اگر بخواهیم به شخصیت های ماندگار سینما اشاره کنیم، هفت شخصیت به یادماندنی در فیلم های ایرانی، ساخته داریوش مهرجویی است. گاو، هامون، دایره مینا، اجاره نشین ها، سارا، پری، لیلا، درخت گلابی، مهمان مامان و البته سنتوری، جزو فیلم های تاثیرگذار این سینماگر مشهور سینمای ایران است.

سینماگری که دانش آموخته دانشگاه UCLA آمریکا، و سردبیر نشریه پاریس ریویو در لس آنجلس در بین سال های ۱۳۴۴ و ۱۳۴۵ بوده است. دانش بالا و توانمندی های کارگردانی مهرجویی به اندازه ای بود که انتظار می رفت با بازگشتش به ایران بتواند موفقیت چشمگیری داشته باشد. اما اولین فیلم او ناامید کننده بود.

 

مقاله مرتبط: اصغر فرهادی چه طور اصغر فرهادی شد؟

 

شکست تجاری مهرجویی در اولین فیلم

هنرمندی که با دانش فراوان به ایران آمد و خیلی سریع اولین فیلم خود را در سال ۱۳۴۵ ساخت. الماس ۳۳ اولین فیلم داریوش مهرجویی هیچ توفیقی نداشت. این فیلم بازیگران شناخته شده ای داشت و هزینه بالایی برای تبلیغات و ساخت آن انجام شده بود.

این فیلم شکست تجاری سنگینی بود و اگر مهرجویی می توانست به عقب بازگردد، شاید به جای رعایت همه فاکتورهای تجاری، تلاش می‌کرد ابتدا بازار و سلیقه مردم ایران را بشناسد و بعد اقدام به فیلم‌سازی کند. این روزها می توان با کراودفاندینگ، قبل از تولید فیلم، نظر مخاطبان راجع به یک فیلم را ارزیابی کرد.  

 

مقاله مرتبط: کراودفاندینگ به هنرمند یاد می دهد که چه طور اثرش را معرفی کند

 

گاو، حاصل همکاری سه بازیگر و یک کارگردان

شکست تجاری «الماس ۳۳» به اندازه ای بود که مهرجویی به تنهایی نتواند روی پای خود بایستد. اما دو سال بعد و این بار با انتخاب داستانی از «غلامحسین ساعدی» از مجموعه «عزاداران بیل» تلاش دوباره‌اش را آغاز کرد. توانست همراهی بازیگران شناخته شده آن زمان را برای ساخت آن جلب کند.  این فیلم بسیار کم هزینه، اما توانست موج نوی سینمای ایران را بسازد و قدمی بزرگ برای داریوش مهرجویی جوان باشد.

جشنواره های متعددی از جمله جشنواره فیلم ونیز، کن، برلین، مسکو، لندن، لس آنجلس و… این فیلم را به نمایش گذاشتند و در رای گیری منتقدان در سال های ۱۳۵۱, ۱۳۶۷ و ۱۳۷۸ به عنوان بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران برگزیده شده است.

مصطفی مردانی

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید