photo

خانه سینمای ایران با برگزاری جشن سینمای ایران به عنوان بزرگترین رویداد فرهنگی هنری غیردولتی، به بهترین­های رشته های مختلف سینمایی که توسط خود اهالی سینما قضاوت می­شود تندیس شایستگی اهدا  می­ کند.

تکریم و نکوداشت سینماگران از دیگر فعالیت­هایی است که در طول سال توسط خود سینماگران به منظور پاسداشت خدمات آنان به انجام می­رسد و بخشی از آن نیز همزمان با برگزاری جشن سینمای ایران به صورت سالانه انجام می­ شود .

برای تیم حامی­ جو آنچه این جشن را نسبت به دیگر سالیان تمیز می­دهد انتخاب بهترین فیلم مستند با عنوان در جستجوی فریده به کارگردانی کوروش عطایی و آزاده موسوی است که بخشی از سرمایه خود را از طریق پلتفرم حامی­جو جمع­ آوری نموده است.

پس از دریافت این جایزه گفتگوی کوتاه و خودمانی با آقای کوروش عطایی داشتم و از ایشان در مورد اهمیت این جایزه پرسیدم و ایشان این گونه توضیح دادندکه «جایزه‌ی بهترین فیلم مستند جشن خانه‌ی سینمای ایران بسیار جایزه‌ی با ارزش و با اهمیتی است زیرا حاصل آرای آکادمی خانه‌ی سینما است که همگی از اعضای حرفه‌ای صنوف مختلف سینما هستند و برآیند رای این افراد تعیین کننده‌ی برندگان تندیس است و این مسئله نشان‌دهنده‌ی این است که غالب اعضا فیلم «در جستجوی فریده» را پسندیده‌اند که برای ما بسیار خوشحال کننده است»

وی در ادامه از هنر و هنرمند مستقل می­گوید و خاطر نشان می­کند که  «تعریف هنر و هنرمند مستقل کمی پیچیده‌است و شرایط فضای اقتصادی جامعه‌ی هنری ما نیز این مسئله را پیچیده‌تر می‌کند. به علت اینکه بودجه‌‌ی خصوصی چندانی برای تولید آثار پرهزینه هنری وجود ندارد و بخش زیادی از هنرمندان ناچارند که از بودجه‌های حمایتی سازمان‌های دولتی استفاده کنند، که نفس این کار به نظر من بد نیست،اما آنچه که مهم است تفکر مستقل داشتن و وفادار بودن به حرفی است که هنرمند مستقل می‌خواهد بزند و این مسئله نباید تحت تاثیر منبع تامین‌کننده‌ی بودجه قرار بگیرد».

 

ایشان در ادامه نظر خود را در مورد جمع ­آوری سرمایه به روش جمع­ سپاری به این شکل بیان نمودند «به نظر من راه افتادن پلتفرم‌های کرادفاندینگ نظیر حامی‌جو یکی از مثبت‌ترین اتفاقاتی است که در سالهای اخیر برای فیلمسازان مستقل افتاده است. استفاده از این پلتفرم‌ها علاوه‌ بر اینکه می‌تواند بخشی از سرمایه‌ی موردنیاز تولید یک اثر را فراهم کند مزیت‌های دیگری هم دارد که از جمله می‌توان به مطرح شدن نام فیلم قیل از نمایش آن و همیچنین ایجاد یک گروه مخاطب بالقوه برای فیلم اشاره کرد.  حامیان یک فیلم خودد را تولید آن شریک می‌دانند و در تمام مراحل نمایش فیلم در کنار آن هستند که این اتفاق بسیار مثبتی است که می‌تواند برای یک فیلم بیفتد»

 

همچنین در ادامه ایشان مهمترین مسئله برای جذب حامی در پلتفرم­هایی همچون حامی­ جو را شکل ارائه می­داند و اضافه می­کند که « مهمترین مسئله برای جذب حامی در پلتفرم‌های کرادفاندینگ شکل ارائه‌ی پروژه است. هر چقدر متریالی که برای معرفی پروژه به مخاطب استفاده می‌کنید جذابتر و گیراتر باشد و تصویر درستی از نتیجه‌ی کار برای مخاطب ترسیم کند احتمال جذب حمایت هم بالاتر می‌رود. و مسئله‌ی بعدی که خیلی اهمیت دارد شکل تبلیغات و آگاهی از کمپین است که باید بطور منسجم و با استراتژی مشخص در طول مدت کمپین اتفاق بیفتد»

 

در انتها نیز کارگردان در جستجوی فریده در راستای تداوم هنر مستقل و غیر وابسته بودن هنرمند نیز می­افزاید «به نظر من تداوم هنر مستقل در درجه‌ی اول به خود هنرمند بستگی دارد و شیوه‌ای که برای ادامه‌ی کارش برمی‌گزیند. فکر می‌کنم مستقل بودن و مستقل ماندن هرچند در سازوکار فضای امروز ایران سخت است اما نشدنی نیست و شاید زمان بیشتری برای تولید هر اثر بگیرد اما در نهایت می‌تواند اتفاق بیفتد. و از طرف دیگر وجود ابزارهایی مثل کرادفاندینگ که می‌تواند به ساخته شدن و ادامه‌ی هنر مستقل کمک کنند نیز تاثیر بسزایی دارند»

تهیه شده توسط : آیدین ریاضی