کرادوفانینگ یا سرمایه گذاری جمعی، روشی‌ست که جایگزین جذب سرمایه کلان شده است. در حقیقت راه حلی‌ست ساده تر برای به دست آوردن سرمایه اولیه شروع یک ایده یا پروژه.

دسته بندی اصلی کراودفاندینگ

کراودفاندینگ یک روش موفقیت ساده است که از سایت هایی مانند کیک استارتر و ایندی گوگو شروع شده. با این که چهار دسته بندی از سرمایه گذاری جمعی وجود دارد، اما کراودفاندینگ پاداش محور، معروف‌ترین و پرطرفدارترین نوع سرمایه گذاری جمعی به حساب می آید. همان نوعی که توسط کیک استارتر و ایندی گوگو و در ایران توسط حامی جو انجام می شود.

 

سرمایه گذاری جمعی پاداش محور چیست؟!

سرمایه گذاری جمعی پاداش محور نوعی روش جذب سرمایه است که از افراد دعوت به سرمایه گذاری با پول کم می کند. در این روش هر فرد می تواند از بین پاداش های یک پروژه، یک پاداش را انتخاب کند و سرمایه‌ای کوچک به پروژه تزریق کند. البته پاداش‌های پروژه لزوماً معادل و هم‌اندازه با حمایت مالی افراد نیستند.

 

روش های دیگر سرمایه گذاری جمعی

در مقابل روشی وجود دارد که در آن، صرفاً حمایت خود را به صورت اهدای پول انجام می دهند که به Donation شناخته می‌شود. با این که متقاضیان بیشتری برای این روش وجود دارد، اما صاحبان پروژه های خلاقانه و نوآورانه، علاقه ای به روش اهدای پول ندارند و آن را نوعی کار خیریه و یا حتی «تکدی گری» می بینند. اتفاقی که در کراودفاندینگ پاداش محور نمی افتد. به همین دلیل حامی جو که از ایده های خلاقانه حمایت می کند، روش پاداش محور را انتخاب کرده است. می‌توانید با نگاهی به لیست پروژه های حامی جو، از ایده خلاقانه ای که نظرتان را جلب می‌کند، حمایت کنید.

به-تلگرام-حامی-جو-بپیوندید