قطره قطره جمع گردید وانگهی دریا شود.

کراود فاندینگ به روشی از جذب سرمایه می‌گویند که تعداد زیادی از افراد، از یک ایده یا طرح حمایت می‌کنند. برای این که معنای کراود فاندینگ  را درک کنیم، بهتر است یک مثال بزنیم. تصور کنید که یک مخترع می‌خواهد ایده جدیدی را به تولید برساند. اما هزینه کافی برای این کار ندارد. شخص نیز بخواهد به جای وام گرفتن یا دریافت اسپانسرهای مالی که در تولید ایده مداخله می‌کنند، از روش کراود فاندینگ یا جذب سرمایه جمعی استفاده کند.

در این روش، از طریق یک بستر مانند حامی‌جو  سایت کراودفاندینگ ایرانی, ایده خود را مطرح می‌کند و در ازای آن برای حامیان پاداش‌هایی در نظر می‌گیرد. به عنوان مثال بلیط کنسرت، تئاتر یا اکران خصوصی اثر خود را در کنار هنرمندان برای حامیان در نظر می‌گیرد. یا  برای مخترعان، می‌تواند خدمات خود را از بعد از اجرای پروژه با رقمی کمتر و به نسبت میزان حمایت در نظر بگیرند. 

در نتیجه، حامیان در مدت زمان ۳۰ تا ۹۰ روز از پروژه حمایت مالی می‌کنند و منتظر اجرای پروژه و دریافت خدمات خود می‌مانند. در این صورت، هم ایده‌های خلاق اجرا شوند و هم حامیان از حمایت خود سود ببرند. 

تعریف دقیق تر از کراود فاندینگ

در واقع کراود فاندینگ از دو لغت کراود (Crowd) به معنای “انبوه مردم” و فاندینگ (Funding) به معنای “تامین سرمایه” تشکیل شده است. شاید بتوان کراود فاندینگ را به صورت “تامین سرمایه از طریق گروهی از افراد” یا “تامین سرمایه ی مردمی” ترجمه کرد.

کراود فاندینگ در واقع به منظور حمایت مالی از هنرمندان، کارآفرینان، صاحبان ایده و استارتاپ ها به وجود آمده است. میتوان کراودفاندینگ را یکی از راه های نجات صنعت، تکنولوژی و هنر یک جامعه دانست. در یک پروژه ی کراودفاندیگ، فرد کارآفرین یا هنرمند، کمپین خود را ایجاد کرده و مردم از طریق حمایت های مالی خود (حتی به مقادیر بسیار اندک) سرمایه ی مورد نیاز وی را فراهم کرده و او را از فرایند بسیار دشوار جذب سرمایه از مراکز دولتی و یا خصوصی بی نیاز می کنند. به همین دلیل فرد کارآفرین یا هنرمند می تواند با خیالی آسوده تر و با تمرکزی بیشتر بر روی پروژه ی خود کار کند.

نکته ی مهمی که نباید از آن بگذریم این است که در یک پروژه ی کراودفاندینگ فرد حمایت کننده نیز می تواند از مزایای ویژه ای برخوردار شود. اولین و مهمترین ارزشی که کراودفاندینگ ایجاد می کند این است که با هزینه ای کم می توان کمک بزرگی به چرخه ی اقتصادی، هنر و صنعت کشور کرد. از طرفی در برخی از پروژه ها، فرد صاحب کمپین امکانات ویژه ای را برای حامیان خود در نظر می گیرد. به عنوان مثال به آنها تعهد می دهد که بعد از تولید یک محصول خاص، آن را با قیمتی پایین تر و یا با شرایطی ویژه در اختیار حامیان مالی خود قرار دهد.

در حال حاضر وب سایت حامی جو با رویکردی حمایتی فعالیت خود را آغاز کرده و قصد دارد در بستری اینترنتی، فرآیند کراودفاندینگ را در ایران اجرایی کند. در مطالب بعدی توضیحات بیشتری در این زمینه منتشر خواهد شد.

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید