سیناپرس، با تأکید به نقش و اهمیتی که علم، تفکر علمی و فرهنگ در توسعه علمی و توسعه همه‌جانبه کشور ایفا می‌کند و تأکید بر اهمیت ترویج علم و مقابله با شبه‌علم و خرافه‌های علمی، همچنین تلاش برای ارتقا سطح علمی جامعه و فرهنگ سازی و نهادینه کردن آن نقش مهمی را در این بین ایفا می کند.
بخشی از متن درج شده در این سایت :
ایران بعنوان یکی از پیشگامان عرصه مدیریت منابع آب از دیرباز همواره مشکلات آبی را بخوبی مدیریت نموده، اما امروزه گریبانگیر بحرانی ناشی از سوء مدیریت منابع آب می¬باشد. محدودیت آب قابل دسترس، توزیع غیریکنواخت آن در کشور، الگوی نامناسب شهرنشینی و مراکز سکونتگاهی و شیوه تولید محصولات زراعی از منظر سازگاری با اقلیم کشور، از دیگر عوامل تشدیدکننده بحران آب در کشور می¬باشد.
در این دوران که به دوران سرعت و عصر ارتباطات لقب گرفته است و فضای مجازی بر تمامی ابعاد زندگیمان تنیده شده و فرار مغزها مد روز شده است محمد قائم¬پناه جوانی نخبه با ماندن در این دیار و با علم به همه کاستی¬ها و کمبودها، استارتآپی تحت عنوان کشمون را راه¬اندازی کرده است که پشت این ایده بکر و ناب، خلاقیتی نهفته که در آخر منجر به کاهش آب مصرفی در شهرستان قائن شده است.
کشمون پلتفرمی برای آشنا شدن و خرید بی¬واسطه زعفران از کشاورزهاست که کمک می کند زارعینی که در خراسان جنوبی (شهرستان قائن) به روش های سالم و پایدار کشت وکار می کنند، محصولشان را تهران و سایر شهرهای بزرگ بفروش برسانند. در این سیستم کشاور با حذف دلا¬ل¬ها سود بیشتری می¬برد و از طرف دیگر مشتریان محصول با کیفیت¬تری را دریافت می¬کنند. نحوه عملکرد فنی این استارت آپ خارج از حوصله این یادداشت است.
حال که جوانی با علم و دانش خود بستری را مهیا نموده که هدف غایی آن بهینه مصرف کردن آب موجود منطقه است باید این تلاش را به صورت هنرمندانه و برای تثبت و فرهنگسازی به تصویر کشید. محمد واعظی کارگردان جوان کشورمان که خود از دغدغه¬مندان و فعالان عرصه محیط زیست است در صدد به تصویر کشیدن این تلاش و رنج مضاعف درمستندی تحت عنوان رویای آب است.
مستندی که به شدت مستقل است و کارگردانش سعی دارد با کمک مردمی هر چند اندک ولی با تعداد زیاد آن را به سرانجام برساند که برای این کار محمد واعظی از پلتفرم حامی¬جو که تجربه گرانبهایی در عرصه فرهنگ وهنر دارد بهره جسته است
ادامه در : https://sinapress.ir/news/83720