مهدی فخیم زاده  بعد از سال‌ها با نوشتن کتاب «من و سینما»، حرف‌هایی در مورد سینمای بدنه نوشته است که قابل تآمل هستند. به بهانه چاپ این کتاب هم، گفتگویی با فریدون جیرانی داشته است و ناگفته‌های زیادی را مطرح کرده است. به گزارش حامی جو از برنامه ۳۵ که توسط فیلم نت تولید شده است، فخیم زاده اعتقاد دارد که فضا برای فیلم‌سازها بازتر شده است، اما سینما دیگر نمی‌تواند هزینه‌هایش را از طریق دولت تامین کند. 

 

مردم با سینما قهر کرده بودند

مهدی فخیم زاده در گفتگو با فریدون جیران گفته است: «دولت در زمان جواد شمقدری، به این نتیجه رسیده بود که سینما می‌تواند یک رسانه قدرتمند باشد. اما هر چه گذشت، این فرضیه کمتر به نظریه تبدیل شد و فهمیدند که نمی‌توانند از سینما، انتظار رسانه بودن داشته باشند. فیلم‌هایی هم که با این رویکرد ساخته شد، مخاطب زیادی به سمت سینما نکشید. در این پنج سال، فشار زیادی به سینماگران وارد شد و مدام فیلم‌های بخشنامه ای ساخته می‌شد. آن قدر فشار روی سینما بود که تصور می‌کردیم هیچ فیلمی مجوز نمی‌گیرد.

بعضی‌ها از جمله بهروز افخمی می‌گفتند که مردم با سینما قهر کرده اند و باید به سراغ فیلم‌های خارجی برویم. اما سازمان سینمایی دست از تنگ نظری برداشت و به سلیقه‌های مختلف فضا داد و الان مردم بیشتری برای اوقات فراغت به سینما می‌روند.» 

 

دولت دیگر پولی به سینما نمی‌دهد

به گزارش حامی جو، مهدی فخیم زاده گفته است:«تحریم‌ها آن قدر روی دولت فشار آورده است که دولت دیگر نمی‌تواند هزینه‌های بخش خصوصی را پرداخت کند. سینما هم یک بخش خصوصی است و کم کم باید روی پای خودش بایستد.» 

این صحبت‌ها نشان می‌دهد که سینما نیاز به حمایت بخش خصوصی دارد. بخش خصوصی را نباید فقط به ثروتمندان و سرمایه‌داران محدود کرد. گاهی هم می‌شود سرمایه کلان تولید یک ایده توسط تعداد بالایی از مردم قشر متوسط تامین شود. روشی که به جمع سپاری یا سرمایه گذاری جمعی معروف است و حامی جو نیز در همین زمینه فعالیت می‌کند. مردم با حمایت کردن یا پسندیدن یک پروژه، در حقیقت به آن رأی می‌دهند و موفقیت آن را تضمین می‌کنند.

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید