فیلم فروشنده، آخرین ساخته اصغر فرهادی، کارگردان شناخته شده ایرانی و برنده جایزه گلدن گلوب، نخل طلای کن و  اسکار غیر انگلیسی زبان است. کسی نمی تواند در مورد توانایی های اصغر فرهادی شک کند. همه ما ایرانی ها نیز از این که کارگردان بزرگی مثل او، ایرانی است خوشحالیم. اما اصغر فرهادی هم مثل همه هنرمندان ایرانی، کارش را به سختی شروع کرده است و مدت ها برای ساخت اولین فیلمش صبر کرده بود.

 

اصغر فرهادی از کجا شروع کرده است

اصغر فرهادی را باید یکی از جدی ترین و با انگیزه ترین کارگردانان ایرانی به حساب بیاوریم. او با وجود لحن ساده ای که هنگام صحبت کردن دارد، همیشه با انگیزه و جدی کار کرده است.

اصغر فرهادی از ۱۳ سالگی و قبل از این که تحصیلات آکادمیکش را شروع کند، فعالیت سینمایی‌اش و در انجمن سینمای جوان اصفهان شروع کرده است. اولین فعالیت جدی فرهادی در کنار ابراهیم حاتمی کیا و در فیلم ارتفاع پست بود. فیلمنامه ارتفاع پست توسط اصغر فرهادی و ابراهیم حاتمی کیا نوشته شده است.

 

اولین فیلم مستقل اصغر فرهادی

به نظر می رسد بعد از همکاری فرهادی و حاتمی کیا، او هزینه لازم برای ساخت اولین فیلم مستقل بلندش را به دست می‌آورد. چون همان سال، یعنی سال ۸۱، رقص در غبار ساخته می شود. فیلمبرداری این فیلم در روستایی بین اردکان و یزد و با سه بازیگر اصلی شروع می شود. در این فیلم باران کوثری و فرامرز قریبیان و یک بازیگر گمنام به نام یوسف خداپرست بازی کرده اند. این فیلم در جشن خانه سینما چهار جایزه را درو می کند و در جشنواره مسکو و آسیا پاسیفیک هم جایزه بهترین بازیگر مرد (فرامرز قریبیان)، بهترین فیلمنامه (اصغر فرهادی، علیرضا بذرافشان و رضا فاضلی) و بهترین کارگردانی را به دست می آورد. و بعد از آن، اصغر فرهادی خود را به عنوان یک استعداد به سینمای ایران معرفی می کند.

 

چه طور می توانیم باز هم اصغر فرهادی داشته باشیم؟

همه ما اصغر فرهادی را با فیلم های آخرش می شناسیم. همه ما زیر پست های مربوط به او، خوشحالی می کنیم و با گذاشتن عکس‌‌هایش، به داشتن او افتخار می کنیم. اما کمتر کسی است که نام «رقص در غبار» را شنیده باشد. مسلماً اصغر فرهادی تا قبل از این که با حاتمی کیا همکاری کند، مدت ها روی ایده رقص در غبار کار کرده بود. از ۱۳ سالگی فعالیتش را شروع کرده، اما نتوانسته بود تا قبل از این که سی ساله بشود، استعدادش را نشان بدهد. و اگر باز هم قرار بود به خاطر سرمایه، فیلم های سفارشی بسازد، مسلماً باز هم دیرتر او را می شناختیم.

امسال، پریسا گرگین، توانست سرمایه اولین فیلم مستندش را از طریق حامی جو جذب کند. او امسال افتخار همکاری با اصغر فرهادی را در فیلم فروشنده داشته است. امیدواریم که پریسا گرگین و پریسا گرگین های بیشتری داشته باشیم که اولین فیلم مستقلشان را از طریق حامی جو و جذب سرمایه جمعی جلوی دوربین می برند.

 

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید