلغ و پاداش جدید اضافه کنید.

15.منظور از به روز رسانی چیست؟

بعد از انتشار پروژه بخش " به روز رسانی" فعال می گردد . در صورت اضافه کردن موارد جدید در زمان کمپین تامین سرمایه خود در این بخش می توانید مطالب خود را درج نمایید. همچنین بعد از پایان کمپین می توانید اخبار و گزارش های مربوط به پروژه را از این طریق به اطلاع حامیان برسانید.

16. پاداش چیست؟

کراودفاندینگ در حامی جو، به شکل پاداش محور است و حامیان می توانند از مزایای اجرای پروژه در ادامه بهره مند شوند. شما در زمان ایجاد پروژه لیستی از مبالغ که در واقع تعیین کننده رقم های حمایت افراد از پروژه شماست را ایجاد می کنید و در ازای هر مبلغ پاداش برای حمایت کننده در تظر می گیرید. این پاداش می تواند از خود پروژه انتخاب شود و یا هر آنچه که شما امکان تهیه و اهدا آن را داشته باشید. به طور مثال برای یک پروژه سینمایی ، بلیط رایگان و یا با تخفیف می توان به عنوان یک پاداش برای حمایت 15 هزارتومانی درنظر گرفته شود. لازم به ذکر است ارزش ریالی پاداش ها با مبلغ حمایتی حتما نباید برابری داشته باشند. اما درنظر داشته باشید انگیزه حمایت را با انتخاب پاداش درست افزایش می دهید. در انتخاب پاداش هایتان دقت لازم را داشته باشید. نه آن قدر زیاد باشد که از پس اجرای آن بر نیاید نه آن قدر کم که گزینه های انتخاب برای حمایت کننده محدود شود. در هنگام تعیین پاداش، هزینه حمل و نقل آن را نیز درنظر بگیرید.

برای آنکه بتوانید پاداش های مناسبی به دست بیاورید، می توانید به یکی از پروژه های موفق در حوزه مشابه پروژه خودتان سر بزنید و شیوه پاداش دهی آن را بررسی کنید.

در زمان انتشار پروژه می توانید مبلغ با پاداش جدید اضافه کنید . اما امکان تغییر مبالغ و پاداش های قبلی را ندارید.

لازم به ذکر است امکان شریک کردن افراد در سود حاصل از فروش یا مواردی مشابه را ندارید.

17. پاداش چه قدر اهمیت دارد؟

اگر پاداش های شما خلاقانه و جذاب باشد، می توانید حمایت بیشتری به دست بیاورید. پاداش شما انگیزه ای می شود که دوستان، آشنایان و حامیان شما، مبلغ حمایت خود را افزایش دهند.

18.آیا انتخاب پاداش سطح بالاتر، به معنای دریافت تمام پاداش های سطح پایین تر است؟

این اتفاق فقط درحالی می افتد که شما این موضوع را تعیین کنید. به عنوان مثال در عنوان پاداش ذکر شود: پاداش شماره 4+ یک پاداش دیگر. و یا پاداش های قبلی+ پاداش دیگر.

19. منظور از مبلغ دلخواه در بخش پاداش ها چیست؟

اگر فردی با انتخاب مبلغ دلخواه از پروژه ای حمایت کند، هیچ پاداش به او تعلق نخواهد گرفت.

20.روند ثبت پروژه در سایت چه قدر طول خواهد کشید؟

زمانی که دکمه ذخیره نهایی در زمان ساخت پروژه بزنید، وضعیت پروژه در حالت منتظر بررسی قرار می گیرد. تیم حامی جو 72 ساعت پروژه شما را مورد بررسی قرار می دهد و به ایمیل ثبت شده ،در جهت ادامه روندی که برای انتشار پروژه شما لازم است، توضیحات لازم را ارسال می کند.

21.آیا ممکن است حامی جو به پروژه ها کمک مالی کند؟

حامی جو صرفا یک بستر ثبت پروژه و دریافت حمایت است. در صورتی که پروژه شما از مرز 10 درصد حمایت مالی بگذرد، حامی جو از طریق شبکه های اجتماعی و خبرنامه خود، به معرفی پروژه شما می پردازد. و هر زمان احساس کند صاحب پروژه هیچ تلاش برای پیشبرد پروژه خود نمی کند، از ادامه حمایت تبلیغاتی خود دست خواهد کشید. لازم به ذکر است حامی جو وظیفه تبلیغات ندارد و تمام آن به عهده صاحب پروژه می باشد.

لازم به ذکر است حمایت مالی مستقیم از هیچ پروژه ای توسط حامی جو انجام نخواهد شد.

22.آیا حامی جو اسپانسر می شود؟

خیر. حامی جو صرفا از طریق روش کراودفاندینگ امکان تامین سرمایه مورد نیاز شما را دارد. اما در جریان کمپین و اشتراک گذاری ویدئو ، امکان دارد افرادی بخواهند اسپانسر پروژه شما شوند. و شما می توانید در زمان تعریف پاداش ها ، مواردی را ویژه این گروه تعریف نمایید.

23. آیا حامی جو سرمایه گذاری پروژه ای را به عهده می گیرد و یا سرمایه گذار معرفی می کند؟

خیر. حامی جو یک واسط بین شما و مردم است. و با در اختیار گذاشتن بستر معرفی پروژه، به مردم امکان می دهد در ساخت اثر شما سهیم باشند. همچنین مردم و افرادی که شما را نمی شناسند ، بعد از ورود به سایت با مشاهده پروژه های موفق به این روش و شما اعتماد می کنند.

اما این روش این امکان را به پروژه شما می دهد که سرمایه گذاران با محتواهای منتشر شده در طول کمپین روبرو شوند و در صورت تمایل پیشنهاد سرمایه گذاری به شما دهند. همچنین می توانید پاداش هایی ویژه این گروه تعریف نمایید. اما در نظر داشته باشید . امکان شریک کردن افراد در سود حاصل از فروش یا مواردی مشابه را ندارید.

24.چه فعالیت های باید برای دریافت حمایت مالی از طریق مردم برای پروژه ام انجام دهم؟

بهترین شیوه فعالیت برای موفقیت یک پروژه این است که حداقل 25 درصد از سرمایه مورد نیاز پروژه را از طریق دوستان، آشنایان و حامیان نزدیک خود به دست بیاورید. تبلیغات در شبکه های اجتماعی خود و در فرایند کمپین دعوت به اشتراک گذاری همان محتواها توسط دوستان و همکارانتان به دیده شدن پروژه کمک خواهد کرد.

25. آیا برای انتشار در سایت حامی جو هزینه ای باید پرداخت کنم؟

ثبت نام و ساخت پروژه در سایت حامی جو رایگان است. اما به محض آنکه تصمیم به انتشار پروژه بگیرید. می بایست با حامی جو به عنوان نماینده حامیان یک قرارداد امضا کنید.

26. آیا قراردادی بین حامی جو و صاحب پروژه منعقد می شود؟

بله. در صورتی که تصمیم به انتشار پروژه بگیرید. می بایست یک قرارداد با حامی جو امضا کنید. برای اطلاع از متن قرارداد کلیک کنید.

27.آیا حامی جو در انتخاب پروژه ها دخالت دارد؟ و یا پروژه ها داوری می شوند؟

در صورتی که تمامی اطلاعات خواسته شده در مراحل ساخت پروژه را تکمیل نموده باشید، پروژه شما امکان انتشار دارد و حامی جو به هیچ وجه در انتخاب پروژه ها دخالتی ندارد . تنها در صورتی که پروژه ای مغایر با قوانین جمهوری اسلامی باشد، از انتشار آن معذور هستیم.

28.شرایط و قوانین استفاده از سایت چیست؟

برای آنکه بتوانید در سایت حامی جو پروژه ای را ایجاد کنید سن شما می بایست بالای 18 سال باشد.

پروژه‌های تعریف شده نباید شامل هیچ‌یک از موارد زیر باشند:

نمایش، تبلیغ و یا هرگونه اشاره به مواردی مانند: انواع سلاح سرد و گرم، سیگار، پیپ، قلیان، مشروبات الکلی، انواع داروهای روان‌گردان، مواد مخدر و هرگونه خدمات و محصولات مغایر با قوانین جمهوری اسلامی و عرف جامعه در تیزر پروژه و یا محتوای پروژه.

تولید محصولات و یا ارائه خدمات مغایر با قوانین جمهوری اسلامی و عرف جامعه.

هر نوع فعالیت در زمینه های بخت آزمایی، قمار و شرط بندی.

محصولات و خدماتی که به نحوی در راستای تبلیغ و اشاعه نفرت، خشونت، تبعیض، خودکشی، تخریب اموال عمومی و تفرقه باشد.

محصولات و خدماتی که به نحوی حقوق کپی رایت را زیر پا می گذارند.

محصولات و یا خدمات که موجب تشویش و تحریک اذهان عمومی گردد.

برای اطلاع از سایر موارد به صفحه قوانین سایت مراجعه کنید.

29. به چه پروژه ای موفق و چه پروژه ای ناموفق می گویند؟

پروژه موفق ، پروژه ای است که توانسته باشد بیش از 25 درصد سرمایه تعریف شده را در پایان مدت زمان کمپین جذب کند.

پروژه ناموفق، پروژه ای است که کمتر از 25 درصد از سرمایه تعریف شده را در پایان مدت زمان کمپین جذب کند.  و در این صورت مبلغ بدون کسر کارمزد به حامیان باز خواهد گشت.

30. مبلغ جذب شده چه طور به صاحب پروژه پرداخت می شود؟

نود درصد از سرمایه­ی جمع آوری شده پس از 15 روز کاری و پس از پایان مدت اعلام شده در پروژه در وجه صاحب پروژه پرداخت خواهد شد و مابقی مبلغ فوق نیز به عنوان حسن انجام کار نزد عامل می ماند و پس از ارائه صورت وضعیت نهایی توسط صاحب پروژه که نشان دهد پروژه به همان صورت که تعهد شده انجام شده و پس از تایید آن توسط حامی­جو در وجه صاحب پروژه پرداخت خواهد شد.

همچنین در زمان پرداخت اول،  حامی جو دو برابر سرمایه­ی جمع آوری شده را از صاحب پروژه به شکل سفته دریافت می کند . سفته های مذکور پس از ارائه مستندات شامل ارائه صورت وضعیت نهایی و مدارکی دال بر تحویل تمام پاداش حامیان ، توسط صاحب­ پروژه به وی عودت داده شود.

31. در چه صورت مبالغ به حامیان باز خواهد گشت؟

- اگر کمتر از 25% سرمایه تعریف شده در پایان مدت کمپین جذب شود، هیچ سرمایه­ای به صاحب پروژه پرداخت نخواهد شد و تمام مبالغ به حساب مشارکت‌کنندگان باز خواهد گشت.

32. سهم حامی جو از مبالغ جذب شده ، چه میزان است؟

- اگر تمام یا بیش از سرمایه ذکر شده را در پایان مدت کمپین جذب کند، مبلغ مورد نظر پس از کسر هفت درصد (7%) بابت کارمزد طی یک فقره چک نقدی در وجه صاحب پروژه تحویل داده خواهد شد.

- اگر سرمایه جذب شده بین بیست و پنج درصد( 25%) تا صد در صد  ( 100%) باشد، در صورت اعلام پایان پروژه و درخواست دریافت وجوه دریافت شده از مشارکت کنندگان، از طرف صاحب پروژه، پس از کسر 9% طی یک فقره چک نقدی در وجه صاحب پروژه تحویل داده خواهد شد. و متعهد می شود با وجود آنکه کل مبلغ مورد نیاز جذب نگردیده است امکان ساخت و یا آماده سازی اثر را مطابق شرایطی که تعهد داده است، دارد. (در غیر اینصورت صاحب پروژه می‌تواند از دریافت هزینه جذب شده کتباً انصراف دهد. )

- اگر کمتر از 25% سرمایه تعریف شده در پایان مدت کمپین جذب شود، هیچ سرمایه­ای به صاحب پروژه پرداخت نخواهد شد و تمام مبالغ به حساب مشارکت‌کنندگان باز خواهد گشت.

33. آیا حامی جو ، در مالکیت پروژه و مبالغ حاصل از فروش سهمی دارد؟

خیر. شما بعد از جذب سرمایه در سایت حامی جو ساخت اثرتان مالک اصلی پروژه هستید. و صرفا متعهد می شوید در محتواهای که در ارتباط با پروژه نشر می دهید و اثر نهایی نام و لوگوی حامی جو را به عنوان نماینده حامیان درج نمایید.

 

در صورتی که سوال شما در لیست بالا نیست ، با ما تماس بگیرید و یا ایمیل بزنید . برای اطلاع از راه های ارتباطی کلیک کنید