وقتی در یک بخش از هنر فعالیت می کنیم، تنها دیده شدن معنایی ندارد. نمی توان انتظار داشت فقط یک فیلم در طول یک سال بتواند از مرز یک میلیارد تومان فروش بگذرد. تصور این که فقط یک عکاس بتواند پله های ترقی را طی کند، مفهومی ندارد. و قرار نیست آثار هنرهای تجسمی در گوشه انبارها خاک بخورند و فقط یک مجسمه به فروش برسد یا نصب شود.

در هر رشته‌ای، با رشد یک هنرمند، تمام بخش های مربوط به آن هم فعال‌تر خواهند شد. کدام فیلم‌سازی است که بدون تصویربردار و صدابردار بتواند کارش را به تنهایی انجام بدهد. کدام بازیگران قرار است در فیلم های مستقل بازی کنند و کدام گالری عکس‌ها، نقاشی‌ها و هنرهای تجسمی را نمایش می‌دهد.

 

مقاله مرتبط: کراودفاندینگ به هنرمند یاد می دهد اثرش را چه طور معرفی کند

 

نگاهی به فیلم اولی های موفق

ابد و یک روز، سعید روستایی

سعید روستایی، متولد ۱۳۶۸ است و قبل از ساخت فیلم پر سر و صدای «ابد و یک روز»، شش فیلم کوتاه ساخته بود. فیلم‌نامه قوی و استعداد بالای سعید روستایی، باعث شد فیلم اولی بودنش چندان به چشم نیاید و بازیگران بزرگی مانند نوید محمدزاده، پریناز ایزدیار، پیمان معادی، شبنم مقدمی و… در آن بازی کرده اند. این فیلم در جشنواره فیلم فجر سال ۱۳۹۴ توانست ۹ سیمرغ بلورین را برای دست اندرکاران خود به همراه داشته باشد.

 

مقاله مرتبط: چه طور از هنرمندان مستقل حمایت کنیم؟

 

رقص در غبار، اصغر فرهادی

لوکیشن روستایی و شرایط سخت فیلمبرداری، نتوانست جلوی اصغر فرهادی و فرامرز قریبیان را برای ساخت یک فیلم بلند و عالی بگیرد. این فیلم توانست جایزه بهترین بازیگر مرد را برای فرامرز قریبیان در جشنواره مسکو به همراه بیاورد. این فیلم، مسیر ظهور یک کارگردان بزرگ را باز کرد و موفقیت های جهانی بعدی را به همراه داشت.

 

مقاله مرتبط: اصغر فرهادی چگونه اصغر فرهادی شد

 

جایی دیگر، مهدی کرم پور

حضور مهدی کرم پور در سینمای ایران، به عنوان یک پدیده از فیلم «چه کسی امیر را کشت» شروع شد، اما این کارگردان سه سال قبل و با حضور بازیگران سرشناسی مانند علی مصفا، کتایون ریاحی، گلشیفته فراهانی و… با موسیقی فردین خلعتبری، «جایی دیگر» را ساخت. این فیلم، توانست نظر منتقدان را به خود جلب کند، به گونه ای که او را استعداد جدید سینما بنامند.

 

 

آدم، عبدالرضا کاهانی

کاهانی از جمله فیلم‌سازانی است که سبک خاص خودش را دارد و این سبک را از اولین فیلمی که تولید کرده، با خود داشته است. فیلم آدم در جشنواره فجر ۱۳۸۵ و جشن خانه سینما ۱۳۸۶ حضور داشته است. از ویژگی های این فیلم، بازی بازیگران سرشناسی مانند حامد بهداد، مهران احمدی و مهتاب کرامتی است.

 

مقاله مرتبط: همکاری پریسا گرگین با اصغر فرهادی: فروشنده

 

اشیا از آن چه در آینه می بینید به شما نزدیکترند، نرگس آبیار

اگر چه نرگس آبیار با شیار ۱۴۳، که دومین فیلم این کارگردان است، بر سر زبان ها افتاد، اما حضور بازیگران سرشناسی مانند گلاره عباسی، رامسین کبریتی و مهران رجبی و قصه ای جذاب و گیرا، از ویژگی های این کارگردان جوان در این فیلم است.

 

مصطفی مردانی 

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید