اگر بخواهیم در مورد فیلم ها یا سریال هایی که با بازیگران محلی ساخته شده اند و در سینمای ایران ماندگار شده اند، فقط می توانیم به قصه های مجید اشاره کنیم. شاید نمونه‌های دیگری هم وجود داشته باشند، اما شاید تاثیرگذارترین نمونه همین باشد. دیگر فیلم‌ها و سریال‌هایی که مکانی غیر از تهران را برای خودشان انتخاب کرده اند، از بازیگران مطرحی استفاده کرده‌اند که الزاماً متولد همان شهر یا دارای همان لهجه نیستند.

 

مقاله مرتبط: هنرمندان دیگر شهرها چگونه رشد می کنند؟

 

دفاع مقدس دلیلی برای فیلم های خارج از شهری

یکی از دلایل اصلی که فیلم‌سازان ایرانی، لوکیشن فیلم‌هایشان را به شهری خارج از تهران برده اند، جنگ و پیامدهای آن بوده است. به غیر از فیلم های معروفی که در فضای جنگ تحمیلی ساخته شده اند، فیلم‌هایی هم هستند که در جایی غیر از تهران و خوزستان تولید شده‌اند، اما همچنان از جنگ هشت ساله برای موضوع فیلم های خود استفاده کرده اند.

باشو غریبه کوچک و ننه گیلانه، نمونه های موفقی از این دست فیلم ها هستند که در روستاهای شمال ساخته شده اند. نمونه دیگری از این فیلم ها هم «شیار ۱۴۳» به کارگردانی نرگس ابیار که لوکیشن آن روستایی نزدیک شهر کرمان است.

 

مقاله مرتبط: منفعت هایی که جامعه با حمایت از هنرمندان شهرهای کوچک می برد

 

 

فیلم‌های دیگر

فیلم های دیگری هم هستند که فضایی غیر شهری برای خود انتخاب کرده اند. از فیلم هایی که بی دلیل در یک شهر دیگر ساخته شده اند و مکان فیلمبرداری آن درست مانند فیلم های ساخت پایتخت است عبور می کنیم. کارگردان‌هایی مثل کیارستمی و بیضایی فیلم‌هایشان را به فضای شهری محدود نکرده‌اند. از کیارستمی می‌توان، فیلم‌های «طعم گیلاس»، « خانه دوست کجاست» و حتی «کپی برابر اصل»  و از بهرام بیضایی «چریکه تارا» و «باشو غریبه کوچک»، جزو کارهای بارز آنها به حساب می آید.

 

مقاله مرتبط: چه طور از هنرمندان مستقل حمایت کنیم؟

 

از کارگردانان جدید نیز می توان به رضا میرکریمی با دو فیلم «خیلی دور خیلی نزدیک» و «یک حبه قند» می توان اشاره کرد. اولی در روستاهایی نزدیک طبس و دومی در شهر یزد ساخته شده است. شهرام مکری هم با ساخت «ماهی و گربه» در فضایی غیرشهری و وهم آلود، ساخت فیلم در شهرهای دیگر و قاسم جعفری هم با ساخت فیلم «گرگ و میش» اولین فیلم جاده ای ایران را تجربه کرده‌اند.

اما هنوز هم باید منتظر فیلم‌هایی از کارگردانان غیرتهرانی در شهر خودشان باشیم تا شاید این فضای تک قطبی ساخت فیلم در پایتخت شکسته شود.

 

مصطفی مردانی

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید