فراخوان

کارگاه آموزشی کراود فاندینگ

1 آبان 98

دسته بندی : فراخوان ها

هدف حامی جو از برگزاری کارگاه های آموزشی کراودفاندینگ چیست؟

از آنجایی که کراودفاندینگ در ایران سابقه زیادی ندارد، بنابراین استفاده کنندگان و حمایت کنندگان شناخت زیادی به ساز و کار این نوع تامین سرمایه و نتایج آن ندارند. در این مدت بیش از 100. هنرمند برای تعریف پروژه خود در سایت حامی جو اقدام نموده اند و بیش از 60 پروژه منتشر شدند. اما تنها 22 پروژه در مدیریت کمپین تامین سرمایه خود موفق بودند. با توجه به آنکه یکی از دلایل موفقیت پروژه ها نحوه ارائه و البته مدیریت کمپین معرفی خود و پروژه در زمان انتشار آنها بوده است، و همچنین میزان مطالعه صاحبان پروژه درخصوص روش کراودفاندینگ نیز تاثیر زیادی در طرح یک برنامه خلاق در پروسه تولید محتواهای ویژه کمپین های کراودفاندینگ داشته است و از طرفی منجر به شناخت آیتم های پیش روی آنها برای همسو کردن مردم و نهایتا حمایت مردم که ناشی از ایجاد اعتماد در آنها، درخصوص توانایی شان در انجام و تولید اثر، شده است. و برگزاری کارگاه های آموزشی کراودفاندینگ به منظور اشتراک گذاری تجربیات ما و راهنمایی شما در جهت طرح یک کمپین موفق است. که البته به معنای تضمین موفقیت نیست ...

در این مدت همواره شاهد بودیم بسیاری از صاحبان پروژه با وجود آنکه دارای رزومه ای قوی در حوزه فعالیتشان بوده اند، اما در پیشبرد کمپین های خود موفق نبودند و با نزدیک شدن به روزهای پایانی از انتشار پروژه به چگونگی اقدامات و فعالیت برای این نوع کمپین های تامین سرمایه پی می بردند که دیگر فرصت باقی مانده، جوابگوی آن راهکارها نبود.

از طرف دیگر، بسیاری از افراد مکررا از طریق راه های ارتباطی حامی جو سوالاتی درخصوص نحوه استفاده از این روش داشتند و علی رغم مشاوره های تلفنی و ارائه فایل های راهنما، آن طور که باید، نمی توانستند آن موارد را در عمل پیاده سازی نمایند. لذا برگزاری یک کارگاه تلفیقی تئوری و عملی را ضروری دیدیم.

این کارگاه برای چه کسانی در نظر گرفته شده است؟

هنر آزاد است. هنر قرار است که تلخی زندگی را کم کند و به قول نیچه «اگر هنر نبود، حقیقت ما را می کشت.». هنرمند قرار است با ادراکات و شناختی که از جامعه پیدا می کند، حرف دل مردم را بزند و روشنگری ایجاد کند. هر گاه که هنر مستقل رشد کرده، جامعه هم رشد خوبی از لحاظ علاقه به دانستن و تولید علم داشته است. دهه چهل ادبیات و سینمای ایران، نمونه بارز این موضوع است و حافظه مخاطب امروزی، هنوز شعر و ادبیات آن زمان را به خوبی یادش است. اما با گذشت زمان و کاهش حمایت مردم از هنر بومی، نیاز هنرمندان به سرمایه‌گذاران غیر مردمی بیشتر شد.  و به همین دلیل حامی جو اولین بازار خود را جامعه هنر و فرهنگ انتخاب کرده و با هدف حمایت از هنرمندان و هنر مستقل فعالیت می کند، با این امید که قدمی موثر در جهت بهبود صنعت و اقتصاد هنر و فرهنگ ایران برداریم. 

بنابراین هنرمندان و همه افرادی که در حوزه هنر و بازی نیاز به سرمایه برای تولید آثاری چون فیلم سینمایی بلند، فیلم کوتاه، موزیک، تئاتر، نقاشی، مستند، چاپ کتاب، مجسمه سازی و ... چه به شکل محصولات رایج در این حوزه ها و چه به شکل نوآور و خلاق ، مخاطبان اصلی این کارگاهها هستند.

