هر چند وقت یک بار لیست موسیقی‌هایمان را عوض می‌کنیم یا تعدادی موزیک جدید بینشان قرار می‌دهیم، کتابی را توی مترو و اتوبوس، یا شب‌ها روی تخت یا کاناپه تمام می‌کنیم و اگر وقت و حوصله و همراه داشته باشیم، بیرون می‌رویم تا یک تئاتر یا فیلم جدید را ببینیم. به امید این که زندگی برایمان جذاب‌تر، ساده‌تر و قابل درک‌تر بشود.

اما همه این‌ها را، بعد از آن که ساخته شده اند و وارد بازار شدند دیده‌ایم و امروز هم فقط آنها را انتخاب می‌کنیم. چون تصورمان این است که دخل و تصرفی در تولید یک اثر هنری نداریم. تبدیل شدیم به مصرف کننده هنری که تبلیغشان را می‌کنند و به گوشمان می‌رسد. تبلیغاتی که خیلی وقت‌ها برایمان آزار دهنده است و جذبمان نمی کند. دوست داریم فیلمی ببینیم که کمی هم به دغدغه‌هایمان نزدیک باشد. آیا راهی هست؟

 

مقاله مرتبط: هنر مستقل چیست و چه مزایایی دارد؟

 

هنرمندان مستقل کجا هستند؟

اغلب هنرمندان مستقل را توی جشنوراه‌های مختلف، گالری‌ها، سالن‌های تئاتر و سینما پیدا می‌کنیم. هنرمندانی که با هر زحمتی بوده، ایده خودشان را ساخته اند و کسی از مراحل سخت تولید و پیش تولید آنها خبردار نشده است. درست مثل زمانی که آن را تولید کرده‌اند و منتظر دریافت نظر مردم هستند. اما حلقه ارتباطی مناسبی بین هنر آنها و مردمی که علاقه مند به دیدن هنر آنها هستند وجود ندارد، یا خیلی کمرنگ است.

کراودفاندینگ یا سرمایه گذاری جمعی، تا حد زیادی سعی کرده است که این حلقه مفقوده باشد. هنرمندان علاقه مند و جدی که با قدرت و انرژی بالا می‌خواهند اثری هنری تولید کنند، ند و از مردم می‌خواهند که هم در مورد آن نظرشان را اعلام کنند و هم با کمک‌های کوچک خود، سرمایه تولید آن را برای او فراهم کنند.

 

مقاله مرتبط: چرا به هنر مستقل نیاز داریم؟

 

کراودفاندینگ با قدرت اتحاد و مشارکت جمعی، یک هنرمند جدید و با انرژی به جامعه معرفی می‌کند. این هنرمندان دیگر با انرژی و انگیزه بیشتری اثرشان را تولید می‌کنند و تعداد بیشتری از مردم در جریان ساخت اثرشان قرار می‌گیرند. هنگام نمایش آن نیز تنها نیست و همین کسانی که از او برای تولید اثر حمایت کرده‌اند، برای دیدن اثر نهایی خواهند آمد. اگر از یک هنرمند حمایت کنیم، انرژی جمع به خود ما نیز بازمی گردد و اثری خوب و با کیفیت می‌بینیم.

 

مقاله مرتبط: حامیان شما می توانند هواداران شما باشند اگر…

 

مصطفی مردانی

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید