چند روز پیش، در مورد سورنا ستاری و صحبت های جذابش در مورد استارتاپ ها نوشته بودیم. سورنا ستاری گفته بود که اگر می خواهیم راهی برای جایگزینی فروش نفت پیدا کنیم، بهترین راه استفاده از فکر و مغز است و یکی از بهترین راه‌ها برای استفاده از فکر جدید و خلاقیت، استارتاپ است. گفتیم که حامی جو یک استارتاپ فعال در حوزه سرمایه گذاری جمعی است و یکی از اهداف بلندمدت ما، افزایش امید بین هنرمندان، کارآفرینان و صاحبان های ایده های خلاق است. حالا در این مقاله، در مورد استارتاپ و زندگی استارتاپی صحبت می کنیم.  

استارتاپ چیست و چه طور کار می کند؟

استارتاپ واژه ای است که به شرکت های کوچک گفته می شود که با سرمایه محدود و نیروی انسانی کوچک شروع به کار می کنند و مدل کسب و کار خود را در طول زمان توسعه می دهند. در حقیقت، استارتاپ ها در همان دو سه سال اول فعالیت خود، مدل خود را پیدا می کنند و از حالت استارتاپی خارج می شوند. با این حال در این چند سال اول، باید هزینه ها و فعالیت های خود را مدیریت کنند تا بتوانند گسترش پیدا کنند.

چرا استارتاپ مهم است؟

سورنا ستاری در مصاحبه ای که در دور همی داشت، گفته بود که اگر می خواهیم در این شرایط زندگی کنیم، راهش این است که استارتاپی فکر کنیم. استارتاپ زیر مجموعه ای از اقتصاد دانش بنیان است و خلاقیت و نوآوری می تواند از پتانسیل نیروهای جوانی کشورمان را فعال کند.

سورنا ستاری در مذمت روش‌های گذشته گفت: ما نباید به جوان هایمان بگوییم استخدام شوند. ما با استخدام، اعتماد به نفس جوانانمان را می گیریم و آنها را سرکوب می کنیم. اگر قرار باشد که جوانانمان را سر کار ببریم و اشتغال زایی کنیم، راهش همین استارتاپ ها است.

چه طور استارتاپی زندگی کنیم

برای این که بتوانیم استارتاپی زندگی کنیم، باید فکر کنیم که نفتی وجود ندارد که بفروشیم. چون اگر فکر کنیم که همه چیز هست، و دولت با پول نفت کار می کند، و تفکر نفتی در ما ایجاد می کند. تفکر نفتی یعنی این که دولت با پول نفتی که می گیرد، وظیفه دارد آشغال های سر خیابان را جمع آوری کند. و این تفکر در بیشتر ما هست.  

اما تفکر استارتاپی می گوید که از همین آشغال سر کوچه می شود درآمد داشت و یک کسب و کار راه انداخت. در مورد تمام معضلات اجتماعی هم می توان همین کار را کرد.  یعنی برای حل هر معضل اجتماعی، می توان یک کسب و کار ایجاد کرد. همین الان، تعداد صفحات وب در فارسی از صفحات عربی با آن همه کشور بالاتر است.

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید