با خانم لیلا خادمی و آقای پژمان پازوکی جلسه مفصل و پرباری داشتیم. این دو عزیز دو ساله که گروه کفشدوزک رو راه اندازی کردن که فعالیت بسیار جالب و هدفمندی داره. کفشدوزکی ها محصولات روستایی و عشایری دوستدار محیط زیست، مواد غذایی سالم و طبیعی و دست ساخته های بومی رو توی فروشگاه کوچیک و جمع و جورشون در باغ فردوس به دست مردم می رسونن.

این کارشون مزایای زیادی داره که دلم میخواد چند تا از اونها رو براتون بگم. اول اینکه من و امثال من که داریم توی تهران که یه کلان شهر هست زندگی می کنیم اینجوری می تونیم هم با محصولات روستایی و عشایری آشنا بشیم و هم اونها رو تهیه کنیم و ازشون استفاده کنیم. مهم تر از اون اینکه این کار کفشدوزک کمک بسیار مهمی به اون افرادی هست که این محصولات رو تولید می کنن و خودشون راهی برای رسوندن محصولاتشون به دست خریدار ندارن و این یعنی تجارت عادلانه.

اما از همه اینها مهم تر و جالب تر اینه: کفشدوزک با این کار داره برای روستایی ها و عشایر راه معیشت جایگزین ایجاد می کنه تا وابستگی معیشتی اونها رو به طبیعت به حداقل برسونه و به این ترتیب به محیط زیست کمک کنه. وقتی من به عنوان یه روستایی راهی برای کسب درآمد داشته باشم که وابسته به طبیعت نباشه، پس کمتر از قبل ناچار به استفاده از منابع طبیعی خواهم بود و در نتیجه طبیعت بیشتر حفظ خواهد شد.

خلاصه این که تشریف ببرید باغ فردوس و به فروشگاه کوچولو و خوشگل کفشدوزک سر بزنید و محصولات هیجان انگیزشون رو ببینید. اینستاگرامشون هم فراموشتون نشه. :)

kafshdoozak