بانک ها، شرکت های سرمایه گذاری، و سرمایه گذاران کلان، راه های مشخصی هستند که صاحبان ایده، برای جذب سرمایه مورد نیاز به آنها مراجعه می‌کنند. روشهایی که نیازمند عبور از مسیرهای سخت و بوروکراسی اداری است. مسیری که اگر با موفقیت طی شود، بازپرداخت این سرمایه کارشان را خیلی سخت‌تر خواهد کرد. مخصوصاً اگر یک استارتاپ یا کسب و کار تازه، بخواهد از این روش استفاده کند، بازپرداخت سرمایه می‌تواند تمام موفقیت شرکت را تحت الشعاع قرار بدهد.

 

مقاله مرتبط: کراودفاندینک چه کمکی به جامعه می‌کند؟

 

کراودفاندینگ، روشی بهتر برای جذب سرمایه

کراودفاندینگ یا جذب سرمایه جمعی (جمع‌سپاری)، روشی است که در آن به کمک یک بستر مناسب، افراد مختلف و علاقه‌مند به حمایت و مشارکت از یک ایده دعوت می‌شوند. در کراودفاندینگ، صاحب ایده با تلاش و کوشش خود، سعی می‌کند به جای جذب یک سرمایه گذار کلان، از چندین سرمایه گذار کوچک برای حمایت از کسب‌وکار و ایده خود دعوت کند. افراد زیاد با هزینه‌های کم سرمایه مورد نیاز ایده شما را تأمین خواهتد کرد.

مقاله مرتبط: کراودفاندینگ چیست؟

 

با کراودفاندینگ همه می‌توانند حمایت کنند

افراد زیادی در جامعه هستند که از یک شرکت، کسب و کار، استارتاپ یا ایده تولید اثر هنری حمایت کنند. اما نه جایی برای حمایت کردن پیدا می‌کنند و نه کسی می‌تواند آنها را پیدا کند و در مورد ایده‌ای که دارد صحبت کنند. گاهی وقت‌ها نیز توان حمایت کامل از یک ایده را ندارند و فقط می‌توانند بخشی از سرمایه مورد نظرش را حمایت کنند.

از طریق کراودفاندینگ، هر کسی می‌تواند با هر میزانی که در حد توانش است، از یک ایده حمایت کند. در مقابل این حمایت‌ها هم می‌توانند از مزایای این ایده کسب و کار استفاده کنند. مزایایی مانند خرید اولین محصول این شرکت، حضور در مراسم رونمایی و قرار گرفتن نام حامیان در اثر هنری. البته در بیشتر مواقع، کسی به خاطر پاداش، از یک ایده حمایت نمی‌کند.

 

مقاله مرتبط: آیا حامیان برای پاداش حمایت می‌کنند؟

 

مصطفی مردانی