برای خیلی از کارها و لطف‌هایی که در حق ما می‌کنند، هیچ پاداش مناسبی نیست. بر خلاف آن چه تصور می‌کنیم   پاداش های کوچک در مقابل کارهای بزرگ، بیشتر ضربه می‌زنند تا کمک کنند. دلیل خیلی از حامیان برای حمایت از یک پروژه پاداش جذاب و استثنایی نیست. این پاداش ها، صرفاً یک یادگاری از طرف یک دوست امروزی یا آینده است برای کمک به خلق تصویری نو از جهان.

مقاله مرتبط: برای حامیان ارزش قائل شویم

حامیان وظیفه ای برای حمایت از یک پروژه ندارند. شاید خیلی از آنها از این محدودیت پاداش ها هم گلایه کنند. هدف آنها حمایت از یک حرکت و جریان نو است. و در بیشتر موارد، حمایت از یک دوست و همکار عزیز و پرتلاش که انرژی خوبی از او گرفته اند و می گیرند. پس لازم است که برای این دوستان عزیزتر از جان، پاداش هایی مناسب در نظر بگیریم.

مقاله مرتبط: کراودفاندینگ چیست؟

احترام حامیان را با پاداش هایتان حفظ کنید

اگر برای صمیمیت و روابط دوستانه ای که دارید، احترام قائلید، پاداش هایی در نظر بگیرید که خاص هستند. مثلاً درج نام در تیتراژ، اگر چه پاداشی ساده و معمول به نظر می رسد، اما گاهی وقت ها لازم است این پیشنهاد، در قالب بهتری ارائه شود. مثلاً ساخت یک ویدیو از حامیان و اضافه کردن آن به تیتراژ انتهایی فیلم. در این صورت، نه تنها احترام آنها حفظ شده است، بلکه برای آنها احترام و اهمیت بیشتری قائل شده اید.

مقاله مرتبط: دوستان شما با هوادارانتان فرق دارند

به یادگاری بودن پاداشتان فکر کنید

اگر قرار بود به یکی از دوستانتان یک هدیه به یادگار بدهید، چه چیزی را انتخاب می کردید؟ مسلماً مقداری پول توی پاکت نمی‌گذاریم و به دوستمان هدیه بدهیم. برای او کمی وقت می گذاریم و هدیه ای خاص برایش در نظر می گیریم. یا اگر بتوانیم، یک نقاشی، تابلو، یا هدیه ای ساخته دست خودمان برایش آماده می‌کنیم. تاثیر چنین هدایایی خیلی بیشتر از هدایای ساده و معمولی است.

مقاله مرتبط: حامیان شما می توانند هوادارانتان باشند اگر…

 پاداش را ملاک حمایتشان قرار ندهید

اگر قرار است حمایت و پشتیبانی کسی را بگیرید، روی پاداش ها تمرکز نداشته باشید. پاداش ها، صرفاً یک یادگاری از طرف یک دوست به دوستی دیگر است. حمایتی که از شما می‌شود، ارزش بسیار بالاتری دارد. هر کسی با هر بضاعتی که دارد، می تواند همراه شما شود. حتی با پست کردن مطلب شما در شبکه های اجتماعی، ارسال ای میل یا پیام به دوستان خودش. این لطف‌ها را نمی شود با پاداش جواب داد.  

مصطفی مردانی

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید