یکی از تاثیرگذارترین کارگردانان موج نوی سینما در همان اوایل راه، مسعود کیمیایی بوده است. شاید اگر قیصر ساخته نمی‌شد، این اتحاد بی سابقه بین سینمای روشنفکری و سینمای بدنه آن زمان که به فیلم‌فارشی شهرت داشت، اتفاق نمی‌افتاد. قیصر، با بازی بهروز وثوقی، توانست در اکران دومش رکورد فروش سینمای آن زمان را بشکند و به طور باورنکردنی، دو سال بر روی پرده‌های سینما باقی بماند و فروش داشته باشد.

 

مقاله مرتبط: داریوش مهرجویی، بخشی از موج نوی سینمای ایران

 

کیمیایی چه طور کیمیایی شد؟

مسعود کیمیایی هم مانند داریوش مهرجویی، یک تجربه ناموفق برای اولین فیلم بلندش دارد. فیلمی که ساختار فیلم‌های موج نو را داشت، اما ساختار خوبی نداشت و در گیشه شکست خورد. «بیگانه بیا» در سال ۱۳۴۷ و با تم فیلم‌های فارسی آن زمان ساخت. تلفیقی از جوانی هوس باز و دختر فریب خورده و خانواده ای مرفه. اما قیصر، نقطه مقابل تجربه ناموفق اول شد. تا جایی که موج نوی سینمای ایران، به اعتبار و قدرت این فیلم پا گرفت. بعد از «قیصر» بود که فیلم‌های موفق دیگر هم ساخته شدند. رضا موتوری، داش آکل و… بعد از مدتی «گوزن‌ها» .

مسعود کیمیایی، زمانی که «قیصر» را جلوی دوربین برد، فقط بیست و هشت سال داشت و یکی از جوان ترین کارگردانان آن زمان به حساب می‌آمد.

 

مقاله مرتبط: اصغر فرهادی چگونه اصغر فرهادی شد

 

مسعود کیمیایی به تنهایی رشد نکرد

یکی از ویژگی‌های بارز سینمای مسعود کیمیایی، معرفی استعدادها و چهره‌های جدید در سینما است. چه کسی است که محمدرضا فروتن را در «مرسدس» فراموش نکند. موسیقی و صدای «مانی رهنما» در این فیلم هم جزو شاهکارهای موسیقی این خواننده است و هنوز هم طرفداران زیادی، مانی رهنما را با این ترانه می‌شناسند.

 

مقاله مرتبط: همه هنرمندان با هم رشد می‌کنند اگر..

 

فیلم «قیصر» هم از این قاعده مستثنی نیست. این فیلم با موسیقی «اسفندیار منفردزاده» ، تیتراژ «عباس کیارستمی»، بازی جمشید مشایخی، بهمن مفید، بهروز وثوق و… ساخته شده است و اگر نگاهی به اسم‌ها بیاندازیم، تاثیر مسعود کیمیایی را روی تمام بخش‌های سینما می‌توانیم شاهد باشیم. در فیلم‌های کیمیایی، همیشه باید منتظر معرفی یک چهره سینمایی جدید و ماندگار بود که تا مدت‌ها بدرخشد.

 

مقاله مرتبط: نگاهی به تاریخچه موج نوی سینمای ایران

 

مصطفی مردانی

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید