یکی از شاخص ترین و اثرگذارترین فیلم هایی که به طور مستقل و با کمترین هزینه ممکن ساخته شده است، فیلم «طبیعت بی‌جان» ساخته سهراب شهید ثالث است. این فیلم در لوکیشنی روستایی و خارج از شهر ساخته شده است، بازیگران سرشناسی ندارد و دیالوگ‌های زیادی بین بازیگران رد و بدل نمی شود. داستانی ساده با روایتی معمولی اما تفکری عمیق و تاثیرگذار.

 

مقاله مرتبط: نگاهی به تاریخچه موج نوی سینمای ایران

 

«طبیعت بی‌جان» درست یک سال بعد از زمانی ساخته شد که فیلمسازان نسبت به سینمای سرمایه داری و مسلط زمان، اعتراض کردند و تلاش کردند فیلم‌هایی با کمترین هزینه و بیشترین تاثیر بسازند. طبیعت بی‌جان توانست برای اولین جایزه خرس نقره ای بهترین کارگردانی را از جشنواره فیلم برلین دریافت نمایند.

 

مقاله مرتبط: داریوش مهرجویی، بخشی از موج نوی سینمای ایران

 

چه فیلم‌هایی ویژگی سینمای مستقل را دارند؟

معمولاً بعد از موفقیت یک فیلم در سینما و تاثیر عمیقی که در سینما می‌گذارند، فیلم‌های مشابه زیادی با همان سبک و سیاق ساخته می‌شود. به عنوان مثال، بعد از موفقیت فیلم‌های اصغر فرهادی، فیلمسازان جوائن زیادی به سمت ساخت فیلم‌هایی مشابه می‌روند، فقط به این بهانه که آنها هم دیده شوند. اما حقیقت تلخ این جاست که این فیلم‌ها هیچ‌کدام توفیقی پیدا نمی‌کنند و این روند تا زمانی که کارگردانی با فیلمی متفاوت، دوباره سینماها را قبضه کند.

 

مقاله مرتبط: اصغر فرهادی چگونه اصغر فرهادی شد..

 

ویژگی سینمای مستقل، تفاوت و بکر بودن آن است. فیلم‌هایی که سر و صدای زیادی ندارند، اما با بیان حرفی تازه و جدید، حال و هوای سینما را عوض می کنند. اما ناگهان با استقبال عمومی مواجه می‌شوند، بازیگران و عوامل خوب سینما برای حضور در آن با دستمزدهای پایین علاقه نشان می دهند و راه را برای حضور یک تفکر جدید در سینما باز می‌کنند.

 

مقاله مرتبط: چه طور از هنرمندان مستقل حمایت کنیم؟  

 

مصطفی مردانی

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید