مستند «جابجایی یا نابجایی» به کارگردانی پریسا گرگین  همزمان در دو پلتفرم داخلی (حامی جو) و خارجی (cinecrowd)  موفق به جمع آوری بخش از سرمایه اولیه برای فرآیند تولید فیلم گردید که در ادامه نکات جالبی که طی این فرآیند تجربه کرده بودند و عواملی که باعث شده است تا به امروز شاهد اکران این مستند نباشیم را مطرح کردند که خواندن آن برای دوستداران این حوزه خالی از لطف نیست.

«جابجایی یا نابجایی» مستندی است درباره مهاجرت. درباره ایرانی هایی که مهاجرت کرده اند، آنهایی که بعد از سالها اقامت در کشورهای مختلف به ایران برگشته اند و عده دیگری که تازه قصد مهاجرت دارند

در ابتدا خانم گرگین درباره چگونگی هزینه مبلغ جمع آوری شده خاطرنشان کردند که با این مبلغ در اصل میشود استارت یک پروژه زده بشود و بسته به اینکه پروژه ها چه نیازهایی دارد بودجه اش معلوم میشود. در مورد پروژه «جابجایی یا نابجایی» روش کرادفاندینگ هم به دلیل تازه بودنش در ایران جذاب بود و هم اینکه کمکی بود برای استارت و معرفی پروژه.

pg-01

pg-02

ایشان در ادامه در مورد عواملی که باعث شده تا به امروز نتوانستند فیلم را به اکران عمومی در بیاورند اینگونه یاد آور شدند که پروژه مستند «جابجایی یا نابجایی» نیاز به بازه ٢ ساله برای فیلمبرداری داشت و چون سفر به کشورهای مختلف و هماهنگی با شخصیت های فیلم به علت گرفتاری هایشان نیازمند زمان بود و همچنین از طرفی چون هزینه تولید این فیلم بالا بود باید ما نیز آمادگی هزینه های بعدی رو پیدا می کردیم، به همین علت پروسه فیلم برداری طولانی شد ولی الان فیلمبرداری فیلم به طور کامل تمام شده و از زمستان تدوین آن آغاز خواهد شد.

pg-03

پریسا گرگین با توجه به افزایش صاحبان ایده در فیلمسازی چه در زمینه مستند و چه در زمینه فیلم کوتاه و همچنین کمبود بودجه در حوزه تولید و وجود پلتفرمهایی همچون حامی جو نکات جالبی که در این مسیر تجربه کرده بودند را اینگونه مطرح کردند:

حامی جو در اصل نمونه ای از پلتفرم هایی در دنیاست که سالهاست مشغول به فعالیت هستند و در زمینه تولید و اجرایی شدن ایده های بکر نقش به سزایی دارن قطعا بودنش در ایران خیلی موثر هست به کسانی که بطور مستقل می خواهند کار کنند بسیار مفید است.

در پایان کارگردان اثر «جابجایی یا نابجایی» برای تدوام هنر مستقل یک هنرمند این گونه ابراز عقیده کردند:

تنها و تنها باید تهیه کنندگانی که دغدغه شان فقط پول در آوردن نیست روز به روز بیشتر بشوند. مشکل اینجاست که سینما تهیه کنندگان خصوصی و دلسوزش را از دست داده است. قطعا حامی جو می تواند حامی فیلمسازان مستقل باشد.

تهیه و تنظیم: آیدین ریاضی