فیلم راه سخت یک فیلم کمدی است که توسط آدام کرولا کارگردانی شده است و در ششم ماه مارس سال ۲۰۱۵ به نمایش عمومی درآمد.

کارگردان فیلم پس از نوشته شدن فیلمنامه کار، برای ساخت فیلم خود با کمبود شدید بودجه رو به رو بود اما از هدف خود دست نکشید و چهاردهم آپریل سال ۲۰۱۴ بود که ایده فیلم خود را برای سرمایه گذاری اجتماعی یا همان کراودفاندینگ بر روی وبسایت fund any thing قرارداد و توانست یک و نیم میلیون دلار برای ساخت فیلم خود از طرف عامه مردم جذب کند.

آدام کرولا پس از جذب کمک‌های مالی کافی از جانب عامه مردم ساخت فیلم خود را آغاز نمود و پس از یک سال فیلم برداری و انجام کارهای فنی توانست فیلم خود را برای پخش آماده کند. وی پس از آماده سازی فیلم خود آن را در سینماها به صورت محدود اکران کرد و پس از چندی توانست در بخش نمایش خانگی فیلم خود توفیق های بسیاری را به دست آورد. به صورتی که فیلم راه سخت، چندین ماه در بسیاری از ایالت های آمریکا پرفروش ترین فیلم در بخش نمایش خانگی بود.

از جالب ترین نکاتی که می‌توان درباره فیلم راه سخت اشاره کرد آن است که با وجود بودجه کمی که نسبت به دیگر فیلم های صنعت سینمایی آمریکا در اختیار داشت، توانست نظر منتقدان را جلب کند. تعداد زیادی از منتقدان برجسته سینمای آمریکا که به صورت معمول از بعضی شاهکارهای سینما هم ایراداتی را می‌گیرند از این فیلم حمایت کردند و یکی از همان منتقدان در اظهار نظری جالب گفت که انگار مردم عادی فیلم های با ساختار سینمایی قابل احترام را بهتر از منتقدان وسرمایه گذاران سینمایی تشخیص می‌دهند که همین امر نشان دهنده جادوی کراودفاندینگ برای شکوفا شدن استعدادهای نهفته است.

علی مهدی نژاد