ذهن کارگردانان و فیلمسازان مستقل پر از رویای فیلم‌هایی است که می‌خواهند بسازند. ایده هایی که مختص و منحصر به فرد خودشان هستند. هنر امروز هم به دنبال داستان هایی نو و بکری است که از ذهنی تازه آمده باشد. و این با ظهور فیلمسازان جدید و تازه نفس، ساده تر اتفاق خواهد افتاد.

برای همه فیلم اولی ها، امکانات ساختن ایده وجود ندارد. این امکانات می توانند شامل ابزارها، عوامل مناسب و دست آخر، سرمایه کافی است. اگر نگاهی به فیلم های اول خیلی از کارگردانان بزرگ مثل اصغر فرهادی، داریوش مهرجویی و… کارگردانان بزرگ خارجی مثل اسپیلبرگ، جیم جارموش، وودی آلن و… بیاندازیم، فیلم‌هایی با کمترین میزان هزینه و امکانات هستند که ایده ای جذاب و گیرا دارند. اما برای ساختن همین ایده هم رنج و زحمت زیادی کشیده اند و زمان زیادی را صبر کرده‌اند. مدت زمانی که می توانست کوتاه تر طی شود و چهره های جدید سریع‌تر وارد عرصه هنر شوند.

 

مقاله مرتبط: اصغر فرهادی چگونه اصغر فرهادی شد؟

 

حامی جو راهی جدید برای شناخت و حمایت

حامی جو به روش کراودفاندینگ یا جذب سرمایه جمعی فعالیت می کند. به این صورت که افراد هنرمند و خلاق، ایده‌هایشان را در قالب یک ویدیو و یک متن به دیگران معرفی می کنند، میزان هزینه ای که برای تولید آن نیاز دارند را اعلام می‌کنند و برای جذب سرمایه، پاداش هایی متناسب با هزینه ای که دریافت می کنند، ارائه می دهند.

 

مقاله مرتبط: کراودفاندینگ چیست!؟

 

فیلم‌سازان و هنرمندان، هدایایی خلاقانه ارائه می‌دهند که ممکن است به اثرشان مرتبط باشد یا نباشد. به عنوان مثال ممکن است آثاری هنری در قالب دیگر مانند تابلوهای گل و آینه به مخاطبان خود پیشنهاد کنند. یا ممکن است مرتبط با خود محصول باشد و با ذکر نام به عنوان حامی در تیتراژ فیلم، از شما تشکر کنند، از شما برای اکران خصوصی دعوت کنند و…

همه اینها به ایده صاحب اثر بستگی دارد.

 

مقاله مرتبط: پاداش های خلاقانه کراودفاندینگ

مصطفی مردانی

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید