پیش از این عادت داشتیم که فقط فیلم ها و سریال‌های داستانی دارای موسیقی فیلم اصلی و مخصوص به خود باشند. اما از زمانی که جشنواره ملی «سینما حقیقت» موسیقی را هم به جوایز خود اضافه کرده است، نگاه مستندسازان به این بخش از فیلم نیز جلب شده است. به طوری که در بین بیش از هزار فیلم مستند ارسال شده به این جشنواره، نزدیک به ۱۰۰ اثر دارای موسیقی ارجینال و اصلی هستند که نام آهنگسازان باتجربه نیز در آنها دیده می‌شود. این خبر خوبی برای آهنگسازان است که برای تولید اثارشان، می‌توانند وارد بازار موسیقی شوند. 

 

مقاله مرتبط: افشین عزیزی و آهنگسازی برای فیلم های مستند

  

رویاهای دم صبح اولین جایزه موسیقی جشنواره سینما حقیقت

سال گذشته، آهنگسازان شناخته شده ای مانند «مجید انتظامی»، «بهزاد عبدی», «بابک میرزاخانی»، «کیوان هنرمند» و… در جشنواره سینما حقیقت شرکت داشته اند و «افشین عزیزی» با آهنگسازی فیلم مستند « رویاهای دم صبح » به کارگردانی «مهرداد اسکویی» موفق به کسب جایزه بهترین موسیقی شده است. رویاهای دم صبح نیز با تکیه بر موسیقی و موضوعی که دارد، موفقیت های بین‌المللی زیادی به دست آورده است و یکی از موفق‌ترین مستندهای سینمای ایران به حساب می‌آید و حامی جو افتخار این را دارد که مهرداد اسکویی با این مستند روی سایت حضور دارد. افشین عزیزی و مهرداد اسکویی، هر دو از مشاوران حامی جو هستند. 

 

مقاله مرتبط: رویاهای دم صبح رکورد دار کاندیداتوری نهمین جشنواره بین المللی سینما حقیقت

 

آهنگسازان مشهوری که امسال حضور دارند

همان طور که سال گذشته آهنگسازان مستقل و شناخته شده‌ای با فیلم‌سازان مستند همکاری داشته‌اند، امسال نیز حدود صد فیلم، برای موسیقی خود به سراغ این هنرمندان رفته‌اند. در بین اسامی آهنگسازان فیلم ها می توان به اسامی زیر اشاره کرد:

نادر مشایخی با فیلم چهار شش، رضا سورانی؛ ستار اورکی با فیلم‌های زنانگی، محسن استاد علی؛ قهرمان آخر، جواد طوسی و راستی من هم طلبه هستم، محسن فضلی؛ پیمان یزدانیان  با فیلم‌های دیپلماسی شکست‌ناپذیر آقای نادری، بهتاش صناعی‌ها و ماهی قرمز کوچولو، محمد مجتبی‌حبیبی؛ کاوه آفاق با فیلم جرثقیلستان، بهناز امیری‌شاهوار؛ نوید افقه با فیلم ننا، محمدرضا وطن‌دوست، افشین عزیزی با فیلم آبی کمرنگ، آرش لاهوتی؛ مسعود سخاوت‌دوست با فیلم‌های مولوسیا، حمید نجفی‌راد و حقیقت گمشده، مرحوم حامد خسروی، مانی منادی‌زاده با فیلم صیادک معمار، خلیل زارعی و آهنگسازان دیگری که برای فیلم‌های مستند مختلف موسیقی متن ساخته‌اند.

دهمین دوره جشنواره سینما حقیقت در روزهای ۱۴ تا ۲۱ آذر ماه در شهر تهران برگزار خواهد شد.

 

مصطفی مردانی

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندیدتندیس بهترین موسیقی فیلم مستند برای افشین عزیزی سینما حقیقت