آنچه فراخواهید گرفت

در این کارگاه به افزایش اطلاعات استفاده کنندگان درخصوص روش کراودفاندینگ و مدل های مناسب آن با توجه به میزان سرمایه مورد نیاز آنها و ماهیت پروژه می پردازیم و همچنین در قالب یک کارگاه عملی، محتواهای مورد نیاز یک کمپین کراودفاندینگ را با توجه به پروژه ای که قصد انتشار آن را در پلتفرم حامی جو دارید، به همراه مشاوران حاضر آماده می نمایید.

این کارگاه شامل دو بخش می باشد :

1.دوره مقدماتی

محتوای دوره :

 • در دوره مقدماتی به معرفی روش کراودفاندینگ می پردازیم و نمونه های موفق ایران و جهان در چندین دسته بندی هنر را نمایش خواهیم داد .
 • صفحه تعریف پروژه و آیتم های قرار گرفته در آن را به صورت اجمالی معرفی می نماییم تا یک اینفوگرافیک در ذهن فرد از زمانی که در پلتفرم ثبت نام می کند و قصد دارد تعریف پروژه را انجام دهد ، ترسیم شود. 
 • یک برنامه پرسش و پاسخ با حضور یکی از صاحبان پروژه موفق حامی جو ، به عنوان یک نمونه اتفاق افتاده را خواهیم داشت. در ابتدا داستان موفقیت او را می شنویم و سپس درخصوص تجربیات و چالشهایی که با آن روبرو بوده است، شرکت کنندگان سوالات خود را مطرح می نمایند.

2.دوره تکمیلی (پیش نیاز : دوره مقدماتی)

محتوای دوره :

در دوره تکمیلی دیگر از تئوری خارج می شویم و به صورت گام به گام اقدام به آماده سازی تمامی محتواهایی که در دوره مقدماتی به معرفی آنها پرداختیم ، می نماییم. که شامل :

 • نحوه ثبتنام در سایت
 • ایجاد پروژه 
 • پرداختن به داستان ویدئو معرفی و ویدئوهای مورد نیاز در مدت زمان کمپین جهت ترغیب مخاطبان در شبکه های اجتماعی به حمایت و پیوستن به جریان حمایتی از پروژه ( بهتر است، شرکت کنندگان با یک پروژه که قصد تولید آن را دارند و می خواهند سرمایه آن را با استفاده از روش کراودفاندینگ تأمین نمایند حاضر شوند. )
 • آماده سازی محتواهای نوشتاری و تصویری که به معرفی بیشتر و بهتر پروژه کمک می کند و می بایست در صفحه اختصاص داده شده به پروژه در سایت حامی جو قرار گیرد
 • برآورد هزینه و سرمایه با دو دیدگاه: 1. جلوگیری از عدم موفقیت پروژه بدلیل عدم تخمین صحیح بودجه تولید، 2. روش های کاهش هزینه در تولید و تعریف یک بودجه منطقی
 • تهیه و آماده سازی یک رزومه برای صاحب پروژه و تیم همراه
 • چگونگی انتخاب و تعریف مبالغ حمایتی و پاداشهای متناسب با آنها
 • آماده سازی یک برنامه تبلیغاتی و چگونگی اجرایی کردن آن در طول مدت تعیین شده برای معرفی پروژه و مدیریت بحران.

شرایط و قوانین ثبت نام

برای ثبت نام در کارگاه تکمیلی ، حضور در کارگاه مقدماتی، اجباری است. زیرا موارد مطرح شده در دوره مقدماتی، در دوره تکمیلی تکرار نخواهد شد. و جهت اجرای موارد خواسته شده توسط مشاوران در کارگاه تکمیلی به اطلاعات کارگاه مقدماتی نیازمند هستید.

تذکر : در زمان ثبت نام در کارگاه مقدماتی، اجباری در ثبت نام کارگاه تکمیلی ندارید و می تواند در زمان های دیگر نیز اقدام نمایید.

تخفیف ما به شما : لازم به ذکر است افرادی که در هر دو کارگاه مقدماتی و تکمیلی ثبت نام می نمایند، در صورتی که تصمیم به انتشار پروژه در حامی جو داشته باشند نیازی به پرداخت هزینه 150 هزارتومانی حق ورودی مندرج در قرارداد نخواهند داشت.

لطفا پیش از ثبت نام در کارگاه به تذکرات زیر توجه نمایید :

تا به امروز ما به صورت تلفنی و جلسات حضوری و همچنین با ارائه فایل ها و ویدئوهای راهنما که در سایت قرار دادیم، به همه افرادی که قصد انتشار پروژه در پلتفرم حامی جو را داشتند، درخصوص نحوه استفاده از سایت و تعریف یک کمپین، مشاوره داده ایم. بنابراین برگزاری کارگاه ها بدین معنی نمی باشد که این خدمات را از لیست حامی جو خارج می شود و شما مجبور به حضور در کارگاه ها می شوید.

شرکت در کارگاه ها کاملا اختیاری است و صرفا براساس بازخوردی که پس از پایان هر کمپین از صاحبان پروژه گرفتیم و البته تماس های تلفنی مکرر و پیغام های درج شده در بخش تماس با ما، که نشان از مبهم بودن روش کراودفاندینگ و نحوه مدیریت کمپین ها بود، تصمیم به برگزاری کارگاه ها را عملی نمودیم. تا بتوانیم کیفیت ارائه پروژه ها را نیز افزایش دهیم و صاحبان پروژه این بار با یک چشم انداز روشن تر، تصمیم به انتخاب این روش جهت تامین سرمایه مورد نیاز پروژه های خود بگیرند.

لازم به توضیح است حضور در این کارگاه ها  هرگز تضمینی بر موفقیت پروژه ها نمی باشد، زیرا ملاکِ حمایت مردم از پروژه ها عوامل متعددی است، از جمله: موضوع پروژه، میزان تسلط فرد در تولید آن اثر، منطقی بودن طرح ، اجرایی بودن طرح و بسیاری عوامل دیگر. لذا شرکت کنندگان به هیچ وجه نمی توانند ادعا نمایند که شرکت در دوره ها مهر تاییدی بر موفقیت صد در صد پروژه هایشان می باشد.

پیش از ثبت نام لطفا شرایط و قوانین استفاده از سایت را یکبار مطالعه نمایید تا در صورت پذیرش تمامی موارد مندرج در آن برای حضور در کارگاه اقدام نمایید. بنابراین ثبت نام شما در هر هر دو دوره به منزله آگاهی و موافقت شما با قوانین حامی جو است.

بعد از ثبت نام در کارگاه ها به هیچ وجه حق انصراف نخواهید داشت. و در صورت عدم حضور شما در دوره ها مبالغ پرداختی شما قابل استرداد نیست.

زمان برگزاری

کارگاه های کراودفاندینگ در روزهای چهارشنبه (مقدماتی) ، پنجشنبه و جمعه (تکمیلی) در هفته پایانی هر ماه برگزار خواهد شد.

با توجه به آنکه برای برگزاری هر دوره ، حضور حداقل 5 و حداکثر 10 نفر الزامی است، در صورت عدم تکمیل حد نصاب ظرفیت و یا افزایش ظرفیت به دوره های بعدی منتقل خواهید شد.

 ارتباط با ما

در صورت هرگونه مشکل در ثبت نام و یا سوال درخصوص کارگاه ها ساعات 10 صبح تا 4 بعدازظهر با شماره 02122702850 تماس بگیرید.

راه ارتباطی از طریق تلگرام : hamijoo@

ایمیل: info@hamijoo.com و در بخش عنوان "ثبت نام در کارگاه" درج گردد.


ثبت نام در فراخوان

برای شروع ثبت نام در این بخش می بایست فایل زیر را دانلود کرده و پس از تکمیل دقیق، آن را در همین بخش آپلود نمایید:

دانلود فایل