فیلم مستند در میان امواج به کارگردانی و تهیه کنندگی مینا کشاورز در ابتدا به نام «آیا او در این مبارزه پیروز می شود» بر روی پلتفرم حامی جو قرار گرفته بود توانست بیشتر از صد در صد هزینه مورد نیازش را به دست بیاورد. این نکته را باید یادآور شد که تغییر عنوان اصلی فیلم در روند تولید فیلم امری طبیعی است.

در میان امواج روایت زندگی رقیه است، زنی جنوبی که بازاری محلی را در میناب راه‌اندازی کرده و خود آن را مدیریت می‌کند. او در تلاش است امنیت شغلی زنان دستفروش میناب را فراهم کند اما شهرداری مانع ادامه کار اوست. مینا کشاورز ۴ سال از زندگی رقیه ذاکری و کشمکش او با شهرداری را دنبال کرده است.
این فیلم ۹۰ دقیقه‌ای تولید مشترک ایران، نروژ و لبنان می باشد که تدوین فیلم در فرانسه و بقیه مراحل پس تولید در نروژ انجام شد.

لازم به ذکر است این مستند به هنگام تولید توانست جوایز فاند جشنواره ها و موسسات فیلم از قبیل فاند پست پروداکشن فستیوال فیلم ایدفا، فاند موسسه فیلم بیروت، فاند موسسه فیلم نروژ، فاند frittord، فاند میدنورسک را کسب کند و در ادامه توانست در پیچینگ فروم فستیوال مستند زاگرب، مدیمد، ترایبکا و شبکه مستندسازان اروپا حضور موثر پیدا کند.

این مستند در استمرار موفقیتهای خود توانست نخستین نمایش خارجی خود در اکتبر ۲۰۱۶ جشنواره بین المللی فیلم مستند فیلم هایی از جنوب Film fra Sor در شهر اسلو داشته باشد و در نوامبر همان سال جشنواره بین المللی فیلم مستند تروندهایم هلند نیز نمایش موفقی داشت. در ادامه جشنواره ها و رخدادهایی که مستند در میان امواج که در آن حضور داشته است را شاهد هستیم:

mk-02

 • جشنواره بین المللی فیلم مستند One World Film Festival / مارس ٢٠١٧/ اسفند ١٣٩۵/ پراگ
 • جشنواره فیلم های ایرانی اسلو / می ٢٠١٧/ اردی بهشت ١٣٩۶/اسلو
 • جشنواره بین المللی فیلم مستند نوردیک داک / جون ٢٠١٧/ خرداد ١٣٩۶/ نروژ
 • نمایش در کنفرانس بین المللی زنان و فضای شهری / آگوست ٢٠١٧/ مرداد ٢٠١٧/ بروکسل
 • جشنواره بین المللی فیلم های مستند شهری، اکتبر ٢٠١٧/ آبان ١٣٩۶/ استانبول
 • جشنواره بین المللی فیلم مستند Escale Documentaire (مستندهای خلاق) / نوامبر ٢٠١٧/ آبان ١٣٩۶/ لاروشل فرانسه
 • جشنواره بین المللی فیلم مستند لندن LIDF / دسامبر ٢٠١٧/دی ١٣٩۶/ لندن
 • نمایش ویژه در میان امواج در سینما تک وین به مناسبت روز جهانی زن /مارس ٢٠١٨/اسفند ١٣٩۶
 • جشنواره بین المللی فیلم صدای زنان/ مارس ٢٠١٨/ اسفند ١٣٩۶/ لس آنجلس
 • نمایش در مرکز فیلم جیکوب برنز / آوریل ٢٠١٨/ اردی بهشت ١٣٩٧/نیویورک
 • جشنواره بین المللی فیلم مستند شب های حقوق زنان / می ٢٠١٨/ خرداد ١٣٩٧/ مقدونیه
 • جشنواره بین المللی فیلم مستند ملداکس Moldox / سپتامبر ٢٠١٨/ شهریور ١٣٩٧ / ملدوا

همچنین به موزات نمایش در خارج از ایران در داخل وطن نیز با همان صلابت اکران گردید که نخستین نمایش در آذرماه سال ۱۳۹۵ در جشنواره سینما حقیقت انجام گرفت.

به گزارش سینماسینما، کیوان کثیریان منتقد، در مطلبی به ارزیابی این مستند می پردازد:

«در میان امواج» ساخته مینا کشاورز / قهرمان تنها و دادی که ستانده نمی‌شود

آنچه بیش از هرچیز در “درمیان امواج” کار تازه مینا کشاورز به چشم می آید همراهی نزدیک مستندساز و سوژه اش است؛ اتفاقی که برای پرتره های اینچنینی از لوازم اصلی کار به حساب می آید. کشاورز با جلب اعتماد سوژه و خانواده او اجازه ورود به خصوصی ترین و یا مهم ترین لحظات او را داشته و توانسته تصاویر تعیین کننده ای را نیز به نمایش بگذارد. او توانسته تا حدود زیادی، حساسیت سوژه اصلی و سایر آدم ها را نسبت به دوربین کم ‌کند و آنها را به خودشان نزدیکتر کند.

به نظر می آید فیلم ابتدا قرار بوده به یک زن فعال، مبتکر و کارآفرین بپردازد که به ناگاه این مقطع از زندگی خانم ذاکری هم دستخوش اتفاقات ناگهانی شده و مستندساز نیز با همراهی کردن او روند وقایع را ثبت کرده و خط داستانی پر تب و تاب فیلمش شکل گرفته است.

تصویر کردن عریان لحظات بی تابی، طغیان، رجزخوانی و یاس او از نقاط قوت فیلم است.

دوربین در تمامی طول فیلم همراه خانم ذاکری است و دوربین همواره او را همراهی می کند جز در سکانسی که فیلمسار قصد دارد تاثیر غیبت او در فضای بازار را تصویر کند و از دهان تعدادی از دستفرش ها این خلا را یادآوری کند.

راوی که خود خانم ذاکری است، با لهجه مینابی شمرده و تا حدودی ادبی و شاعرانه نیشن می گوید که تقریبا به تمامی قابل فهم است. نریشن، بعد از دقایقی جا می افتد و البته اطلاعات وافی هم می دهد و بیننده را زود با قهرمان فیلم همراه می کند.

تم اصلی “درمیان امواج” حکایت ظلمی است که بر زنی رفته است و مقاومت و پیگیری های او. زنی با پشتکار و محکم با رویاهای بلند که زندگی اش را بر سر مدیریت یک پروژه کارآفرینی گذاشته و حالا با کارشکنی، بی مهری و ستم مسئولان شهری مواجه شده. هم او که که از کودکی اطرافیانش روحیه پسرانه در وی سراغ کرده بودند.

فیلم در باز کردن ایده مرکزی موفق است و تا جایی که درگیری ها و موانع اولیه پیش می آید هم درست عمل می کند. مشکل از آنجا پیش می آید که وقتی شکل مانع ایجاد شده و صورت مساله تغییر می کند. آنجا که در می یابیم شهرداری دنبال جمع کردن کل بازار نیست بلکه مدیریت آن را از خانم داکری سلب کرده و خود تصدی کار را گرفته، مشکل تقلیل می یابد و از یک مشکل عمومی و جمعی به یک مشکل شخصی و فردی فرومیکاهد.

همراهی نکردن مردمی که آماده پذیرش شرایط جدیدند از دیگر تم های فیلم است که روی آن مکث شده است. به رغم آنکه خانم ذاکری ان همه سنگ مردم را به سینه زده و روی کمکشان حساب کرده، اما آنها به راحتی تنهایش می گذارند.

قهرمانی که فیلم معرفی می کند، زنی است که بیش از آنکه دغدغه نقش همسری و مادری داشته باشد، آرزو دارد، داماهی شهر میناب باشد؛ همان قهرمان- ماهی بزرگی که روزی رسان است و دلاورانه به جنگ امواج می رود.

سپس در داخل نمایش هایی به شرح ذیل برای مستند در برابر امواج رقم خورد:

 • نمایش در کانون فیلم سینما حقیقت
 • نمایش در حلقه مطالعات شهری دانشگاه تهران
 • نمایش در کانون فیلم کتابخانه حسینیه ارشاد
 • نمایش در رخداد تازه مستند

mk-03

نمایش در هفته فیلم مستند سینماتک موزه هنرهای معاصر تهران

نمایش در همایش زنان کارآفرین به مناسبت روز زن

در پایان باید یادآور شد که مستند در میان امواج جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره بین المللی فیلم مستند لندن را نصیب خود کرد.

.کمپانی کت‌اند داکس (CAT&Docs)، پخش‌کننده مطرح فرانسوی، پخش جهانی مستند سینمایی در میان امواج را بر عهده گرفت.

کت‌اند داکس با مدیریت کاترین لوکلف یکی از ۵ پخش‌کننده مطرح فیلم مستند در دنیاست که پخش فیلم‌های مطرحی چون شهروند شماره ۴ برنده اسکار مستند، پنج دوربین شکسته، یک داستان عاشقانه سوری، عشق من از آن رودخانه مگذر و … را تا کنون انجام داده است.

علاوه بر خانم مینا کشاورز که خود تهیه کننده و کارگردان اثر بود، باید گفت که یکی از فیلمبردارن و نویسندگان این مستند بود و آقای نیما هاشمیان نیز بعنوان نقاش و طراح پوستر وی را یاری می کرد.

mk-04

سایر عوامل فیلم که خانم مینا کشاورز را در خلق این اثر یاری رساندند به قرار زیر است:

 • فیلمبردار : امین بهروززاده
 • تدوینگر: ورونیک لاگوارد سگوت
 • موسیقی: امین بهروززاده
 • صدا : اودون روستاد ، یورگن میر
 • نویسنده متن: رقیه ذاکری
 • تهیه کننده مشترک : کریستین فالک، تورستین پالیوس

mk-05