جمشید مشایخی یکی از بازیگرانی است که به ایران و ایرانی بودن خیلی اهمیت می دهد. او حتی در انتخاب نقش‌ها و فیلم‌هایش به این نکته توجه ویژه ای دارد. بازی در نقش های اول شازده احتجاب، کمال الملک و همچنین رضا تفنگچی در سریال هزار داستان، از جمله نقش هایی است که می شود شخصیت ویژه جمشید مشایخی را در آنها دید.  این بازیگر توانمند به خاطر بازی در دو فیلم «گل های داودی» و «کمال الملک» برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فجر شده است.

نکته قابل توجه این است که مدیران دبیرستان البرز به ایرانی بودن و افتخار آفرینی برای ایران تاکید زیادی داشته اند و به نظر می رسد که این نوع منش در بازی های جمشید مشایخی نیز حضور دارد.

سال های بعد از دبیرستان البرز و اولین نقش ها

جمشید مشایخی فارغ التحصیل دبیرستان البرز است. او بعد از اتمام تحصیلات متوسطه، وارد رشته تئاتر شد، اما سه سال بیشتر دوام نیاورد و تحصیل خود را رها کرد. هیچ مصاحبه یا دلیلی در مورد این که چرا جمشید مشایخی تحصیلات خود را نیمه کاره گذاشته است، وجود ندارد. او در سال ۱۳۳۶ به استخدام اداره تازه تاسیس هنرهای دراماتیک در آمد و به عنوان بازیگر کار خود را شروع کرد. اولین نقش او بازی در یک فیلم کوتاه به نام «جلد مار» است. بعدها به خاطر بازی سینمایی اش از کار تئاتر کنار گذاشته شد. خشت و آیینه، گاو و قیصر، اولین فیلم‌های جمشید مشایخی است که هر سه آنها جزو فیلم‌های تاثیرگذار دوران خود بوده اند.

آخرین بازی های جمشید مشایخی

بازی در نقش یک وطن دوست در فیلم «جرم»، آخرین بازی جمشید مشایخی تاکنون است و استاد بعد از آن  دیگر در هیچ فیلم تاثیرگذاری بازی نکرده است. آخرین فیلم‌هایی که جمشید مشایخی در آنها حضوری هر چند کوتاه داشته است، «یک بوس کوچولو» فیلم تحسین برانگیز بهمن فرمان آرا و «کاغذ بی‌خط» اثر ناصر تقوایی بوده است. او قبلاً در فیلم «خانه‌ای روی آب» نیز با بهمن فرمان آرا همکاری کرده بود.  

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید