از دید کارشناسان حوزه فضای مجازی و شبکه ­های اجتماعی بزرگترین معضلی که این نوع فضا بر سر جامعه ما آورده است گوشه ­گیری کاربران و عدم ارتباط آنان با محیط اطراف خود است که این ایزوله شدن تبعات سنگینی بر خود فرد و اطرافیانش می ­آورد.

تعامل و گفتگو نکردن با دیگری باعث بروز انواع بیماری­های روانی و حتی جسمی می­شود و حتی در ابعاد بزرگتر برای ملت­ها و دولت­ها هم اگر راه را بر گفتگو بسته شود دیگر سنگی روی سنگ بند نخواهد بود. کشور ما که خود منادی گفتگو و تعامل سازنده با جهان است از دیرباز بغرنج ­ترین مشکلات خودش را در درونش و با گفتگو حل کرده است ولی امروزه با گسترش شبکه­ های اجتماعی دیگر شکل گفتگو و برقراری ارتباط به مانند گذشته نیست. در این دوران با یک کلیک و یا گذاشتن یک استیکر می­توان تمامی حس و نظر خود را به طرف مقابل و یا حتی به گروه­ های مقابل رساند!!. یک لایک می­ تواند نقش یک گفتگوی جامع را به تنهایی به دوش بکشد!! با پیامک­های کوتاه و منقطع و اکثراً غلط و صد البته بدون لحن می ­شود مسایل حساس و حیاتی رو حل کرد.

دغدغه­ های فزاینده نسبت به حفظ و ارتقای امکان همزیستی مسالمت ­آمیز و عادلانه در سطوح ملی و فراملی، اهمیت گفتگو را به طور بی­ سابقه ای مهم کرده است. به همین دلیل، عوامل و زمینه ­های موثر بر گفتگو به دغدغه اساسی دلسوزان قرار گرفته است که از جمله این عوامل، شبکه های اجتماعی مجازی هستند که عرصه های مختلف زندگی اجتماعی را تحت تاثیر قرار می­ دهند..

فرهنگ جامعه ­ی ما به شدت دستخوش تغییرات بنیادین شده است که شاه کلید آن عدم تعامل و عدم گفتگو به صورت رخ به رخ است.

باید از دلسوزان فرهنگ و هنر این سرزمین مدد گرفت تا با کمک همین شبکه­های اجتماعی، سازو کاری را مهیا کنند که با پیشرفت فناوری، گفتگو و تعامل به محاق فراموشی نرود.

#حامی_­جو که خود از منادیان گفتگو سازنده با همه­ گروه ­ها به ویژه در عرصه فرهنگ و هنر است، دست کمک به سمت کسانی که دغدغه فرهنگ که مهمترین اساس آن گفتگو دارند، دراز می ­کند تا به همفکری و هم­ افزایی بیشتر فرهنگ دیرینه و جهانی شده­ گفتگو را همچنان زنده و پویا نگه دارد و آن را از گزند مضرات جهانی شدن در امان نگه دارد.