پشت صحنه فیلم‌ها برای هنرمندان، محل کار و پذیرفتن خطرات بازیگری است. عوامل ساخت فیلم و سریال‌ها، در هر شرایط آب و هوایی مجبورند صحنه‌ها را جلوی دوربین ببرند. بعضی از این صحنه‌ها هم با خطرهایی همراه هستند که ممکن است عوامل فیلم در آن آسیب ببینند. از جمله حادثه ای که سر فیلم معراجی‌ها رخ داد و شش نفر از عوامل سینما در این حادثه، جان خودشان را از دست دادند.

این اتفاق از آن جا عجیب بود که تیم جلوه‌های ویژه این فیلم، جزو دقیق ترین و محتاطترین افراد بودند و در سی سال اخیر، هیچ حادثه قابل ذکری در فیلم‌های جنگی رخ نداده بوده است. اما تعداد فیلم‌هایی که در سینمای ایران و حتی دیگر سینماها، حادثه ای دردناک اتفاق افتاده است کم نیستند.

 

مقاله مرتبط: پشت صحنه فیلم ها، آن چه هست، آن چه می بینیم

 

مرگ پیمان ابدی

پیمان ابدی، بدلکاری بود که سابقه کاری خوبی در مجموعه تلویزیونی‌های موفقی مانند «هشدار برای کبرا ۱۱»، «پلیس بزرگراه» و «پلیس موتور سوار» در بین کارهایش دیده می‌شد. او یکی از حرفه ای ترین بدلکاران آلمان در شهر کلن بوده  است. اما باز هم این دلیلی برای ضد خطر بودن پیمان ابدی نبود و در یکی از صحنه‌های اکشن، به دلیل بریدن فرمان اتوبوس، دچار حادثه می‌شود و فوت می‌کند.

 

مقاله مرتبط: نگاهی به تاریخچه موج نوی سینمای ایران

 

خطر مرگ برای مریلا زارعی در خوابم میاد

در یکی از صحنه‌های انتهایی فیلم خوابم میاد، در حالی که رضا عطاران در حال دیالوگ گفتن است، خودروی پشت سرش شروع به حرکت می‌کند. خودرویی که مریلا زارعی سوار آن است و دارد جیغ می‌زند که ترمز کار نمی کند. شاید اگر جسارت رضا عطاران نبود، مریلا زارعی همراه با آن ماشین خراب به ته دره پرت شده بود.

 

مقاله مرتبط: خرید بلیط بهترین راه حمایت از هنرمند نیست

 

حوادث پشت صحنه دیگر

از حادثه‌های معروفی که در فیلم‌های‌هالیوودی افتاده است، می‌توان به آسیب نخاعی به جورج کلونی در سر فیلم سیریانا اشاره کرد که یک ماه او را خانه نشین کرد. درد این آسیب دیدگی آن قدر برای جورج کلونی زیاد بوده که حتی قصد خودکشی داشته است.

آسیب دیدگی آرنولد شوارتزنگر در سر فیلمبرداری آخرین فیلمش، جراحت براد پیت سر صحنه فیلمبرداری فیلم «تروی» و… هم جزو این حادثه‌ها به حساب می‌آیند. حوادثی که گاهی تا چند روز یا هفته، روند فیلمبرداری را مختل می‌کند.

 

مصطفی مردانی